Skupština RS: Traži se novi izveštaj o Srebrenici
Skupština odbacila 14 godina star izveštaj o Srebrenici i traž novi, dok predsednik RS tvrdi da je reč o „dogovorenoj tragediji“ u cilju satanizacije Srba.
Narodna skupština Republike Srpske danas je na zahtev Milorada Dodika većinom glasova odbacila izveštaj o Srebrenici koji je pre 14 godina sastavila specijalna vladina komisija.
Skupština RS je zatražila formiranje nove komisije, sa ciljem da se „utvrdi puna istina" koja bi uključila i srpske žrtve, kojih je po Dodiku samo u Podrinju bilo više od 2,000, kao i novi izveštaj.
Dodik je u uvodnom govoru na vanrednoj sednici Skupštine izjavio da se u Srebrenici dogodila „dogovorena tragedija s ciljem satanizacije Srba" i da se „teza o genocidu nad muslimanima Bošnjacima pojavila na početku sukoba, o tome postoje brojni dokumenti".
Srebrenica pred godišnjicu masakra
Srebrenica: Lekcije iz istorije na 18. Maršu mira
Dodik sada tvrdi da je stara komisija radila pod pritiskom međunarodne zajedice kako bi se Srbi satanizovali i naknadno opravdala NATO intervencija zbog Kosova iz 1999.
Sem toga, on je rekao da je broj stradalih Bošnjaka u izveštaju višestruko uvećan, dok su srpske žrtve ignorisane.
Dva međunarodna suda - Krivični sud za ratne zločine počinjene u bivšoj Jugoslaviji i Međunarodni sud pravde - okvalifikovla su zločin u Srebrenici kao genocid nad Bošnjacima.
Šta sadrži stari izveštaj o Srebrenici
Komisiju za događaje u i oko Srebrenice od 9. do 19. jula 1995. formirala je Vlada RS u decembru 2003. godine, na inicijativu tadašnjeg Visokog predstavnika međunarodne zajednice za Bosnu i Hercegovinu Pedija Ešdauna.
U to vreme je premijer RS bio Dragan Mikarević, a predsednik Dragan Čavić. Dodik je bio u opoziciji.
Komisija je imala sedam članova - pet je imenovala Vlada, a dvojicu - jednog Bošnjaka i jednog međunarodnog stručnjaka - odabrao je Ešdaun. Komisija je, i pored brojnih teškoća i opstrukcije, podnela obiman izveštaj koji je Vlada RS usvojila.
U izveštaju se, između ostalog, konstatuje da je u Srebrenici u periodu od 10. - 19. jula 1995 „likvidirano više hiljada Bošnjaka, na način koji predstavlja teško kršenje međunarodnog humanitarnog prava".
Iako nije direktno ocenila ovaj zločin kao genocid, Komisija se pozvala na pravosnažnu presudu haškog Tribunala generalu Radosklavu Krstiću, koji je osuđen za pomaganje u genocidu.
U međuvremenu su zbog istog zločina osuđeni i ratni predsednik RS Radovan Karadžić i vojni komandant Ratko Mladić, prvi na 40 godina zatvora, a drugi doživotno.
Čavić je nakon usvajanja izveštaja iz 2004. izjavio: „Najprije kao čovjek i Srbin, a onda kao otac brat i sin, a tek onda kao predsjednik RS moram reći da je ovih devet dana jula srebreničke tragedije crna strana istorije srpskog naroda."
„Učesnici ovog zločina ne mogu se opravdati nikome i ničim. Onaj koji je činio ovakav zločin i pri tome se možda pozivao na narod kome pripada po imenu i prezimenu činio je zločin i prema vlastitome narodu", rekao je u televizijskom obraćanju građanima RS.
Spisak za optužnicu
Komisija je sastavila bazu podataka o žrtvama - ukupno 8,472 ubijenih i nestalih - koji su u izveštaju navedeni imenom i prezimenom.
Naveden je i spisak svih jedinica pod Mladićevom komandom koje su učestvovale u operaciji, uključujući i paravojne formacije iz Srbije, među kojima su „Škorpioni" i „Crvene beretke".
Na osnovu ovog spiska, koji sadrži i imena pripadnika tih jedinica, predstavnica Majki Srebrenice je nedavno nemačkim vlastima predala listu od 22,000 srpskih boraca, uz zahtev da ih Nemačka, u skladu sa međunarodnim pravom, locira i optuži za učešće u genocidu.
Dodik je ovaj potez ocenio kao „iživljavanje" i dodao da je upravo taj spisak jedan od glavnih razloga što je sazvao vanrednu sednicu.
Današnjoj sednici ne prisustvuju narodni poslanici iz redova Bošnjaka i Hrvata, a učešće su odbila petorica članova prvobitne Komisije iz RS.
Poslanici opozicije ocenili su da je Dodikova inicijativa politička manipulacija koja treba da mu donese poene pred opšte izbor u Bosni, zakazane za oktobar.
Takođe su ukazali da je sednica pravno neobavezujuća i nepotrebna, jer Narodna skupština RS nikada nije ni razmatrala izveštaj iz 2004, već ga je usvojila Vlada, koja je stoga jedina nadležna da ga poništi.
`
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 08.14.2018)