Oteti i ubijeni novinari na Kosovu još uvek čekaju pravdu a njihove porodice kraj agonije
Cenzolovka 10.12.2019 | I. Petrović
![Oteti i ubijeni novinari na Kosovu još uvek čekaju pravdu a njihove porodice kraj agonije](https://nstatic.net/img/logo/s/cenzolovka.png)
U Gračanici i Prištini je 4. i 5. decembra 2019., održana dvodnevna Konferencija o kidnapovanim i ubijenim novinarima na Kosovu u periodu 1998. – 2005.godina. Broj do sada evidentiranih ubijenih i nestalih novinara je 15 a četvorica njih se i dalje vode kao nestali. Novinari, srpski i albanski, porodice stradalih novinara i predstavnici međunarodne zajednice, razgovarali su o načinima da se ovo važno pitanje konačno uvede u pravosudni sistem i da se nalogodavci i počinioci otmica i ubistava konačno privedu
Oko nekoliko zaključaka saglasni su svi. Na primer, oko toga da je neophodno osnovati međunarodnu komisiju za prikupljanje podataka o ubijenim i nestalim novinarima na Kosovu a da se od Evropske komisije traži da u naredne izveštaje o napretku Srbije i Kosova stavi poseban akcenat upravo na rasvetljavanje ovih slučajeva. Još oko jednog su mišljenja nepodeljena – međunarodna zajednica je podbacila u rešavanju ovog bolnog a za porodice i društvo veoma važnog pitanja.