Marjanović na sastanku POSP EU-Srbija: Bojkot parlamenta usledio posle šest godina tiranije ...

Beta 27.03.2019

Poslanica Skupštine Srbije Vesna Marjanović izjavila je danas u Strazburu da odluka jednog dela opozicije da trenutno bojkotuje plenarne sednice srpskog parlamenta nije bila ni laka, ni jednoglasna, ali da je na neki način iznuđena i da je usledila "posle šest godina vulgarne tiranije većine".

"Ona je došla posle šest godina vulgarne tiranije većine, neprihvatljivog tona u vođenju debata, neprihvatanja bilo kakvog argumentovanog razgovora, i postepenog stvaranja jednog autoritarnog poretka u kojem se poštuje glas samo jedne partije, jednog lidera, gde se briše podela vlasti i kontrolna funkcija parlamenta i gde postoji nulta tolerancija za drugačije mišljenje", rekla je Marjanović na 10. sastanku Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje (POSP) Evropske unije i Srbije.

Na sastanku POSP-a, koji čine poslanici Skupštine Srbije i poslanici Evropskog parlamenta, Marjanović je kazala da opozicija želi i mora da učestvuje u reformskim procesima u Srbiji, ali na ravnopravan i demokratski način.

"Mi ne želimo da ponovo budemo mete režima, proglašavani za izdajnike i krivce, kao što je to svojevremeno činio Slobodan Milošević. Snaga vladajuće partije ne ogleda se u tome koga će jače da udari. To je lako, imaju sve mehanizme sile. Snaga vladajuće partije se ogleda u stvaranju atmosfere za izražavanje različitih mišljenja, za zaštitu svih manjina po bilo kom osnovu", kazala je Marjanović.

Ona je rekla da su birači u Srbiji počeli da izražavaju nezadovoljstvo na građanskim demonstracijama koje sada traju već nekoliko meseci i na kojima je jedan od zahteva da parlament postane predstavničko telo svih građana, a ne samo onih koji podržvaju vladajuću partiju.

U jednom od amandmana, koje je podnela na Nacrt deklaracije i preporuka Savetu za stabilizaciju i pridruživanje i institucijama Srbije i Evropske Unije, Marjanović je navela da se Vlada Srbije i nadležni organi pozivaju da princip inkluzivnosti koji je danas pohvaljen u procesu izrade nacrta Medijske strategije, primene i "na nivou praktične primene principa slobode izražavanja i implementacije zakona".

"Nama je potreban dosledan i transparentan rad Regulatornog tela za elektronske medije i nadležni odbor treba da završi proces izbora članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije čiji izbor kasni više od dve godine. Potrebno je i unapređenje kulture javnog dijaloga od najviših predstavnika političkih institucija stvaranjem mehanizama za borbu protiv lažnih vesti, i podrškom nezavisnom i profesionalnom novinarstvu", navela je Marjanović.

Kazala je i da autocenzura predstavlja sveobuhvatni problem koji ne treba prepustiti samo medijima i novinarima, već da zahteva sistemske mere usmerene ka suzbijanju svih oblika cenzure.

Marjanović je rekla i da Odbor za kulturu i informisanje Skupštine Srbije nije pokrenuo proceduru izbora poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti kome je mandat istekao pre tri meseca.

Navela je i da je u jednom od amandmana koje je podnela "podsetila Vladu Srbije na obavezu da dva puta godišnje, odnosno po završetku šestomesečnog ciklusa predsedavanja Savetom Evropske unije, podnosi Narodnoj skupštini izveštaj o toku pregovora".

Marjanović je kazala i da Demokratska stranka, čija je poslanica, od osnivanja do danas nije promenila politiku da najenergičnije podržava ulazak Srbije u EU.

"Pozdravljamo otvaranje novih poglavlja, ali smo zabrinuti činjenicom da daleka perspektiva ulaska Srbije u EU i stavljanje u drugi plan vrednosnih pitanja, osnažuju autoritarnu politiku i otežavaju borbu demokratskih snaga koje su već sada slabije nego što su bile pre 10 godina", navela je poslanica Skupštine Srbije.

Predstavnička demokratija, demokratske institucije, pre svega parlament, ali i nezavisno sudstvo i nezavisni organi, principi slobode izražavanja, socijalnih prava, nisu više ideal kome teže pojedine političke elite, navela je Marjanović i dodala da je to slučaj i u Srbiji i u nekim drugim zemljama Evrope.

Na 10. sastanku POSP EU-Srbija treba da bude usvojen dokument Deklaracija i preporuke u čijem se nacrtu, između ostalog, pozdravlja kontinuirani napredak Srbije u pregovorima o pristupanju Uniji, izražava podrška evropskoj perspektivi Srbije za 2025. godinu, žali zbog trenutnog zastoja u pregovorima Beograda i Prištine zbog uvođenja kosovskih taksi od 100 odsto na robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine i poziva na ukidanje tih mera bez daljeg odlaganja.

U nacrtu se takođe konstatuje bojkot parlamentarnih sednica od dela opozicije i održavanje protesta, osuđuje nasilni ulazak u javni medijski servis, naglašava da je parlament institucija za rešavanje političkih razlika, ponavlja važnost slobode izražavanja i medija i poziva na napredak u toj oblasti, i ocenjuje da je Srbija ostvarila dobar napredak ka uspostavljanju funkcionalne tržišne ekonomije.

U tekstu se ponavlja poziv Srbiji da postepeno uskladi svoju spoljnu i bezbednosnu politiku sa politikom EU, podseća da su regionalna saradnja i dobrosusedski odnosi suštinski deo proširenja i procesa stabilizacije i pridruživanja, i izražava dalja podrška povećanoj regionalnoj saradnji u okviru Berlinskog procesa.

(Beta, 27.03.2019)

Pročitajte još

Ključne reči

Politika, najnovije vesti »