Ambasada SAD na Kosovu: Integracija pravosuđa prekretnica u dijalogu Beograda i Prištine
Američka ambasada u Prištini pozdravila je danas angžovanje kosovskih institucija i Evropske unije kako bi "poželeli dobrodošlicu sudijama i tužiocima iz drugih zajednica u pravosudni sistem Kosova" i ocenila da će integracija pravosuđa biti prekretnica u dijalogu Beograda i Prištine.
"Kada bude postignuta, integracija pravosuđa će označiti važnu prekretnicu u unapređenju integracije zajednica Kosova i dijaloga sa Srbijom za normalizaciju odnosa. Svi građani Kosova zaslužuju potpuno funkcionalne institucije vladavine prava", navodi se u saopštenju.
Takođe se ocenjuje da će integracija označiti značajan korak napred.
"Razumemo da sve uključene strane nastavljaju naporan rad kako bi postigli integraciju i ohrabrujemo sve strane da se u najskorijoj budućnosti dogovore o prikladnom vremenskom roku", dodaje se u saopštenju.
Srpske sudije i tužioci danas nisu došli na polaganje zakletve i pored poziva koji su dobile kako bi počela primena sporazuma o pravosuđu koji su Beograd i Priština postigli u februaru 2015. godine, a koji podrazumeva integraciju srpskih sudija u kosovski pravosudni sistem.
Za danas je bilo najavljeno da pred predsednikom Kosova Hašimom Tačijem zakletvu polože 42 sudije i 14 tužilaca iz manjinskih zajednica.
Tači je ocenio da je Beograd "omeo" sudije da polože zakletvu s ciljem da se ne dozvoli njihova integracija u pravosudni sistem Kosova i pozvao Beograd da učini sve kao što je dogovoreno da bi sporazum, koji je od velike važnosti za građane Kosova, konačno zaživeo.
U saopštenju iz kabineta predsednika Kosova takođe se navodi da nedolazak na polaganje zakletve predstavlja još jedan neuspeh i izraz je nesposobnosti EU kao posrednika u procesu ostvarivanja sporazuma o pravosuđu.
Današnje polaganje zakletve bio je završni korak ka primeni sporazuma o pravosuđu postignutog 10. februara 2015 u Briselu.
Prema Sporazumu iz februara 2015. predviđen je jedinstveni pravosudni sistem, odnosno jedan osnovni sud i jedno osnovno tužilaštvo za ceo region Kosovske Mitrovice.
Kosovski zvaničnici tada su rekli da će sudije i tužioci raditi zajedno i neće biti podeljeni po etničkoj osnovi.
Sporazum predviđa da će krivični predmeti biti procesuirani u objektima suda na severu, dok će se građanske parnice voditi u objektima suda na jugu.
Predsednik suda i glavni tužilac dolaze iz različitih etničkih zajednica. Glavni tužilac će biti Albanac, a predsednik suda Srbin.
Broj sudija i administrativnog osoblja biće srazmeran broju i strukturi stanovništva u tom delu Kosova.
Predsednici Srbije i Kosova 31. avgusta su se dogovorili u Briselu da će sporazum biti implementiran 17. oktobra. Predstavnici EU juče su saopštili da je sve spremno za to.
(Beta, 17.10.2017)