Kosovo kao glavni adut u predizbornoj kampanji

Beta 03.02.2017

Politički analitičari ocenili su danas da podgrevanje atmosfere straha i plašenje građana ratom, posle prekida pregovora Beograda i Prištine, stvara u društvu psihozu u kojoj je moguće sve sem mira i demokratskih izbora na kojima će glavna tema biti ko je patriota, a ko ne.

Direktor Foruma za etničke odnose Dušan Janjić rekao je agenciji Beta da podizanje bezbednosnih strahova, stvaranje atmosfere u kojoj su krivci migranti i Albanci, prevazilazi politički marketing i Srbiju opet dovodi u središte bezbednosnih razmatranja, sasvim suprotno 2014. godini kada je Vučić bio viđen kao garant bezbednosti u regionu.

"Kada se ljudi plaše rata, blizu smo psihoze u kojoj je sve moguće sem mira i demokratskih izbora. Po svemu sudeći, ako izbori budu polovinom marta ili aprila neće biti uslova da budu održani i korektnoj atmosferi. Izbori će biti prozivka ko je patriota a ko ne, ko jer protiv odbrane srpstva. Vladajuća koalicija može da opstane na vlasti bezbednosnim inženjeringom, ali to ne može dugo da se održi. Takvo stanje ne vodi stabilnosti", kazao je Janjić.

Janjić je naveo da sada svedočimo predstavljanju paketa "zid, voz, sastanak sa predstavnicima Srba u Raškoj", što je deo koordiniranih aktivnosti sa ciljem da se podrži teza koju ponavljaju predsednik Srbije Tomislav Nikolić i premijer Aleksandar Vučić da će Srbe na Kosovu, ako ih neko napadne, zaštititi zvanični Beograd.

"Reč je o nedovoljno politički promišljenoj odluci donetoj zbog predstojeće izborne kampanje. Problem je što smo dobili blokadu pregovora o Kosovu, što su Albanci iskoristili da uslovljavaju osnivanje Zajednice srpskih opština, a postoji i mogućnost zaustavljanja pregovora sa EU", naveo je Janjić.

On je ocenio da Evropska unija više ne veruje vlastima u Beogradu.

"Oni će zvati naše državnike svake dve nedelje da ih podsete na dogovore, a onda će prestati da zovu. Sve ovo vodi ka suspenziji pregovora sa EU i to u trenutku kada ovde mnogi veruju da u Rusiji leži spas. Ukoliko se ovakvo stanje nastavi, uskoro će Srbija morati da odgovori da li će ponovo da se konfrontira sa NATO", zaključio je Janjić.

Janjić je dodao je činjenica da je javnost prvi put saznala za problem izgradnje zida u Kosovskoj Mitrovici u decembru 2016. godine.

"To je jedna komunalna odluka, bez tendera sprovedena, a direkno naređena iz Beograda. Bilo je jasno da će međunarodna zajednica i Albanci na Kosovu to tretirati kao Berlinski zid. Nije prvi put da niknu barikade kada se dogovori sloboda kretanja. Ono što sada treba uraditi je smiriti građane, ne pozivati ih da se naoružavaju", ocenio je on.

Sociolog Ratko Božović ocenio je za Betu da političke strasti proizvode neracionalne postupke i da je očigledno da se "mnogo toga radi da bi se zapravo obezbedio 'najveći izborni uspeh u istoriji'".

"Reč je o ubitačnoj ambiciji koja mora da se se potvrdi svim sredstvima. Sistematsko pretvaranje političkog marketinga u spinovanje stvara jednu zaglušujuću buku u kojoj se ne čuje ništa drugo", kazao je on.

Prema njegovoj oceni, vraća se retorika '90-tih godina.

"Prisustvujemo nekoj vrsti 'prevarologije' u kojoj, kao po Makijaveliju, cilj opravdava sredstvo, odnosno sve je dozvoljeno da se bi se osvojena vlast zadržala", ocenio je Božović.

(Beta, 03.02.2017)

Povezane vesti »

Ključne reči

Politika, najnovije vesti »