Медији у Србији и Награда Дејан Анастасијевић: Награде за новинарке - „истраживачко новинарство није државни непријатељ"
„Демократија цвета на идејама и иновацијама, а вене када се критичка мишљења гуше или игноришу", рекао је амбасадор САД.

„Истраживачко новинарство није државни непријатељ&qуот;, рекао је у петак у Београду амерички амбасадор Ентони Годфри на додели годишњих награда које носе име истакнутог новинара Дејана Анастасијевића, преминулог пре две године.
Истакао је и да „данас нема довољно разлога за славље кад је реч о независном новинарству&qуот;.
„Демократија цвета на идејама и иновацијама, а вене када се критичка мишљења гуше или игноришу&qуот;, рекао је амбасадор САД.
Жељко Бодрожић, председник Независног удружења новинара Србије (НУНС), рекао је да се „још једном награде додељују у суморном времену за независно новинарство и слободу изражавања&qуот;.
- Дејан Анастасијевић: Неизмерни губитак и вечни понос
- Протести у Београду: Како су репортерке и сниматељи Н1 изнели ноћ између 7. и 8. јула на својим леђима
- Бивши председник општине Гроцка осуђен због паљења куће новинара
Награде за истраживачко новинарство Дејан Анастасијевић додељује НУНС уз подршку Амбасаде САД у Београду.

Ко је добио награде НУНС-а за истраживачконовинарство?
Све награде за истраживачко новинарство припале су новинаркама.
Јелени Зорић са Телевизије Н1, Наталији Јовановић из истраживачке мреже БИРН и Сандри Петрушић из недељника НИН.
Зорић је за емисију „Оптужница-Јовањица&qуот; емитованој на Телевизији Н1 добила награду у категорији електронских медија.


У категорији онлајн медија, Јовановић је награђена за текст „Корона: Број умрлих и заражених вишеструко већи од званично саопштеног&qуот; објављен на сајту Бирн.рс.
Текст Сандре Петрушић „На потезу је републичка јавна тужитељка Загорка Доловац: Фалсификовање података битних по јавно здравље&qуот; објављен у недељнику НИН, однео је победу у категорији штампаних медија.
Специјалне плакете додељене су редакцији КРИК и новинарки Анђели Миливојевић.
„Добитници награде су вођени јавним интерсом и новинарским жаром показали како се ради објективно, професионално и одговорно&qуот;, навео је Жељко Бодрожић.
Додао је да овогодишњи номиновани прилози осликавају „наше у великој мери дезоријентисано друштво и поприлично разваљену државу&qуот;.
„Последњих година се боримо за слободе и права која смо већ били изборили након демократских промена 2000. године&qуот;, рекао је председник НУНС-а.
Међутим, како је рекао, колегинице и колеге који су надахнутли слободом и истином урадили су велике ствари у протеклој години.
„Они су разлог да не одустајемо у борби за наше слободе и да верујемо да у овој земљи и даље може бити боље&qуот;, рекао је он.
Према образложењу НУНС-а, награда се додељује за истраживачке радове који се баве темама од изузетне важности, откривају и доказују непознате чињенице до којих су новинари дошли сопственим радом.
- Слобода медија у Србији: Напади политичара и мањак солидарности
- Фридом хаус: На Балкану привид демократије, али „постоји шанса за промене&qуот;
- Извештај о људским правима у Србији: „Бројна ограничења у остваривању слобода&qуот; у години короне
„Дејан је показао како се истражују најтеже теме&qуот;
На додели награде у Дорћол Платзу у Београду промовисана је и књига текстова Дејана Анастасијевић у издању НУНС-а.
„Наша награда од прошле године носи име Дејана Анастасијевића, новинара који је показао како се истражују и обрађу најтеже и најболније теме.
Показао је колико је потребно знања, воље и храбрости за новинарски посао, али и колико је важно пре свега бити добар, поштен и одговоран човек&qуот;, навео је Бодрожић.
То показују и доказују, додаје он, његова дела која су сакупљена у књигу коју данас представљамо.
„Текстови говоре истину и осликавају све оно о чему су други лагали или прећуткивали деведесетих година&qуот;, оценио је одговорни уредник недељника Време Филип Шварм.
Из НУНС-а истичу да је прави увид у догађаје на просторима бивше Југославије немогућ без прилога и текстова Дејана Анастасијевића.
„Био је ерудита, бриљантан, духовит и храбар човек који је бескомпромисно разоткривао ратне злочине, политичке бестијалности, криминалне, војне и паравојне кланове.
„Због тога ова награда има још већи значај и тежину&qуот;, наводи се на сајту Независног удружења новинара Србије.
Анастасијевић је био је уредник ББЦ-ја на српском, а пре тога дугогодишњи новинар београдског Времена и америчког магазина Тајм, као и дописник новинске агенције Тањуг из Брисела.
Извештавао је и са ратишта у Хрватској, Босни и Херцеговини и Косову.
На Радију Б92 уређивао је култну емисију „Облачић у стрипу&qуот;.
Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 05.07.2021)
