Nova metoda omogućava visoko preciznu procenu vlažnosti zemljišta

Beta pre 5 sati

Kineski istraživači predložili su novu metodu za visoko preciznu procenu vlažnosti zemljišta koristeći tehniku razdvajanja slepih izvora (blind source separation – BSS).

Ova studija donela je proboje u teorijskim mehanizmima i metodama prikupljanja podataka o vlažnosti zemljišta na površini Zemlje, nudeći inovativno rešenje ovog problema, rekao je Đin Rui, istraživač sa Severo-zapadnog instituta za eko-okruženje i resurse (NIEER) pri Kineskoj akademiji nauka (CAS), prenosi Sinhua.

Studiju su sproveli istraživači NIEER-a u saradnji sa Institutom za istraživanje Tibetske visoravni (ITP) CAS-a, Univerzitetom Shanxi Normal i Univerzitetom za normalno obrazovanje u Pekingu. Rezultati su objavljeni u časopisu IEEE Zbornik radova iz geonauka i daljinskog osmatranja (Transactions on Geoscience and Remote Sensing).

Nestacionarni i nelinearni signali osvetljenosti  predstavljaju ključni izazov za preciznu kvantitativnu procenu vlažnosti zemljišta putem mikrotalasne daljinske detekcije.

To je zato što su signali osvetljenosti koje primaju senzori mešavina različitih signala, uključujući vlažnost zemljišta, temperaturu zemljišta, hrapavost površine, vegetacioni pokrivač i atmosferske uslove. Istraživači su se nadali da će moći da izdvoje vlažnost zemljišta s visokom preciznošću, rekao je Li Sin, istraživač sa ITP-a.

Tim je istraživao uvođenje BSS tehnologije u procenu vlažnosti zemljišta razlaganjem mešanih mikrotalasnih podataka.

"Zamislite da ste na bučnoj zabavi gde istovremeno čujete muziku, razgovore i zveckanje čaša. BSS je sličan tehnici ‘razdvajanja zvukova’. Čak i ako ne znate odakle svaki zvuk dolazi, BSS ih može razdvojiti jedan po jedan", objasnio je Đin. Ova tehnička metoda može takođe da razloži mešovite informacije u signalima daljinske detekcije.

Istraživački tim razvio je inovativan pristup proceni vlažnosti zemljišta, zasnovan na dubinskom razumevanju strukturnih karakteristika mikrotalasnih signala osvetljenosti tokom vremena, u kombinaciji sa jedno-kanalnom i više-kanalnom BSS tehnologijom.

Ova nova metoda izgradila je robustnu relaciju između izvora signala i vlažnosti zemljišta, omogućavajući visoko preciznu procenu vlažnosti.

Na taj način zaobiđeni su izazovi tradicionalnog prikupljanja podataka o vlažnosti zemljišta putem daljinske detekcije, koji su često pogođeni varijablama poput hrapavosti površine i vegetacionog pokrivača.

Eksperimenti sprovedeni na Tibetskoj visoravni pokazali su da je nova metoda primenljiva i stabilna.

Nova metoda se ističe snažnom sposobnošću da efikasno razdvaja nelinearne i višestruke mešane signale.

"Ona ne samo da ima teorijski značaj i predlaže novu aplikacionu metodu za procenu vlažnosti zemljišta, već takođe nudi inovativno rešenje za procenu drugih geofizičkih varijabli", dodao je Li.

(Beta, 14.07.2025)

Povezane vesti »

Nauka & Tehnologija, najnovije vesti »