Na Kosovu zbog nove takse nema povećanja cena, sem poskupljenja hleba u nekim mestima

Beta 26.11.2018

Uvođenje takse od sto odsto na proizvode koji se uvoze iz Srbije i Bosne i Hercegovine za sada nije izazvalo značajnije povećanje cena na Kosovu.

U nekim sredinama, u pet-šest kosovskih opština, poskupeo je hleb, ali za sada nije bilo povećanja drugih cena.

Ekonomski stručnjaci na Kosovu kažu da je ta mera iznuđena zbog ponašanja Srbije, da je pre svega političkog karaktera i odgovor na ponašanje Srbije prema Kosovu, i nesprovođenja sporazuma koji su dve strane potpisale tokom dijaloga o normalizaciji odnosa.

Govoreći o ekonomskim aspektima odluke o uvođenju takse, prištinski profesor Muhamed Mustafa je rekao da politički aspekt svakako ne treba ostaviti po strani.

On ocenjuje da se za sada ne može proceniti tačan uticaj na povećanje cena "potrošačke korpe", jer se ne zna koliko su proizvodi iz Srbije realno uticali na tu "korpu".

Zna se da je uvoz roba iz Srbije bio 15 odsto ukupnog uvoza robe na Kosovu. Najviše se uvozila prehrambena roba i prema podacima Agencije za statistiku Kosova iz Srbije se na Kosovo uvozila ne alkoholna pića (21 milion evra) koje se prema profesoru Mustafi mogu kompletno zameniti kosovski proizvodima.

Uvozio se i šećer u vrednosti od 17 miliona evra, 14 miliona je iznosio uvoz pšenice i kukuruza, koji se takođe mogu zameniti uvozom iz drugih zemalja sa cenom većom od 10 do 20 odsto.

Vlada treba da sagleda i potrebu subvencionisanja cene hleba.

Uvozilo se i peciva u vrednosti od 14 miliona evra, 14 miliona jestivog ulja i masti, koji se takođe mogu zameniti iz drugog uvoza.

To su, po Mustafi, glavni proizvodi koju utiču na "potrošačku korpu" i eventualno povećanje cena tih proizvoda neće imati nekog značajnijeg uticaja, niti bi uticalo na izazivanje "spirale poskupljenja".

Profesor Mustafa u prvi plan ističe "neutralizaciju negativnih efekata" od poskupljenja sirovina i drugih značajnih imputa koji se uvoze iz Srbije.

Po njemu, pozitivan efekat ovih mera se ogleda u smanjenju zavisnosti Kosova od uvoza iz Srbije i povećanje proizvodnje i korišćenja domaćih resursa.

Profesor Mustafa ističe da se ovom odlukom Kosovo ne može optužiti da je protiv principa slobodne trgovine, jer su zajedno sa Albanijom najrigoroznije poštovali sporazum CEFTA, daleko više od Srbije i BiH - smatra on.

"Kosovo ovom odlukom ne suspenduje slobodnu trgovinu. Ima probleme sa samo dve zemlje koje sa 15 odsto (Srbija) odnosno tri odsto (BiH) učestvuju u njenom uvozu i to sa zemljama koje napadaju njenu međunarodnu poziciju i suverenitet", rekao je Mustafa.

"Da je u pitanju suspenzija slobodne trgovine, ja ne bih podržao ovu odluku Vlade Kosova", zaključio je on.

(Beta, 26.11.2018)

Povezane vesti »

Ključne reči

Ekonomija, najnovije vesti »