BBC vesti na srpskom

Америка и финансије: Супербогаташи „скоро да не плаћају порез на доходак"

Америчке власти истражују цурење података о томе како милијардери, међу којима су и Џеф Безос и Илон Маск, наводно плаћају минимални порез на доходак или га уопште не плаћају.

BBC News 09.06.2021
Jeff Bezos, Warren Buffet and Elon Musk
Гетти Имагес
Џеф Безос, Ворен Бафет и Илон Маск

У Америци су испливали детаљи који показују колико мало пореза на доходак плаћају амерички милијардери.

Сајт ПроПаблика наводи да је имао увид у пореске пријаве неких од најбогатијих људи на свету, међу којима су Џеф Безос, Илон Маск и Ворен Бафет.

Исти извор додаје да Безос, власник Амазона, није платио порез 2007. и 2017. године, док Маск, власник технолошког гиганта Тесле, није платио ништа 2018. године.

Безос је управо објавио како планира да са братом оде у васиону летом његове свемирске компаније Блу Ориџин и да је лет у свемир нешто што је желео да уради „целог свог живота&qуот;.

Портпаролка Беле куће назвала је објављивање ових детаља „незаконитим&qуот;, а Федерални истражни биро (ФБИ) и пореске власти истражују ко је одговоран за давање инмформација.

Сајт је навео да анализира „огроман број података Пореске управе&qуот; о порезима милијардера и да ће објавити још детаља током наредних недеља.

Иако ББЦ није успео да потврди тврдње, ови подаци процурели су у време све веће расправе о износу пореза који плаћају богати и растуће неједнакости.

Према тврдњама сајта ПроПаблика, 25 најбогатијих Американаца плаћа мањи порез од већине америчких радника - у просеку 15,8 одсто прилагођеног бруто дохотка.

Џеси Ајзингер, новинар и уредник на сајту ПроПаблика, рекао је за програм Тудеј: „Били смо прилично запањени када смо увидели да можете да смањите [порез] на нулу ако сте мултимилијардер.

„Управо то нас је подстакло да копамо. Ултрабогаташи могу да заобиђу систем на потпуно легалан начин&qуот;.

President Biden
Гетти Имагес

План америчког председника

Сајт је навео да „користећи потпуно легалне пореске стратегије, многи супербогаташи могу да смање савезне пореске рачуне на нулу или близу тога&qуот;, чак и док се њихово богатство увећавало у последњих неколико година.

Богати, као и многи обични грађани, могу да смање рачуне за порез на доходак путем добротворних донација и коришћењем новца од прихода стечених инвестирањем, а не зарадом.

ПроПаблика је, користећи податке прикупљене у магазину Форбс, навела да је богатство 25 најбогатијих Американаца укупно скочило за 401 милијарду долара од 2014. до 2018. - али су током тих година платили 13,6 милијарди долара пореза на доходак.

Амерички председник Џо Бајден је обећао да ће повећати порез најбогатијим Американцима у жељи да смањи неједнакости, али и како би напунио буџет за масивни програм улагања у инфраструктуру.

Жели да подигне највишу стопу пореза, да богаташима удвостручи порез на зараде од инвестиција и промени порез на наследство.

Међутим, анализа ПроПаблике закључила је: „Иако би неки богати Американци, попут менаџера хеџ фондова, плаћали већи пореза у складу са тренутним предлозима Бајденове администрације, за велику већину 25 најбогатијих то не би значило никакве значајније промене&qуот;.

Један од поменутих милијардера, Џорџ Сорош наводно је такође платио минималан порез.

Његова канцеларија није одговорила на захтев ББЦ-ја за коментар, али је у изјави ПроПаблици навела да Сорош није дуговао за порез неколико година због губитака на инвестицијама.

У изјави се такође истиче да већ дуго подржава одређивање већих пореза најбогатијим људима у Америци.

'Незаконито'

Према извештајима, Мајкл Блумберг, бивши градоначелник Њујорка, чији су порески папири били међу документима, каже да је откривање детаља изазвало бригу због кршења приватности и да ће он „предузети правне кораке&qуот; како би се открило ко је одговоран.

Истраживачки сајт ПроПаблика писао је неколико текстова о томе како је смањење буџета у америчкој Пореској управи омело спровођење пореских правила када су у питању богате и велике корпорације.

Џен Саки, секретарка за медије Беле куће, каже да је свако неовлашћено откривање владиних података „незаконито&qуот;.

Лили Адамс, портпаролка Министарства финансија, у мејлу агенцији Ројтерс навела је да је случај прослеђен ФБИ-ју, савезним тужиоцима и надлежнима у Америчком трезору, „свима који имају независно овлашћење да спроведу истрагу&qуот;.

Амерички повереник државне управе Чарлс Ретиг рекао је да не може да говори о одређеним пореским обвезницима.

„Могу да потврдим да је покренута истрага у вези са наводима да је извор информација у том тексту из Службе унутрашњих прихода&qуот;, рекао је Ретиг.


Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 06.09.2021)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Свет, најновије вести »