Da li najtužnije pesme pobeđuju na Evroviziji
Postoji li tajni recept za pobedu na Evroviziji
Evrovizija možda ima reputaciju vesele manifestacije, pune šljokica, ali ispostavlja se da tajna pobedničke pesme nije u razdraganosti.
Analizirali smo zvučne talase svih takmičarskih pesama od 2006. godine kako bismo odgovorili na goruće pitanje: postoji li recept za pobedu na Evroviziji?
Možda i neočekivan rezultat - melanholija se prodaje: u osam od poslednjih 12 takmičenja. pobedničke pesme bile su tužnije od proseka te godine.
I da, u slučaju da se pitate, prošlogodišnji pobednik Salvador Sobral izveo je najtužniju pobedničku pesmu - mada vam za to verovatno nije bila potrebna analiza.
Pesme Evrovizije su svake godine sve melanholičnije, a ovogodišnji takmičari su 30 odsto tužniji nego 2006. godine.
Izgleda da su dobili dopis o tome da tuga dobija najviše glasova.
Ako ipak i dalje čvrsto verujete da Evrovizija treba da bude ispunjena samo veselim tonovima, nada još postoji.
Neki pobednici su se držali srećnijeg zvuka i otišli kući sa nagradom, kao na primer Lena sa pesmom "Satelit" 2010. godine i Lordi sa pesmom "Hard Rok Aleluja" 2006. godine.
Da li pesma zvuči srećno ili ne izračunali smo merenjem muzičke pozitivnosti koja se zove valenca, a koju koriste striming sajtovi koji automatski preporučuju novu muziku.
Gde su srećne pesme?
Valenca se sastoji od tonaliteta pesme, harmonije i ritma - dok ignoriše reči.
„Sve dolazi iz muzičkih talasa", kaže Eliot Van Buskirk, analitičar podataka u Spotifaju.
„Pesma 'Hepi' Farela Vilijamsa ima baš visoki nivo valence, kao što bi se i očekivalo, iako taj rezultat nema nikakve veze sa tim što se pesma zove 'Hepi' (Srećan)"
Očigledna sumornost širi se Evrovizijom u centralnoj i istočnoj Evropi, ali stvar je mnogo veselija kada pogledate na dalji istok i Skandinaviju.
Azerbejdžan, Slovenija i Slovačka su se takmičile sa najtužnijim pesmama.
A pesme Andore su najveselije od svih - ali od 2006. godine učestvovali su samo četiri puta. Turska i Ukrajina takođe važe za veselije takmičare, ali Turska nije učestvovala od 2012. godine.
Ujedinjeno Kraljevstvo obično naginje ka tugljivom delu skale, ali u isto vreme se može pohvaliti i najsrećnijom pesmom.
Andi Abraham drži rekord za najživahniju pesmu iz 2008. godine, pod nazivom Even If.
Ali ni to nije pomoglo kod sudija - pesma je završila na poslednjem mestu.
Tonalitet
Najčešći tonalitet na Evroviziji je C dur. Trideset od 456 pesama koje smo analizirale bilo je u tom tonalitetu.
Ipak za pobedničku pesmu je možda bolje da izaberete D mol - „najtužniji od svih tonaliteta".
Troje od poslednjih 12 pobednika se odlučilo za taj tonalitet: Molitva (2007), Fairytale (2009) i Rise Like a Phoenix (2014).
Dva puta su veće šanse da će pobednici Evrovizije biti u molu. Osam od poslednjih dvanaest pobednika bilo je u molskoj skali.
Takođe, promena tonaliteta nije toliko efektivna taktika za pobedu koliko nam se čini.
Malo je verovatno da će pobedničke pesme sadržati promenu tonaliteta. Tekstopisci su to takođe shvatili: promena tonaliteta je sve ređa pojava poslednje decenije.
Tempo
Šta je sa brzinom?
Što se tiče ovog kriterijuma, pobednici koriste sve: od Molitve koja ima 77 udaraca po minuti do Running Scared sa 172 udarca po minuti.
Andora u proseku ima najbrži tempo od 177, dok se Crna Gora kreće u laganijem rasponu od 100 udaraca po minuti.
Možda ne posotoji precizan bit koji će vam obezbediti slavu na Evroviziji - ali izgleda da postoji brzina za propast. Četiri pesme u poslednjoj decenij su imale brzinu od 128 udaraca po minuti i bile poslednje ili pretposlednje.
(BBC News, 05.11.2018)