Afera na pomolu: Država prati građane preko aplikacije za razmenu poruka
IndeksOnline 25.12.2019
![Afera na pomolu: Država prati građane preko aplikacije za razmenu poruka](https://nstatic.net/img/logo/s/indeksonline.png)
BEOGRAD – Nije tajna da se neke aplikacije za slanje poruka sumnjiče da rade protiv svojih korisnika, ali sada se čini da je barem jedna možda izričito dizajnirana u cilju špijuniranja.
Neimenovani američki zvaničnici, naime, tvrde da je aplikacija ToTok alat koji Ujedinjeni Arapski Emirati koriste da prate svoje građane. Prema tajnom obaveštajnom izveštaju, UAE koriste ToTok za praćenje razgovora korisnika, praćenje lokacija (pod maskom vremenske prognoze), utvrđivanje socijalnih kontakata i pregledanje fajlova na uređajima. Većina od više od milion korisnika aplikacije živi u UAE, ali je ona popularna širom sveta pa je i u SAD uočen porast