Blizu polovine gradjana podržava članstvo u EU
Blizu polovine gradjana podržalo bi članstvo Srbije u EU na referendumu o tome, dok bi nešto više od četvrtine glasalo protiv članstva, pokazuje redovno istraživanje javnog mnjenja Kancelarije za evropske integracije.
Prema istraživanju sprovedenom u decembru prošle godine, čiji rezulati su objavljeni danas, ako bi sutra bio održan referendum sa pitanjem "Da li podržavate učlanjenje naše zemlje u EU?" 48 odsto gradjana bi glasalo za članstvo u Uniji.
Protiv bi se izjasnilo 28 odsto gradjana, a ne bi glasalo 15 odsto gradjana, dok devet odsto ne zna ili nema odgovor, rezultati su istraživanja pod nazivom "Evropska orijentacija građana Srbije" u kome je učestvovalo 1.027 punoletnih ispitanika.
U prethodnom istraživanju iz juna prošle godine, 49 odsto gradjana je reklo da bi glasalo za članstvo u EU, 28 odsto da bi glasalo protiv, 17 odsto ne bi glasalo uopšte, dok šest odsto nije znalo šta bi odgovorilo.
Kancelarija za evropske integracije saopštila je da je prema istraživanju iz decembra podrška građana reformama, kao i prethodnih godina, veoma visoka.
Istraživanje koje je sprovedeno po standardima evropskog istraživanja Evrobarometar, pokazalo je da 73 odsto gradjana smatra da bi reforme neophodne za ulazak Srbije u EU trebalo sprovoditi i mimo toga, zbog dobrobiti građana i stvaranja "bolje uređene Srbije".
Građani prepoznaju kao najznačajnije reforme koje najviše utiču na njihov svakodnevni život borbu protiv korupcije (20 odsto), reformu pravosuđa (16 odsto), reformu obrazovnog sistema (15 odsto) i reformu zdravstvenog sistema (13 odsto), navodi se u saopštenju Kancelarije za evropske integracije.
Sledeća po važnosti je reforma zdravstvenog sistema sa 13 odsto, a slede bolja zaštita ljudskih prava i reforma poljoprivrede (7 odsto) i zaštita potrošača (5 odsto), dodaje se u saopštenju.
Najveći procenat građana, 65 odsto, smatra da bi probleme Beograda i Prištine trebalo rešavati nezavisno od toga da li to traži EU, odnosno, kako se navodi u saopštenju, dve trećine ispitanika podržava opredeljenost Vlade Srbije za nastavak dijaloga između Beograda i Prištine i spremnost da se dijalogom dođe do održivih rešenja.
Da sa Prištinom treba razgovarati samo o statusu Kosova smatra 22 odsto gradjana, dok 13 odsto ispitanika nema stav.
Prema istraživanju, 30 odsto ispitanika je reklo da bi članstvo u EU za njih bila dobra stvar, 29 odsto građana smatra da je to loše, a 41 odsto misli da to nije ni dobra ni loša stvar.
Najviše gradjana, 35 odsto, i dalje smatra da ulazak Srbije u EU usporava politika uslovljavanja i ucena Unije prema Srbiji, ali se njihov procenat znatno smanjio u odnosu na jun kada je takav stav imalo 46 odsto ispitanika.
Za najveći broj građana, 18 odsto, članstvo u EU predstavlja mogućnost da se uredi stanje u državi, više mogućnosti za zapošljavanje (16 odsto), put ka boljoj budućnosti mladih ljudi (15 odsto), kao i mogućnost za slobodnijeg kretanje unutar granica EU (12 odsto).
Kao i u prethodnom istraživanju, najviše građana, 32 odsto, smatra da je švajcarski model najbolji za uređenje i izgradnju zemlje, dok je Nemačku izdvojilo 19 odsto ispitanika a Rusiju 15 odsto.
Kada je reč o bespovratnoj razvojnoj pomoći Srbiji od 2000. do danas, 27 odsto ispitanika je navelo da je EU najveći donator Srbiji u proteklih 15 godina, 20 procenata misli da je reč o Rusiji, za Japan se izjasnilo 15 odsto građana, dok je na četvrtom mestu Kina sa 14 procenata.
Prema zvaničnim podacima, u periodu od 2000. do 2014. godine Evropska unija i njene države članice sa oko 2,6 milijarde evra doniranih sredstava predstavljaju najveće donatore, navodi se u saopštenju Kancelarije za evropske integracije.
Kancelarija za evropske integracije od 2002. godine redovno sprovodi istraživanje javnog mnjenja kako bi se sagledala procena građana koji su njihovi interesi u procesu pristupanja Evropskoj uniji i kako vide budućnost koju očekuju za sebe i svoju porodicu.
Prezentacija sa rezultatima istraživanja dostupa je na sajtu Kancelarije za evropske integracije (www.seio.gov.rs).
(Beta, 01.02.2016)