SRS: U Novom Sadu izgraditi spalionicu otpada, a ne regionalnu deponiju
Srpska radikalna stranka (SRS) apelovala je danas na vlast u Novom Sadu da odustane od ideje da se na prostoru sadašnje gradske deponije, izgradi četiri puta veća regionalna deponija, već da se izgradi spalionica u kojoj bi se uništavao otpad.
SRS je u saopštenju ocenio da bi regionalna deponija na ulazu u taj grad bila "tempirana ekološka bomba" i upozorio da se u njenoj neposrednoj blizini nalaze gusto naseljena mesta.
"Izabrana lokacija je apsolutno neprihvatljiva i zbog blizine najvažnijeg izvorišta vode 'Ratno ostrvo', koje je od ključnog značaja za vodosnabdevanje Novog Sada", upozorio je danas na konferenciji za medije predsednik Odborničke grupe SRS u Skupštini Novog Sada Đurađ Jakšić.
Jakšić je rekao da je postojeća gradska deponija delimično uređeno smetlište i da je potrebno hitno je zatvoriti.
"Da su stvari na deponiji potpuno izmakle kontroli svedoči podatak da je jesenas više od mesec dana, u kontinuitetu, deponija gorela, bez mogućnosti da se požar lokalizuje. Vlast je ovu činjenicu krila kao 'zmija noge', ali je šteta prouzrokovana zagađenjem vazduha, koji je izazvao požar na deponiji, nemerljiva", rekao je on.
SRS je izrazio čuđenje zbog insistiranja vlasti na izgradnji regionalne deponije, jer je u Evropskoj uniji, "na koju se zaklinju sve stranke koje čine vlast u Novom Sadu", odlaganje otpada na deponije, još od 2005. godine zabranjeno.
"Umesto izgradnje regionalne deponije, Srpska radikalna stranka predlaže da se sav otpad, koji se ne može reciklirati i kompostirati, spali. Dakle, umesto regionalne deponije potrebno je izgraditi spalionicu", navodi se u saopštenju.
SRS je kao najpogodniju lokaciju za spalionicu naveo naselje Šangaj, u neposrednoj blizini Termoelektrane-toplane (TE-TO) gde, prema oceni SRS, postoji kompletna infrastruktura.
"Vredna energija dobijena spaljivanjem otpada, može se koristiti za razne stvari, u prvom redu za zagrevanje u grejnoj sezoni, što bi višestruko smanjilo cenu grejanja u Novom Sadu. Ovo rešenje je ekološki potpuno ispravno i dugoročno, ekonomski isplativo", zaključio je Jakšić.
(Beta, 11.03.2019)