Брнабић: Одржавање Међувладине конференције са ЕУ је озбиљан сигнал за Србију
Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је вечерас у Луксембургу, уочи Међувладине конференције са ЕУ, да је њено одржавање озбиљан и позитиван сигнал за Београд и за европски пут земље.
"Имам велико задовољство да представим све оно што је Влада Србије учинила у претходних неколико месеци, пре свега из области владавине права, али и све оно што је требало да урадимо како бисмо били спремни за отварање најмање два кластера, један из области економије и пореза и други из области енергетике и зелене транзиције", рекла је Брнабић српским медијима.
Брнабић, која ће предводити делегацију Србије на Међувладиној конференцији са ЕУ, казала је да је Београд "све урадио" и да "гарантује да ниједна земља није урадила више од Србије у области владавине права у последњих неколико месеци".
"Надам се отвореном и искреном разговору са чланицама ЕУ, представницима Европске комисије и високим представником (за спољну политику) Жозепом Борелом. Покушаћемо да дефинишемо шта још треба да учинимо како бисмо видели позитивнији сигнал од чланица ЕУ за отварање најмање два кластера до краја године", навела је Брнабић.
Она је рекла да не треба очекивати да ће ЕУ "правити огромне разлике" између земаља Западног Балкана.
"Ја нажалост очекујем да, шта год да ми урадимо, да ће нас задржавати ако не видимо позитивне помаке од Албаније и Северне Македоније. Тако да увек лобирамо за читав регион и увек разговарамо о томе шта су наши партнери у региону учинили и колико су заслужили да добију датум почетка преговора са ЕУ", казала је премијерка Србије.
Она је говорила и о могућности да непризнавање геноцида у Сребреници и неизручење Хагу припадника Српске радикалне странке, Петра Јојића и Вјерице Радете, буду фактор блокаде за Србију на путу ка ЕУ.
"Видели смо преседане да се нека билатерална питања која немају никаве везе са европским интеграцијама једне земље постављају практично као непробојни зид на путу европских интеграција неке друге суседне државе. Мислим да је то опасан преседан, и свакако мислим да је он постављен и да ће можда бити коришћен од неких других чланица ЕУ", навела је.
Министарка за европске интеграције Србије Јадранка Јоксимовић, која је део делегације у Луксембургу, рекла је да је Србија прихватањем нове методологије у преговорима са ЕУ "доказала да је веома озбиљна".
"Веома је важно да разменимо мишљења на високом политичком нивоу и да пренесемо нашу поруку. Очекујемо да ће нова методлогија, како смо је ми прихватили, бити прихваћена и од свих чланица ЕУ и да ће њена примена почети до краја године", навела је Јоксимовић.
На вечерашњој Међувладиној конференцији ЕУ и Србије неће бити отворена нова преговарачка поглавља, а требало би да буде формално представљена нова методологија преговора Србије са ЕУ о чланству.
Према новој методологији коју је Савет ЕУ усвојио средином маја, преговарачка поглавља су тематски сврстана у шест такозваних кластера.
На Међувладиној конференцији, која ће бити одржана другог дана заседања шефова дипломатија чланица ЕУ у Луксембургу, неће бити отворено ниједно поглавље, односно кластер, јер више чланица Уније није дало сагласност за то, наводећи да Србија није остварила довољан напредак, пре свега у области владавине права.
Србија је преговоре о чланству са ЕУ почела у јануару 2014. године, првом међувладином конференцијом. Од 35 поглавља у преговорима са Србијом, ЕУ је до сада отворила 18, а два је привремено затворила.
(Бета, 22.06.2021)