Дијана Хрка примила инфузију у болници, не одустаје од штрајка глађу
Мајка која је изгубила сина у паду надстрешнице у Новом Саду 13. дан штрајкује глађу. У Новом Саду штрајкује глађу власник аутобуса који је превозио студенте на демонстрације.
Упркос лошијем здравственом стању и указаној лекарској помоћи, Дијана Хрка, чији је син погинуо у обрушавању надстрешнице у Новом Саду пре годину дана, наставила је штрајк глађу у центру Београда.
Тражећи истину о смрти сина, али и расписивање парламентарних избора, Хрка је други пут у два дана пребачена у приватну болницу где јој је указана помоћ, али се потом вратила под шатор испред Скупштине Србије како би наставила протест.
Током 13. дана штрајка глађу одведена је у болницу због „погоршаног здравственог стања&qуот;.
После процене стања, пацијенткињи је обезбеђен лекарски надзор и одговарајућа терапија, саопштила је клиника Медигруп.
„Покушали су ме да ме задрже у болници (лекари), али ја не могу да оставим ове људе овде&qуот;, рекла је тихим гласом окупљеним новинарима 14. новембра.
Уз Хрку, у Новом Саду на исти начин протестује аутопревозник Миломир Јаћимовић који оптужује власт да му је одузела аутобусе којима је превозио студенте и друге учеснике вишемесечних антивладиних демонстрација.
Добра је вест што је Хрка прихватила да прими терапију, рекао је председник Србије Александар Вучић, након што јој је први пут указана помоћ у приватној клиници пре два дана.
Вучић ју је више пута позивао да прекине штрајк глађу, што је она одбила.
„Није ми добро, малаксала сам, али остајем овде до краја.
„Схватила сам да сам у озбиљној ситуацији.
„Ако буде кобно по мене, можда ће ова деца да живе боље&qуот;, рекла је Дијана Хрка 11. дана штрајка глађу.
Ако тужилаштво почне да ради свој посао, престаћу да штрајкујем глађу, рекла је Хрка новинарима, док је седела у колицима, са заштитном маском преко лица.
„Нисам иста и нећу бити никад више иста особа. Не радим ово само за моје дете, већ за будућност наше деце&qуот;, рекла је.
Хрка је ступила у штрајк глађу 2. новембра, дан после великог комеморативног скупа у Новом Саду за погинуле у паду надстрешнице недавно реконструисане железничке станице у другом највећем граду у Србији, међу којима је и њен син.
Недалеко од ње, од 31. октобра штрајковао је глађу и посланик владајуће Српске напредне странке (СНС) Угљеша Мрдић који је рекао да се на тај вид протеста одлучио незадовољан радом тужилаштва.
Међутим, њему је 10. новембра позлило и пребачен је у болницу.
Није животно угрожен, али је доведен у последњи час, рекао је Златибор Лончар, министар здравља.
Попут Вучича, и Лончар је позвао и Дијану Хрку да прекине штрајк глађу.
Мрдић је тражио од тужилаштва да нареди хапшење и бившег председника Скупштине акционара Инфраструктуре Железнице Србије Небојшу Бојовића и бившег извршног директора те компаније Милутина Милошевића.
Њих двојицу означио је као неке од људи који треба да одговарају за пад надстрешнице и тврдио је да је недавно доставио тужилаштву доказе против њих.
Више од годину дана од пада надстрешнице поступци су још на почетку и још нису почела суђења.
За разлику од неких претходних случајева, испред Скупштине Србије са разгласа испред шаторског кампа присталица власти неколико дана не одјекује музика, за коју је Хрка рекла да је узнемиравала.
Полиција, додала је, не реагује када је малтретирају.
„Од овога горе не може.(…)
„Нико не ради свој посао, Вучић је рекао да није надлежна институција, а кад је изашао са фасциклама (о паду надстрешнице) је рекао да је надлежан”.
Хрка је пре три дана разговарала телефоном са Вучићем, али није желела да открије детаље.
Војнобезбедносна агенција саопштила је 12. новембра да је дошла до сазнања да је Хрка тајно и незаконито снимала телефонски разговор са Вучићем.
У новијој историји Србије било је више штрајкова глађу истакнутијих политичара.
Томислав Николић, некада лидер СНС и касније председник Србије, штрајковао је глађу 2011, захтевајући расписивање избора.
Потом су штрајковали глађу и неки опозициони политичари, попут Бошка Обрадовића, који се у међувремену повукао из политике, двоје некадашњих посланика СНС Сандра Божић и Александар Мартиновић, а у децембру 2023. и једна од тренутно водећих опозиционарки Мариника Тепић.
Још један штрајк глађу - у Новом Саду
У Новом Саду, другом највећем граду у Србији, штрајкује глађу аутопревозник Миломир Јаћимовић.
Штрајк глађу је, рекао је, започео 10. новембра, заједно са 16-годишњим сином, који је три дана касније прекинуо такав вид протеста.
Јаћимовић је аутобусима превозио студенте и друге људе на више антивладиних демонстрација у Србији, а неколико пута је притваран.
Оптужује власт да му је због подршке антивладиним протестима одузела сва возила, а да казне које мора да плати превазилазе све његове могућности.
„Нисмо само ја и мој син у питању, већ и моји возачи и њихове породице, ми немамо возила и чиме да радимо.
„Држави морам да плаћам обавезе, срамота је више то да кажем, али сам мртав човек, одлучио сам се за ово, немам много избора&qуот;, рекао је .
- Ко је жена која је осмислила штрајк глађу и где је ту политика
- Колико је ефикасна грађанска непослушност
- Како је просвета носила протесте у Србији последњих годину дана
Колико човек може да издржи без хране
Уколико пију воду, али не једу храну - људи могу да издрже и до 60 дана.
Без воде, могли би да умру у року од осам до десет дана.
Дехидрирали би, а тело би престало да функционише.
Једном када се глукоза, која се користи за производњу енергије, потроши - за три до пет дана - тело почиње да троши масне залихе.
Једном када се залихе масти испразне, тело почиње да троши мишиће и виталне органе, попут јетре и срца.
Овај процес се разликује од човека до човека, али се верује да они који имају више залиха масти у телу, могу дуже да издрже.
Ако они који гладују узимају воду, витамине и со - то им може помоћи да издрже дуже.
*Извор: Кети Каубрау из Британског удружења нутрициониста
Кроз 'Ћациленд' не може да се прође
Јелена Субин, новинарка ББЦ на српском
Ограђени Београд у строгом центру града.
Да не бих кружила, покушавам да прођем тротоаром испред зграде Скупштине Србије.
Као по команди, прилазе ми петорица мушкараца, обучених у црно, са качкетима и капуљачама на глави.
Један од њих лице је покрио марамом са оцртаним деловима, чиним ми се, лобање.
„Где сте пошли&qуот;, оштро ме је упитао док су остали прилазили и оградили ме да не могу да прођем даље.
„Хоћу да прођем на другу страну улице&qуот;, одговарам и показујем руком где желим да одем.
Кажу ми да не могу да прођем и додају да се вратим.
Узвратила сам им да је то јавна површина и да имам право да прођем, али су ми рекли да је ту пријављен скуп и да не могу.
Већина их је имала мотороле заденуте у џеповима, а појединима је на јакнама писало „Тим Александар Вучић&qуот;.
„Позовите ми полицију, желим са њима да разговарам&qуот;, рекла сам, а онда је уследио хладан туш.
„Не може полиција да вам помогне, можете да је зовете, изволите&qуот;, рекли су ми ти људи.
Док сам окретала број да позовем полицију, угледала сам тројицу полицајаца близу главног улаза у Скупштину Србије.
„Ево полицајаца, идем до њих&qуот;, прошла сам између присталица власти и кренула ка њима.
„Иди за њом&qуот;, чула сам једног од њих.
„Ко је пустио?&qуот;, упитао је један од полицајаца мушкарца у црном који ме је испратио до полиције.
„Ово је јавна површина и хтела сам да разговарам са вама, јер желим да прођем на другу страну улице&qуот;, одговорила сам.
Нису били заинтересовани за разговор.
На моје инсистирање и понављање да желим да прођем, кратко је рекао мушкарцу који ме је допратио: „Испрати је одавде&qуот;.
„Могу и сама да одем&qуот;, додала сам, док ме је мушкарац у црном у стопу пратио како би био сигуран да сам напустила ограђени простор.
Нереди 2. новембра
Неколико стотина људи дошло је 2. новембра да подржи Хрку, а касније поподне, око зграде скупштине је постављена интервентна јединица полиције која је сатима раздвајала антивладине демонстранте и окупљене у шаторском кампу присталица председника Србије Александра Вучића.
Полиција није дозволила Хрки да се смести код здања скупштине, што је изазвало незадовољство људи који се противе Вучићевом режиму и почели су да се окупљају у већем броју.
„Кога чувате? Зашто мајци која је изгубила сина не дате да тражи правду?&qуот;, добацивали су окупљени полицајцима који су препречили пролаз до зграде скупштине.
Али и присталице власти су се мобилисале и испунили су простор око великих белих шатора који месецима стоје у строгом центру града.
Са једне на другу страну летеле су бакље, каменице и флаше.
После после нереда и сукоба антивладиних демонстраната и присталица власти и полиције 2. новембра, приведено је 37 људи.
Приведени су „учествовали у нарушавању јавног реда и мира и изазивању инцидената током непријављеног јавног окупљања&qуот; испред Скупштине Србије, саопштила је полиција.
Међу приведенима је био и Владимир Штимац, некадашњи кошаркаш српске репрезентације и Црвене звезде, који је од почетка активан на антивладиним протестима.
Пуштен је да се брани са слободе, а тужилаштво га терети за позивање на насилну промену уставног уређења за шта је запрећена затворска казна до пет година затвора.
хттпс://ввв.иоутубе.цом/ватцх?в=рАксиИеу2ксРМ
ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
- Дијана Хрка, мајка погинулог Стефана: „То су моја деца која крваре и боре се за правду&qуот;
- Мој дневник протеста: Колико се Србија променила за годину дана
- Ко је 'Ћаци' и какве везе има са студентским протестима
(ББЦ Невс, 11.14.2025)

















