BBC vesti na srpskom

Референдум у Швајцарској: Гласачи подржали забрану покривања лица у јавности

Референдум, који је предложила крајње десничарска партија, могао би да утиче на муслиманке које покривају лице у јавности.

BBC News 07.03.2021
A poster promoting "Yes to the burka ban" is seen in Oberdorf, in the canton of Nidwalden, Switzerland, 16 February 2021
ЕПА
Плакати Швајцарске народне партије прииказују жену са црним никабом и натписом „Стоп екстремизму!&qуот; и „Зауставимо радикални ислам&qуот;

Швајцарци су тесним резултатом гласања на референдуму забранили покривање лица у јавности, а то подразумева и забрану бурке или никаба које носе муслиманке.

Званични резултати показују да је за ново правило у недељу гласало 51.2 одсто, наспрам 48.8 одсто гласача који су били против.

Предлог за референдум изнела је десничарска Народна партија Швајцарске (СВП), чији је слоган кампање био „Стоп екстремизму&qуот;.

Из водеће исламске организације у Швајцарској кажу да је ово „мрачан дан&qуот; за муслимане.

„Данашња одлука отвара старе ране, ојачава принцип правне неједнакости и шаље јасну поруку искључивана муслиманске заједнице&qуот;, наводи се у саопштењу Централног савета муслимана.

Додају и да ће тражити да се ова одлука преиспита на суду.

ББЦ дописник из Женеве Имоџен Фоулкс каже да резултат није испунио очекивања СВП-а, јер су се надали великој већини, али је довољан да се забрана покривања лица у јавности упише у устав Швајцарске.

Швајцарска влада је критиковала забрану, наводећи да није на држави да уређује шта ће жене носити.

Према истраживању Универзитета у Лукарну, скоро нико у Швајцарској не носи бурку, а само око 30 жена носи никаб. Од 8.6 милиона људи, колико живи у Швајцарској, око пет одсто чине муслимани, који углавном долазе из Турске, Босне и Косова.

Velovi kojima se pokrivaju muslimanke
ББЦ

Швајцарци одлучују о питањима државног уређења кроз систем директне демократије - гласањем на редовним државним или регионалним референдумима о различитим питањима.

Ово није први пут да је ислам био предмет референдума у Швајцарској. Грађани су 2009. гласали супротно саветима власти и забранили изградњу минарета - такође на предлог Народне партије Швајцарске за коју су минарети знак исламизације.

У предлогу на референдуму у недељу се ислам нигде директно не помиње, а предложено је да се на тај начин спречи да насилни демонстранти на улицама носе маске. Ипак, референдум је постао познат као „забрана бурке&qуот;.

Волтер Вобман, председник комитета за референдум и посланик СВП-а, пре гласања је покривање лица муслимана описао као „симбол екстремног политичког ислама који је све израженији у Европи и који нема места у Швајцарској&qуот;.

„У Швајцарској је традиција да показујемо лице. То је знак основне слободе&qуот;, рекао је.

Из међународне организације за људска права Амнести интернешнл противе се забрани и кажу да је то „опасна политика која крши права жена, слободу изражавања и слободу вероисповести&qуот;.

Покривање лица исламском одећом у јавности била је контроверзна тема и у још неколико европских земаља.

Француска је забранила потпуно прекривање лица у јавности 2011. године, док су Холандија, Данска, Аустрија и Бугарска усвојиле делимичне или потпуне забране.


Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 03.07.2021)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Свет, најновије вести »