Радници Амазона у Немачкој и Италији позвали на штрајк
Радници Амазона у Немачкој и Италији позвали су данас на штрајк да би скренули пажњу на своје услове рада поводом "црног петка", дана огромних попуста на који стиже рекордан број поруџбина из целог света.
"То је за нас најбољи дан да извршимо притисак на послодавца који нас годинама игнорише, а проблеми запослених, посебно здравствени, чести су у Немачкој као и у остатку света", рекао је портпарол главног немачког синдиката у услужним делатностима Томас Фос.
У Немачкој се позив на штрајк односи на шест Амазонових локација, али је Фос навео да то "нажалост неће довести до потпуне парализе" немачких поруџбина.
Синдикат окупља око 35 одсто запослених у Амазону Немачка и захтева примену првог колективног уговора са америчким гигантом, фокусираног на здравље запослених.
"Амазон се игра са здрављем својих радника, притиска их да раде више за мање времена а оцене учинка и надзор су стални, док је време за опоравак недовољно", саопштио је синдикат.
У Италији су радници дистрибутивног центра у Кастел Сан Ђованију данас штрајковали.
Менаџмент Амазона Италија изнео је уверавања да остају "фокусирани на циљ што скорије испоруке клијентима на 'црни петак' и наредних дана".
"Одржавамо контакте са представницима запослених и синдикатима а запослене охрабрујемо да коментаре, питања и бриге изнесу вођи тима", наводи се у саопштењу.
Француски синдикат ЦГТ се није придружио штрајку.
Прошлогодишњи "црни петак" је у САД оборио рекорд у онлајн продаји са зарађених три милијарде долара.
(Бета, 23.11.2017)






