Чланство у ЕУ више подржавају старији него млади и више жене него мушкарци
Више од половине грађана Србије у начелу подржава чланство ЕУ, али би улазак Србије у ЕУ конкретно, на референдуму подржало мање од половине грађана - 49,5 одсто, резултат је истраживања јавног мњења које су спровели Институт за европске послове и истраживачка кућа Нинамедиа.
Истраживање спроведено од 21. до 24. марта показало је такође да чланство у ЕУ више подржавају старији него млађи грађани, више жене и него мушкаци и више становници Београда и Војводине него уже Србије.
У истраживању о ставовима грађана према ЕУ, спроведеном на узорку од 1.201 испитаника , односима Србије и ЕУ грађани су дали оцену 2,78 на скали од један до пет.
Највећи број испитаника односима Србије и ЕУ дао је оцену добар (3), а најмањи број дао је одличну оцену (5).
Истраживање је показало да 62 одсто грађана сматра да Србија има користи од сарадње са ЕУ а то уверење најраспрострањеније је међу најмлађим грађанима.
У исто време подршка чланству Србије у ЕУ најслабија је међу најмлађим грађанима - тек нешто више од половине, а најјача међу најстаријима - две трећине. Разлика у подржавању чланства у ЕУ између ове две категорије становништа износи чак 13 одсто показало је истраживање.
Када се ради о државама чланицама ЕУ, грађани сматрају да су Србији највећи пријатељи у ЕУ Немачка, Грчка, Шпанија и Аустрија, а највећи непријатељи Хрватска, Велика Британија, опет Немачка и затим Француска.
Најбоље односе од суседних држава, према истраживању, Србија има са БИХ и Мађарском, а најлошије са Хрватском и Албанијом.
Црна Гора је на трећем месту и међу државама са којима Србија има најбоље односе и међу онима са којима има најлошије односе, наводи се у резултатима истраживања.
(Бета, 09.05.2018)