Indija, menstruacija i religija: Sud preispituje odluku da ženama dozvoli ulazak u hram
Petoro sudija prošle godine je odlučilo da je zabrana ulaska ženama u svetinju Sabarimala na jugu države Kerala diskriminacija..
Vrhovni sud Indije preispitaće odluku da dozvoli ženama koje su u uzrastu kada imaju menstruaciju da uđu u kontroverznu hinduističku svetinju.
Petoro sudija prošle godine je odlučilo da je zabrana ulaska ženama u svetinju Sabarimala na jugu države Kerala diskriminacija.
To je izazvalo masovne proteste širom države.
Žene koje su pokušale da uđu u svetinju su vraćane nazad ili, u nekim slučajevima, čak i napadane.
Ovaj novi potez verovatno će naljutiti žene koje su se žestoko borile da steknu pravo ulaska u hram.
Hinduizam menstruaciju smatra nečistom i sprečava ih da učestvuju u verskim ritualima.
Ulazak ženama u mnoge hramove tokom menstruacije je zabranjen, mnoge pobožne žene dobrovoljno se drže podalje od hramova, ali Sabarimala zabranjuje ulazak svim ženama između 10 i 50 godina.
Šta je sud odlučio?
Petoro sudija je u četvrtak, odgovarajući na desetine molbi za reviziju reklo je da će o ovom pitanju saslušati mišljenje većeg broja kolega.
Dok se to ne dogodi, međutim, na snazi je prethodna odluka. To znači da će žene i dalje moći da ulaze u hram legalno.
Ali, neće im biti lako.
Zvaničnici hrama pozdravili su odluku i apelovali na žene da se drže dalje od hrama.
Žene koje su pokušale da uđu u hram nakon prošlogodišnje odluke, napadane su bande i blokirale im ulaz.
Mnoga vozila koja idu ka hramu se proveravaju kako bi se videlo da li je u njima bilo žena strih između 10 i 50 godina koje pokušavaju da uđu.
Nakon presude u četvrtak, policija u Kerali je apelovala na smirenje rekavši da će se preduzeti akciju „protiv onih koji zakon uzimaju u svoje ruke".
Oni su dodali da će nalozi na društvenim mrežama biti pod nadzorom, a oni koji izazivaju verske tenzije na mrežama biće uhapšeni.
„Korak napred, nazad dva"
Greta Pandi, BBC Delhi
Današnja presuda veliko je razočaranje za borce za ženska prava. Napravljen je jedan korak napred, a nazad dva.
Tokom 2018. godine, ukinuvši zabranu ulaska ženama u svetilište, Vrhovni sud je odlučio da svako ima pravo da praktikuje religiju i da je zabrana oblik „nedodirljivosti".
To se smatralo izuzetno naprednom presudom i davalo je nadu ženama da su jednake pred zakonom i da sada mogu tražiti jednakost i pred bogovima. Nažalost, ovo što se danas dogodilo na sudu je oduzelo taj smisao.
Vrhovni sud nije pauzirao prethodnu odluku, ali s dvosmislenošću oko ulaska žena, vrlo je verovatno da bi ona mogla da prestane da važi u ime održavanja mira.
Budući da će o slučaju ponovo biti odlučivano, ovaj put pred sedmočlanom porotom, borba će se voditi iznova.
Zašto je hram tako kontroverzan?
Do nasilnog protivljenja nalogu Vrhovnog suda da poništi istorijsku zabranu ulaska ženama u hram došlo je zbog toga što su demonstranti smatrali da je presuda u suprotnosti sa željama božanstva.
Hinduizam menstruaciju žena smatra nečistom i sprečava ih da učestvuju u verskim ritualima.
Ali, iako većina hinduističkih hramova omogućava ženama da uđu kada nemaju menstruaciju, hram Sabarimala je neobičan po tome što je bio jedan od retkih koji uopšte nije dozvoljavao ženama koje su u dobi od 10 do 50 godina da ulaze.
Hinduističke vođe kažu da se zabrana ženama da uđu u Sabarimala hram ne odnosi se samo na menstruaciju - već je u skladu sa željom božanstva za koje se veruje da je postavilo jasna pravila o hodočašću i traženju blagoslova.
Svake godine, milioni muškaraca hodočasnika hoda brdom, često su bosonogi, da bi posetili svetište. Drže se i rigoroznog posta koji traje 41 dan.
Uzdržavaju se od pušenja, alkohola, mesa, seksualnih odnosa i kontakta sa ženama koje imaju menstruaciju pre nego što započnu put.
Kampanja za prava žena koja je došla do Vrhovnog suda i akcije za ukidanje zabrane, ističe da taj običaj krši jednakost zagarantovanu indijskim ustavom.
Pristalice zabrane tvrde da je takva praksa bila na snazi vekovima i da sada nema potrebe da se menja.
Dakle, da li su žene prošle godine mogle da ulaze u hram?
U januaru su dve žene odlučile da prkose demonstrantima i ušle su u hram.
Kanakadurga i Bindu Amini ušle su u istoriju kada su zakoračile u hram - ali su to uradili pod jakom policijskom pratnjom.
Desničarske grupe, uz podršku vladajuće Baratija Janata partije, zahtevale su zavođenje reda u svim indijskim državama.
Policija je širom zemlje uhapsila stotine ljudi, a najmanje jedna osoboa je povređena u sukobima koji su usledili.
U intervjuu za BBC Kanakadurga je rekla da je osetila kako je potrebno da se bori za ženska prava i dodala da ih nisu uplašile razbesnele rulje.
„Ne plašim se. Ali svaki put kada neka žena napravi korak napred, društvo odmah počne glasno da se buni", navela je Kanakadurga u januaru.
Ali zbog odluke da uđu u hram platile su cenu.
Optužila je svekrvu da ju je pretukla, nakon čega je podnela zahteva za razvod.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 11.14.2019)