BBC vesti na srpskom

Америка и смртна казна: Погубљена Лиза Монтгомери после два одлагања

Овај случај привукао је велику пажњу јавности јер су њени адвокати тврдили да је ментално болесна и да је као дете била злостављана.

BBC News 13.01.2021
Lisa Montgomery in jail. File photo
Реутерс
Лиза Монтгомери

Лиза Монтгомери - једина жена у Америци која је чекала на извршење смртне на федералном нивоу - погубљена је у среду.

Она је примила смртоносну ињекцију у затвору у Тера Хот у Индијани, пошто је претходно Врховни суд уклонио последњу правну препреку за извршење.

Овај случај привукао је велику пажњу јавности јер су њени адвокати тврдили да је ментално болесна и да је као дете била злостављана.

Лиза Монтгомери је 2004. године задавила трудницу у Мисурију, потом јој извадила бебу из стомака и отела је.

Монтгомери је прва жена погубљена на федералном нивоу после 67 година.

Према тврдњама сведока, жена која је стајала поред Монтгомери током погубљења, скинула јој је маску са лица и питала да ли жели да каже последње речи.

Монтгомери је кратко рекла „Не&qуот;.

Погубљење је два пута било одложено - прво због Ковида-19, а онда одлуком судије, док Врховни суд није отклонио препреку у среду.

У драматичном обрту у понедељак увече, судија у Индијани је одложио погубљење како би се одржало вештачење о психичком стању Монтгомери.

Њени адвокати тврдили су да је Монтгомери рођена са оштећењем мозга и да није ментално стабилна.

Навели су и да су је као дете психички и физички злостављали родитељи и други чланови породице.

Адвокати су тврдили и да је у тренутку извршила злочин Монтгомери била психотична и није имала додир са стварношћу.

Ово мишљење подржало је и неколико десетина садашњих и бивших адвоката, као и неке организације за људска права.

Али чланови породице и пријатељи њене жртве кажу да је злочин Монтгомери тако страшан да је заслужила смртну казну без обзира на психичко стање.

Ко је Лиза Монтгомери?

У децембру 2014. године, Монтгомери се довезла из Канзаса до куће Боби Џо Стинет у Мисурију, наводно да би купила штене, наведено је у ранијем саопштењу Министарства правде.

„Када је ушла у кућу, Монтгомери је напала и давила Стинети, која је била у осмом месецу трудноће, док жртва није остала без свести&qуот;, наводи се у саопштењу.

„Употребила је кухињски нож како би распорила стомак Стинети, која се тада освестила. Дошло је до борбе између две жене, и Монтгомери је давила Стинети док је није угушила.

„Потом је бебу извадила из стомака и однела је са собом и покушала да је пријави као своју&qуот;, додаје се.

Порота је 2007. године пресудила да је Монтгомери крива за отмицу и смрт и једногласно препоручила да буде осуђена на смрт.

Федерално и државно погубљење - у чему је разлика?

Према америчким правном систему, процеси за злочини могу да се воде на савезном, односно федералном нивоу и судовима сваке државе, односно на регионалном нивоу.

Неки злочини, као што су фалсификовање новца или крађа пошиљки, аутоматски завршавају на савезном суду, јер су Сједињене Државе страна у процесу чија су уставна права прекршена.

Други процеси се воде пред судовима самих држава, на основу тежине почињених злочина.

Смртна казна је укинута на савезном и државном нивоу 1972. године одлуком Врховног суда којом су отказане све постојеће пресуде тог нивоа.

Међутим, одлуком Врховном суда 1976. године дозвољено је свакој од савезних држава да поново уведе смртну казну, а 1988, влада је усвојила заком којим је ова казна поново могућа и на савезном нивоу.

Према подацима које је прикупио Информативни центар за смртну казну, од 1988. до 2018. године 78 људи је осуђено на смрт на савезном нивоу, али су извршена само четири погубљења.

Последњи осуђеник над којим је извршена смртна казна, пре Лизе Монтгомери, био је Брендон Бернард, који је 11. децембра 2020. године погубљен у савезној држави Индијани.


Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 01.13.2021)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Свет, најновије вести »