'Ако АИ балон пукне, последице ће осетити све компаније'
Вештачка интелигенција ће утицати на рад какав познајемо, каже Пичај, називајући је „најдубљом технологијом“ на којој је човечанство радило.
„Свака компанија би била погођена ако би пукао балон вештачке интелигенције“, упозорава Сундар Пичај, директор Алфабета, матичне фирме Гугла, у ексклузивном разговору за ББЦ.
Каже да је улагање у вештачку интелигенцију (АИ) представљало „изузетно значајан тренутак&qуот;, али да у тренутном буму у овој области постоји извесна „ирационалност&qуот;.
У позадини ове изјаве је забринутост која се шири 'Силицијумском долином' у Калифорнији док се надувава балон, а корпорације убрзано расипају новац у све моћнију индустрију вештачке интелигенције.
На питање да ли би Гугл био имун на последице пуцања АИ балона, Пичај каже да би технолошки гигант могао да издржи такву потенцијалну кризу.
Ипак, упозорава: „Мислим да ниједна компанија неће бити имуна, као ни ми“.
Вештачка интелигенција ће утицати на рад какав познајемо, каже Пичај, називајући је „најдубљом технологијом“ на којој је човечанство радило.
„Мораћемо да се носимо са друштвеним поремећајима“, рекао је, али је додао и да ће се уједно „створити нове могућности“.
„Она ће еволуирати и мењати одређена радна места, а људи ће морати да се прилагоде“, рекао је.
Они који се прилагоде вештачкој интелигенцији биће у предности, сматра.
„Није битно да ли желите да будете наставник [или] лекар.
„Све те професије ће постојати, али они који буду научили да користе ове алате, боље ће се снаћи у сваком занимању&qуот;.
- Технолошки милијардери се спремају за смак света - треба ли да бринемо
- Страх од робота: Шта ако вештачка интелигенција постане свесна
- Шта је суперкомпјутер и чему служи
У опширном ексклузивном интервјуу у седишту Гугла у Калифорнији, Пичај је говорио и о енергетским потребама развоја АИ индустрије, достизања климатских циљева, улагању у Велику Британију, тачност АИ модела и утицај АИ револуције на тржише рада.
У последњих седам месеци, вредност акција компаније Алфабет се удвостручила достигавши 3,5 билиона долара, јер су тржишта све сигурнија у способност технолошког гиганта да се избори са конкуренцијом компаније ОпенАИ, власника ЦхатГПТ-ја.
Алфабет је посебно усредсређен на развој специјализованих АИ суперчипова, који се такмичи са чиповима компаније Нвидиа, власника Џенсена Хуанга, а која је недавно постала прва компанија у свету са вредношћу од пет билиона долара.
Пичај каже да индустрија понекад може да претера у оваквим инвестиционим циклусима.
Његова оцена подсетила је на речи Алена Гринспена, председника америчких Федералних резерви из 1996. године, када је упозорио на „ирационално усхићење“ током „дотком бума&qуот; (када је интернет постао масовна појава), много пре него што је тржиште пукло 2000. године,
„Подсетимо се развоја интернета. Јасно је да је тада било претераног улагања, али данас нико не би довео у питање колико је интернет допринео променама&qуот;, рекао је.
Исто то очекујем од вештачке интелигенције, додаје.
„Мислим да постоји рационална страна, али и елементи ирационалности у оваквим тренуцима&qуот;, каже Пичај.
Његове оцене надовезују се на упозорење Џејмија Дејмона, шефа америчке банке Џеј Пи Морган, који је прошлог месеца за ББЦ рекао да ће улагања у АИ дугорочно донети добит, али ће се део новца „вероватно изгубити“.
Ипак, Пичај каже да је јединствени Гуглов модел - поседовање сопствене „фулл стацк“ технологије, од чипова и Јутјуб података до модела и научна истраживања - компанији даје бољу позицију да преброди евентуалне турбуленције на АИ тржишту.
- Тридесет појмова кључних за разумевање вештачке интелигенције
- Како вештачка интелигенција користи нашу пијаћу воду
- Три стадијума вештачке интелигенције: Да ли може да доведе до нашег изумирања?
Технолошки гигант шири пословање у Великој Британији.
У септембру је компанија Алфабет објавила да ће у развој вештачке интелигенције уложити пет милијарди фунти током наредне две године.
Пичај је рекао да ће Алфабет развити „најсавременији“ истраживачки рад у Великој Британији, између осталог и своју кључну јединицу за вештачку интелигенцију ДеепМинд, са седиштем у Лондону.
Британска влада верује да ће се Велика Британија овим улагањима учврстити као трећа „суперсила“ у области вештачке интелигенције, после САД и Кине.
„Посвећени смо значајном улагању у Велику Британију“, каже Пичај.
Међутим, упозорио је на „огромне“ енергетске потребе вештачке интелигенције, која је прошле године чинила 1,5 одсто светске потрошње електричне енергије, према подацима Међународне агенције за енергију.
Стога је, каже, потребна акција, како би се развили нови извори енергије и проширила енергетска инфраструктура.
Признао је да интензивне енергетске потребе развоја вештачке интелигенције значе да је дошло до померања климатских циљева компаније.
Али каже да је циљ Алфабета исти - постизање нето нулте емисије штетних гасова до 2030. године улагањем у нове енергетске технологије.
Погледајте видео: Шта је вештачка интелигенција
'Не верујте свему што вам говори АИ'
Људи не би требало да „слепо верују“ свему што им алати вештачке интелигенције говоре, каже Пичај.
Модели вештачке интелигенције „склони су грешкама“, рекао је и позвао људе да их користе заједно са другим алатима.
Алати вештачке интелигенције су корисни, наставио је, али „морате да научите да их употребљавате за оно у чему су добри, а не да слепо верујете свему што кажу“.
„Поносимо се радом који улажемо како бисмо добили што тачније информације, али је тренута технологија вештачке интелигенције склона неким грешкама&qуот;, указао је.
ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
- АИ2027: Да ли је ово сценарио по којем вештачка интелигенција може да уништи човечанство
- Може ли четбот заиста да буде друг вашем детету
- 'Некад је тешко препознати ко је написао састав, ученик или вештачка интелигенција'
- Научници узгајају људске мини-мозгове за рад компјутера
- Албанија: Рама представио бота као нову министарку која ће се борити против корупције
- Како вештачка интелигенција пружа емотивну подршку младима
(ББЦ Невс, 11.18.2025)

















