Sledi analiza konkurencije u nabavci i maloprodaji

Beta 05.04.2017

Predsednik Komisije za zaštitu konkurencije Srbije Miloje Obradović je najavio da će to nezavisno telo prvi put analizirati stanje konkurencije u trgovini na malo hranom, pićem i duvanom.

On je u intervjuju za časopis "Nova ekonomija" kazao da će analiza obuhvatiti tržište maloprodaje krajnjim potrošačima, ali i tržište nabavke, s posebnim osvrtom na odnos maloprodavaca i njihovih dobavljača.

"Analiza bi trebalo da doprinese boljem sagledavanju efekata koji odnosi između dobavljača i trgovaca mogu imati na stanje konkurencije", rekao je Obradović.

Istakao je da je u poslednjih desetak godina došlo do značajnog ukrupnjavanja na tržištu maloprodaje i distribucije prehrambenih proizvoda u Srbiji.

Podsetio je da Komisija svake godine radi sektorsku analizu tržišta nafte i derivata nafte, a ove godine je okončana i analiza tržišta osiguranja.

"Planiramo da tu nadležnost Komisije, naravno u skladu s kadrovskim kapacitetima, intenziviramo. Fokus sektorskih analiza želimo da usmerimo na ona tržišta koja su u prethodnom periodu već bila predmet našeg interesovanja, kao predmet postupaka, ili na osnovu informacija koje su ukazale na to da postojeće stanje konkurencije može izazvati zabrinutost Komisije", rekao je Obradović.

Sektori koje će Komisija ispitivati u narednom periodu mogli bi da budu, kako je najavio, tržište gasa, farmaceutskih proizvoda i drugi.

Po oceni Obradovića, potrebna su nova rešenja u kontroli konkurencije na tržištu Srbije, ali smatra da ipak ne treba žuriti s novim zakonom.

"Brižljivo beležimo sve institucionalne prepreke koje u radu prepoznajemo, pratimo kako su određene stvari rešavala druga tela za zaštitu konkurencije. Nedavno smo formirali internu radnu grupu za pripremu novog Zakona o zaštiti konkurencije, kroz projekat IPA ćemo angažovati i strane stručnjake da nam i oni predlože najbolja rešenja", rekao je Obradović.

On je naveo da će Komisija promenu zakonodavnog okvira predložiti kada dođe do najboljih rešenja u saradnji sa stručnom i poslovnom javnosti.

"Potreba za novim zakonom se povećala i donošenjem novog Zakona o opštem upravnom postupku, jer to stvara dodatnu obavezu usklađivanja s postupkom koji je pretrpeo značajne izmene", objasnio je Obradović.

Komisiji za zaštitu konkurencije su, kako je rekao njen predsednik, u prošloj godini podnete 122 prijave za odobrenje koncentracije.

"Ako to uporedimo s prethodnim godinama, vidljiv je porast zainteresovanosti stranih investitora za ulaganje u srpsku privredu. U prilog ovakve ocene govori i činjenica da je tokom 2016. godine došlo do promene vlasništva nad određenim brojem domaćih privrednih subjekata. Njihovi novi vlasnici i kontrolori su, neposredno ili posredno, postale strane kompanije. Takve poslovne transakcije dogodile su se u najvećoj meri na tržištu izgradnje, upravljanja i raspolaganja nekretninama, u oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije, farmaceutskom sektoru i metalurškom kompleksu", kazao je Obradović.

Komisija će u petak, 7. aprila, Dan konkurencije obeležiti međunarodnom konferencijom "Izazovi u primeni politike zaštite konkurencije na putu ka EU".

(Beta, 05.04.2017)

Beta »

Ekonomija, najnovije vesti »