Umro pesnik Evgenij Jevtušenko

Beta 01.04.2017

Ruski pesnik Evgenij Jevtušenko, simbolična ličnost Sovjetskog saveza, umro je danas u 85. godini u Sjedinjenim Američkim Državama, izjavila je njegova supruga Marija Novikova novinskoj agenciji RIA Novosti.

"Umro je tiho, pre nekoliko minuta, okružen svojom porodicom", rekla je Novikova iz Sjedinjenih Američkih Država, preneo je AFP.

Evgenij Jevtušenko je bio simbol nekonformizma tokom kratkog otapanja atmosfere u SSSR-u u doba Nikite Hruščova, posle perioda staljinizma, početkom 1960-ih godina, a potom je bio lojalni sledbenik vlasti sve do raspada SSSR-a.

Rođen 18. jula 1933. u gradu Zima, u sibirskoj oblasti Irkutsk, Jevtušenko je svoje prve pesme objavio kada mu je bilo 20 godina. Brzo je stekao veliku popularnost u SSSR-u, gde su njegova otvorenost, slobodoumlje i nekonformizam bili u suprotnosti s normama literature u doba Staljina.

Jevtušenko je poslednjih dvadeset godina živeo u Sjedinjenim Američkim Državama. Poslednjih nekoliko godina držao je predavanja na Univerzitetu u Talsi, u Oklahomi.

Njegov rad bio je usmeren na ratne zločine, antisemitizam i diktatore. Međunarodno priznanje stekao je 1961. pesmom "Babin jar", o masakru gotovo 34.000 ukrajinskih Jevreja koje su tokom Drugog svetskog rada ubili nacisti.

"Ne nazivam to političkom poezijom, nazivam je poezijom ljudskih prava, poezijom koja brani ljudsku savest kao najveću duhovnu vrednost", rekao je Jevtušenko u intervjuu AP-u 2007.

Jevtušenko je pesmu napisao posle odlaska na mesto masakra u Kijevu, tražeći neki znak, spomenik, istorijsko obeležje onoga što se tu desilo, ali nije našao ništa.

"Bio sam apsolutno šokiran kada sam video da ljudi nisu sačuvali sećanje na to", rekao je pesnik.

Jevtušenko je na vrhuncu slave svoje pesme čitao na punim stadionima i arenama.

Dok neki smatraju da je njegova poezija bila rizična, ima onih koji misle da njegovi javni stavovi nikada nisu išli dalje od onoga što su zvaničnici dozvoljavali.

(Beta, 01.04.2017)

AFP »

Ključne reči

Kultura, najnovije vesti »