BBC vesti na srpskom

Ukrajina: Kako se Kijanu Rivs godinama krio u udžbeniku iz istorije

Autor kaže da se fotografija greškom našla u udžbeniku iz istorije, ali da je odlučio da je ostavi.

BBC News 06.02.2020  |  Rozina Sini i Hana Čornus - BB
Iconic image showing construction workers eating their lunches on top of a steel beam (girder, crossbeam) 800 feet above ground, at the building site of the RCA Building in Rockefeller Centre
Getty Images
Lik Kijanu Rivsa dodat je na ovu čuvenu fotografiju, nastalu 1932. godine u Njujorku.

Lik holivudskog glumca Kijanu Rivsa pojavio se u ukrajinskom udžbeniku iz istorije i to tamo gde mu baš i nije mesto - među njujorškim radnicima tridesetih godina 20. veka.

Ne, Rivs nije putovao kroz vreme, već je njegov lik fotošopom ubačen u čuvenu fotografiju, nastalu tokom izgradnje jednog od njujorških nebodera.

Sporni udžbenik objavljen je 2018. godine, ali je greška primećena tek u ponedeljak, kada je na nju ukazao jedan od tviteraša.

Fotografija je u međuvremenu postala viralna, dobivši više hiljada šerova i lajkova.

„Nisam iznenađen. Kijanu Rivs je besmrtan. To što je bio tu tokom izgradnje nebodera tridesetih godina je samo dokaz", šalio se jedan tviteraš.

„Možda je malo radio na gradilištu pre nego što je postao slavni glumac", dodao je drugi.

Ipak, na društvenim mrežama je bilo i kritika upućenih autoru i grafičkom dizajneru knjige.

„Sada je jasno da fotografije za udžbenike mnogi samo skidaju sa Gugla, bez bilo kakve dozvole", napisao je jedan korisnik Fejsbuka.

Šta kaže autor?

Ihor Ščupak, autor udžbenika i direktor ukrajinskog Instituta za studije Holokausta, objavio je na Fejsbuku opširno objašnjenje čitave situacije.

Kako navodi, fotošopiranu fotografiju je greškom izabrao grafički dizajner, na šta mu je skrenuta pažnja, ali je on ipak odlučio da je ostavi.

Ščupak ističe i da je ovo prvi put u dve godine da je neko primetio glumca, a čak se i zahvalio Rivsu zbog „privlačenja pažnje na učenje i istoriju".

Međutim, ukrajinska ministarka obrazovanja Hana Novosad nije zadovoljna.

Ona je na Fejsbuku istakla da korišćenje „mima umesto originalne fotografije predstavlja kršenje autorskih prava".

Cezar i Benedikt Kamberbač

Ovo nije prvi put da ukrajinski udžbenici imaju prilično neobičan pristup učenju.

Ščupak je na Fejsbuku pomenuo i grešku iz devedesetih, kada je pored fotografije rimskog cara Oktavijana Avgusta stavljen opis - Julije Cezar.

Međutim, kako kaže, tu grešku niko nije primetio.

Za to vreme je jedan korisnik Tvitera naveo da mapa u ukrajinskom udžbeniku iz geografije neobično liči na mapu iz čuvene Skajrim (Skyrim) video igre.


Inače, 2018. se britanski glumac Benedikt Kamberbač našao na naslovnoj strani ukrajinskog udžbenika iz književnosti, ali to nije bilo slučajno.

Autorka kaže da je fotografijom glumca u ulozi Hamleta želela da decu zainteresuje „ne samo za klasike, već i za moderne adaptacije tih dela za bioskop i pozorište".


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 02.06.2020)

BBC News

Povezane vesti »

Ključne reči

Društvo, najnovije vesti »