Bivši većinski vlasnik ATP Vojvodine preti štrajkom glađu, tvrdi njegova kćerka

Beta 05.06.2019

Bivši većinski vlasnik ATP Vojvodine Ilija Dević će, ako ga privedu, krenuti u štrajk glađu, rekla je danas njegova kćerka Anđelka Dević, članica uprave te firme pre stečaja.

Ona je ponovila ranije tvrdnje da je njen otac žrtva dugogodišnjeg progona i političkih pritisaka na pravosuđe.

Anđelka Dević je na konferenciji za novinare rekla da njen otac "neće dozvoliti da mu priđe ni jedan lekar zatvorske bolnice, jer nije serijski ubica".

Ona je saopštila da je jutros u 8.05 na portalu Višeg suda u Beogradu objavljena poternica za njenim ocem.

Anđelka Dević je rekla da se njen otac nije pojavio prošlog petka na ročištu, navodeći da je  taj postupak  posledica "montirane krivične prijave", ali da je advokat odneo "adekvatne lekarske nalaze u sud".

"Javio se lekaru u Kliničkom centu, leži kod kuće i prima terapiju", rekla je Anđelka Dević.

Dodala je da je, pre no što je izdat nalog za privođenje, bilo planirano da on dođe na konferenciju za novinare, ali da nije mogao zbog zdravstvenog stanja.

Cilj  privođenja je, kako je rekla, "da se Ilija Dević skloni od javnosti, da javnost ne bi imala uvid šta se tu dešava".

Ona je pozvala predsednika Srbije Aleksandra Vučića da pokaže da u Srbiji "domaći investitori imaju svoja prava i pravo na pravedno suđenje".

Vučič je "pomogao kod rešavanja problema zdauženih u švacarskim francima, može i u ovom slučaju", rekla je ona.

Na konferenciji je prikazala, kako je objasnila, snimak Vučićeve izjave u televizijskoj emisiji, "pre no što je došao na vlast", u kojem se čuje kako Vučić kaže da je pokušao da pomogne Deviću, ali da nije uspeo i da je tu reč o nečijim velikim interesima.

Dević je na sudu već više od deset godina, a predmet ATP "Vojvodina" nalazi pod monitoringom Evropske unije, jer je to jedini slučaj sa spiska od 24 sporne privatizacije u Srbiji gde je oštećen investitor, a ne država.

ATP "Vojvodinu" je Dević kupio na aukciji Agencije za privatizaciju 2004. godine, ispunio je investicioni plan, proširio delatnost, uveo nove linije i zaposlio nove radnike. Zaključio je ugovor s tadašnjom gradonačelnicom Novog Sada Majom Gojković o izgradnji nove Međumesne autobuske stanice što je učinjeno, ali, iako je taj objekat završen, Grad nije preusmerio saobraćaj na novu lokaciju.

Ranije je podneo i krivičnu prijavu protiv Maje Gojković, kao i protiv tadašnjeg direktora Zavoda za izgradnju grada, a sada predsednika Pokrajinske vlade Igora Mirovića, a šteta od 400 miliona dinara koju su tako napravili, dokazana je pravosnažnom izvršnom sudskom presudom.

Međutim, Osnovno javno tužilaštvo u Novom Sadu je 20. januara 2015. godine odbacilo tu krivičnu prijavu.

Razrešenje ove afere zahteva i Evropska komisija.

(Beta, 05.06.2019)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Politika, najnovije vesti »