BBC vesti na srpskom

Скупштина РС: Тражи се нови извештај о Сребреници

Скупштина одбацила 14 година стар извештај о Сребреници и траж нови, док председник РС тврди да је реч о „договореној трагедији“ у циљу сатанизације Срба.

BBC News 14.08.2018  |  Дејан Анастасијевић - ББЦ нови
Milorad Dodik
Гетти Имагес
„Није било геноцида&qуот; - Милорад Додик

Народна скупштина Републике Српске данас је на захтев Милорада Додика већином гласова одбацила извештај о Сребреници који је пре 14 година саставила специјална владина комисија.

Скупштина РС је затражила формирање нове комисије, са циљем да се „утврди пуна истина&qуот; која би укључила и српске жртве, којих је по Додику само у Подрињу било више од 2,000, као и нови извештај.

Додик је у уводном говору на ванредној седници Скупштине изјавио да се у Сребреници догодила „договорена трагедија с циљем сатанизације Срба&qуот; и да се „теза о геноциду над муслиманима Бошњацима појавила на почетку сукоба, о томе постоје бројни документи&qуот;.

Сребреница пред годишњицу масакра

Сребреница: Лекције из историје на 18. Маршу мира

Додик сада тврди да је стара комисија радила под притиском међународне заједице како би се Срби сатанизовали и накнадно оправдала НАТО интервенција због Косова из 1999.

Сем тога, он је рекао да је број страдалих Бошњака у извештају вишеструко увећан, док су српске жртве игнорисане.

Два међународна суда - Кривични суд за ратне злочине почињене у бившој Југославији и Међународни суд правде - оквалификовла су злочин у Сребреници као геноцид над Бошњацима.

Шта садржи стари извештај о Сребреници

Комисију за догађаје у и око Сребренице од 9. до 19. јула 1995. формирала је Влада РС у децембру 2003. године, на иницијативу тадашњег Високог представника међународне заједнице за Босну и Херцеговину Педија Ешдауна.

У то време је премијер РС био Драган Микаревић, а председник Драган Чавић. Додик је био у опозицији.

Комисија је имала седам чланова - пет је именовала Влада, а двојицу - једног Бошњака и једног међународног стручњака - одабрао је Ешдаун. Комисија је, и поред бројних тешкоћа и опструкције, поднела обиман извештај који је Влада РС усвојила.

У извештају се, између осталог, констатује да је у Сребреници у периоду од 10. - 19. јула 1995 „ликвидирано више хиљада Бошњака, на начин који представља тешко кршење међународног хуманитарног права&qуот;.

Ratko Mladić na izricvanju presude u Hagu
Гетти Имагес
Генерал Ратко Младић је 2017. осуђен на доживотну робију због геноцида у Сребреници

Иако није директно оценила овај злочин као геноцид, Комисија се позвала на правоснажну пресуду хашког Трибунала генералу Радосклаву Крстићу, који је осуђен за помагање у геноциду.

У међувремену су због истог злочина осуђени и ратни председник РС Радован Караџић и војни командант Ратко Младић, први на 40 година затвора, а други доживотно.

Чавић је након усвајања извештаја из 2004. изјавио: „Најприје као човјек и Србин, а онда као отац брат и син, а тек онда као предсједник РС морам рећи да је ових девет дана јула сребреничке трагедије црна страна историје српског народа.&qуот;

„Учесници овог злочина не могу се оправдати никоме и ничим. Онај који је чинио овакав злочин и при томе се можда позивао на народ коме припада по имену и презимену чинио је злочин и према властитоме народу&qуот;, рекао је у телевизијском обраћању грађанима РС.

Списак за оптужницу

Комисија је саставила базу података о жртвама - укупно 8,472 убијених и несталих - који су у извештају наведени именом и презименом.

Наведен је и списак свих јединица под Младићевом командом које су учествовале у операцији, укључујући и паравојне формације из Србије, међу којима су „Шкорпиони&qуот; и „Црвене беретке&qуот;.

Majke Srebrenice
Гетти Имагес
У потрази за правдом - Мајке Сребренице

На основу овог списка, који садржи и имена припадника тих јединица, представница Мајки Сребренице је недавно немачким властима предала листу од 22,000 српских бораца, уз захтев да их Немачка, у складу са међународним правом, лоцира и оптужи за учешће у геноциду.

Додик је овај потез оценио као „иживљавање&qуот; и додао да је управо тај списак један од главних разлога што је сазвао ванредну седницу.

Данашњој седници не присуствују народни посланици из редова Бошњака и Хрвата, а учешће су одбила петорица чланова првобитне Комисије из РС.

Посланици опозиције оценили су да је Додикова иницијатива политичка манипулација која треба да му донесе поене пред опште избор у Босни, заказане за октобар.

Такође су указали да је седница правно необавезујућа и непотребна, јер Народна скупштина РС никада није ни разматрала извештај из 2004, већ га је усвојила Влада, која је стога једина надлежна да га поништи.

`


Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 08.14.2018)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Балкан, најновије вести »