Јеремић најавио оснивање политичке организације и рад на укрупњавању опозиције
Бивши министар спољних послова и председнички кандидат Вук Јеремић најавио је да намерава да се у потпуности посвети прављењу нове политичке организације и додао да ће се у будућности снажно залагати за укрупњавање опозиције.&нбсп;
У интервјуу за Недељник, Јеремић је рекао да је после одржаних председничких избора постало очигледно да би ефикаснији начин супротстављања властима био да је опозиција имала једног председничког кандидата, и да не бежи од сопствене одговорности по том питању, али да мисли да није било превише спремности за озбиљан разговор ни на другим странама.&нбсп;
"Али надам се да смо сви научили лекцију – ја свакако јесам, и у будућности ћу се снажно залагати за укрупњавање опозиције", рекао је Јеремић.
Јеремић је рекао да је претходна два месеца анализирао и саветовао се са људима које поштује око тога шта је најбољи пут за наставак политичке борбе и да је закључио да нема бољег начина од нове политичке организације која ће заступати вредности које би биле кредибилна алтернатива властима, али да није нужно да он буде на челу те организације.&нбсп;
Он је оценио да ће Александар Вучић као председник Србије владати на исти начин као и премијер, продубљујући трауме и поделе, и да ће наставити да развија апсолутизам, урушава институције и разара националне интересе.
"Против тога треба да устану и допринесу отпору сви они који нису равнодушни према судбини земље и народа...&нбсп;Данас су поделе у Србији доста дубоке. Добрим делом је томе допринела ова власт. Наша организација ће се предано залагати за премошћавање тих подела. У друштву се створио неприродни и погубан јаз између 'грађанског' и 'националног' пола. Сматрам да један од најважнијих циљева мора бити помирење те две Србије, јер су нам преко потребне и грађанска свест и национални полет. Једно не сме да искључује друго", рекао је Јеремић.
Јеремић је рекао да су предстојећи избори у Београду необично важни јер би евентуална победа "антирежимских снага" могла вратити какву-такву равнотежу.
"Верујем да ћемо успети да формирамо политичку организацију до београдских избора...&нбсп;Нећу бити кандидат за градоначелника, али ћемо као будућа политичка организација представити јасан план за оживљавање и развој престонице. Учинићемо све што је у нашој моћи да се постигне договор опозиције о најбољем програму и заједничком кандидату", додао је Јанковић.
Говорећи о Саси Јанковићу, Јеремић је рекао да су њих двојица, упркос извесним разликама, ипак на истој страни и да су се пре неколико дана састали на Јанковићев позив.&нбсп;
Одговарајући на питање да ли верује у договор по којем би он и Јанковић могли имати заједничког кандидата за градоначелника Београда, Јеремић је рекао да верује и додао да очекује и да ће у то бити укључени сви који верују да је потребно променити власт.&нбсп;
"У београдској скупштини се неће доносити стратешке одлуке типа да ли треба да идемо у НАТО, и зато верујем да је ту могуће остварити висок степен заједништва опозиције", рекао је Јеремић.
(Бета, 01.06.2017)