Ceo život između jave i sna: Tri velika jubileja Laze Kostića prolaze nezapaženo
Večernje novosti 26.07.2020 | Vukica Strugar
![Ceo život između jave i sna: Tri velika jubileja Laze Kostića prolaze nezapaženo](https://nstatic.net/img/logo/s/vecernje-novosti.png)
U OVOJ teškoj i nesvakidašnjoj godini, čijim se mukama još ne nazire kraj, gotovo nezapaženo prolaze tri velika jubileja Laze Kostića (1841 - 1910): sto deset godina od piščeve smrti, vek od premijere njegove tragedije "Pera Segedinac" i 150 godina od prvog izvođenja tragedije "Maksim Crnojević" u Narodnom pozorištu u Beogradu.
Kao da u taj činjenici ima neke čudne simbolike, jer su za života (kako je zapažao Milan Kašanin u svojim "Ogledima o srpskim piscima") mnogi njegovi stvaralački dometi svesno prećutkivani, a visoko postavljene letvice izazivale intelektualnu zavist savremenika. - Iz vizure današnjeg vremena, mogu se lakše sagledati mnogi uzroci dramatičnih zbivanja u životu i stvaranju Laze Kostića. Ovom temom bavio se i Danilo Kiš, koji, između ostalog, zaključuje da je polemički