Kako ruski kosmonauti "krijumčare" alkohol u kosmos: Priča o svemirskoj prohibciji
Nedeljnik 26.04.2018
![Kako ruski kosmonauti "krijumčare" alkohol u kosmos: Priča o svemirskoj prohibciji](https://nstatic.net/img/logo/s/nedeljnik.png)
Ko god je boravio u orbiti reći će vam da je to veoma težak posao gotovo bez slobodnog vremena, i ogroman stres za organizam. Međutim, Rusi ni u kosmosu ne mogu bez praznika i sedeljki sa prijateljima uz "dobru čašicu"
Prva "vatrena voda" odneta je u kosmos 1971. godine na orbitalnu stanicu "Saljut 7". Jednom astronautu je rođendan padao za vreme njegovog boravka u orbiti, pa su mu prijatelji mehaničari još pre starta "uručili poklon" - sakrili su flašu jermenskog konjaka u manžetnu od aparata za merenje pritiska. Kasnije su specijalne komisije na različitim stanicama pronašle desetine skrivenih mesta u kojima se čuvao alkohol. To ne negiraju ni funkcioneri.