ЕУ до сада помогла ДРИ са више од 1,7 милиона евра

Бета 29.11.2020

Европска унија (ЕУ) подржала је до сада Државну ревизорску институцију (ДРИ) Србије са више од 1,7 милиона евра, како би се њен рад унапредио и Србија приближила европским стандардима у овој области, а планирани су пројекти и у наредном периоду, објавила је данашња "Политика".

Председник ДРИ Србије и генерални државни ревизор Душко Пејовић рекао је за тај лист да је правилно управљање јавним финансијама од великог је значаја за процес ЕУ интеграција, повезан са већим бројем преговарачких поглавља, а помоћ ДРИ је део реформе јавне управе у Србији коју ЕУ подржава.

Према његовим речима, ДРИ представља једну од кључних карика у систему финансијске одговорности у држави, јер брине да се јавним средствима и имовином управља на финансијски стабилан начин.

Подсетио је да је ДРИ је највиши орган задужен да врши контролу јавних средстава и управља јавном имовином, који функционише од 2005. и надлежан је за ревизију око 11.000 директних и индиректних и других корисника јавних средстава.

Прецизирао је да ДРИ спроводи ревизију финансијских извештаја, ревизију правилности пословања и ревизију сврсисходности пословања, чиме указује на узроке који доводе до неправилности и несврсисходности и зато предлаже промене у систему и утиче на повећање одговорности у јавном сектору.

Пејовић је навео да је последних година повећана транспарентност у раду ДРИ, односно објављивању докумената у процесу ревизије.

"Тако се на сајту ДРИ, поред информација о спроведеним ревизијама, утврђеним неправилностима и поднетим пријавама, могу пронаћи и извештаји шта су субјекти ревизије предузели да отклоне уочене неправилности, као и извештаји у којима се оцењују предузете мере", рекао је он и додао да постоји и Регистар препорука где се види њен статус, односно како је она спроведена.

Према његовим речима, ДРИ је у 2019. у извештајима о ревизији субјектима дала 1.970 препорука, како би грешке и неправилности, уочене током спровођења ревизије, биле отклоњене.

У извештајима о ревизији финансијских извештаја дата је 1.221 препорука, у извештајима о ревизији финансијских извештаја и правилности пословања дато је 100 препорука, у извештајима о ревизији правилности пословања 420, а у извештајима о ревизији сврсисходности пословања 229 препорука.

Истакао је и да су ревизијама спроведеним у Србији 2019. остварени финансијски ефекти у износу од 168,6 милиона динара, од чега је 36,1 миллион динара било повећење прихода, а 132,5 милиона динара смањење расхода.

"Извршено је и усклађивање пословања са прописима за више од 103 милиона динара и евидентирана је имовина у износу већем од 510 милијарди динара", казао је Пејовић.

(Бета, 29.11.2020)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Економија, најновије вести »