BBC vesti na srpskom

„Šer roditeljstvom“ rizikujete da vam deca budu prevarena

Roditelji dovode u pitanje finansijsku budućnost svoje dece tako što dele njihove fotografije na internetu, upozorava Barklajz banka.

BBC News 22.05.2018  |  Šon Kohlin - BBC novinar za te
Porodica snima selfi fotografiju
Getty Images

„Šer roditeljstvo", kada roditelji dele lične informacije o svojoj deci na društvenim medijima, predstavlja „najslabiju kariku" u pokušaju onlajn prevare i krađe identiteta, upozorava Barklajz banka.

Iz banke kažu da roditelji dovode u pitanje finansijsku sigurnost svoje dece šerovanjem po društvenim mrežama.

Barklajz banka predviđa da će do 2013. godine obim prevare na internetu iznositi 670 miliona funti.

Stručnjaci za bezbednost u ovoj banci kažu da krađa identiteta preko društvenih medija „nikad nije bila lakša".

Barklajz upozorava da roditelji se „uljuljkuju u lažnom osećaju sigurnosti" i ne shvataju da od svoje dece prave buduće „mete za prevaru", time što objavljuju veliki broj ličnih podataka koji će ostati u onlajn sferi.

Krađa identiteta

Roditeljima je poručeno da je podatke na društvenim medijima vrlo lako zloupotrebiti kako bi se hakovale lozinke ili ukrao nečiji identitet.

selfi
Getty Images

U ovoj banci kažu da roditelji otkrivaju imena, uzrast i datum rođenja, preko čestitki za rođendan, adresu, mesto rođenja, majčino devojačko prezime, škole, imena životinja, sportskih timova za koje navijaju i fotografije.

Barklajz upozorava da ti detalji, koji će biti dostupni i kada deca odrastu, mogu da se koriste za lažne kredite ili prevare s kreditnim karticama.

Banka predviđa da će „šer roditeljstvo" biti odgovorno za dve trećine svih krađa identiteta s kojim će se suočiti mladi ljudi krajem sledeće decenije i kako će šteta iznositi 667 miliona funti godišnje.

„Još jedna decenija u kojoj će roditelji šerovati previše ličnih informacija" će rezultirati 7,4 miliona slučajeva krađe identiteta godišnje do 2030. godine, tvrde u Barklajz banci.

Banka je upozorila roditelje da provere odredbe koje se odnose na privatnost na društvenim mrežama i da se informišu koji podaci o njihovoj deci će biti dostupni i kome.

„Korišćenjem društvenih mreža nikad nije bilo lakše prevarantima da pribave ključne informacije koje su neophodne za krađu nečijeg identiteta", rekla je Džodi Gilbert, zaposlena u Barklajz banci zadužena za digitalnu bezbednost.

(BBC News, 05.22.2018)

BBC News

Povezane vesti »

Ključne reči

Zabava, najnovije vesti »