Апелациони суд одбио жалбе новосадских активиста за укидање кућног притвора

Бета 01.10.2025

Апелациони суд у Новом Саду одбио је жалбе за укидање кућног притвора у коме је петоро чланова Покрета слободних грађана (ПСГ) и један активиста, потврдио је један од њихових бранилаца, адвокат Жељко Кочић.

То су Марија Васић, Ладо Јововић, Младен Цвијетић, Срђану Ђурићу и Давору Стефановићу из ПСГ и активиста групе Студенти против ауторитарне власти (СТАВ) Лазар Динић.

Адвокат је казао новинарима да одбрана "писмено још није добили ту одлуку", те да ће она стићи сутра, па ће се знати и тачни разлоти за одбијање жалбе.

"Информација да су наше жалбе одбијене саопштене су нам на писарници. Остаје нам писање уставних жалби Уставном суду и предлог за укидање мере Вишем суду у Новом Саду", рекао је Кочић новинарима.

У кућном притвору налазе се Цвијетић, Ђурић, Васић, Јововић и Стефановић из ПСГ као и Динић, активиста СТАВ-а, док су ван државе студенти Мила Пајић, Бранислав Ђорђевић, Ања Питулић, Јован Дражић, Доротеја Антић и Дејан Багарић.

Виши суд је раније одбио да укине кућни притвор за шесторо активиста који су у њему од маја, док је за осталих шесторо који су ван државе, на поновном одлучивању преиначио првобитну одлуку и пресудио да им се ипак суди у одсуству.

Из ПСГ су саопштили да ће се "борити свим расположивим правним и политичким средствима да ова бизарност престане".

"Људи су већ готово седам месеци у притвору. Не пристајемо на то да нас застраше, не пристајемо да нас зауставе. Мора борба против насиља режима, мора улица", додали су.

Новосадски активисти ухапшени су након што је на националним фреквенцијама емитован снимак разговора у просторијама ПСГ у Новом Саду, а у којем се говори о великом протесту у Београду, 15. марта.

Овај разговор је прво емитован на телевизијским каналима са националном фреквенцијом, да би сутрадан био предат и тужиоцу.

Активисти су оптужени за рушење уставног поретка, а режимски медији их називају "терористима".

Како су раније упозоравали браниоци осумњичених, низ незаконитих поступака Безбедносно-информативне агенције, Министарства унутрашњих послова (МУП), тужилаштва и суда довели су до хапшења активиста и расписивања потернице за оне који су ван земље.

Сам кривични поступак пред Вишим јавним тужилаштвом и Вишим судом у Новом Саду води се на основу кривичне пријаве МУП-а, а на основу незаконито прибављеног снимка наводног разговора осумњичених, казали су браниоци.

(Бета, 01.10.2025)

Повезане вести »

Кључне речи

Друштво, најновије вести »