Генерал: Румунија неће смањити присуство у Кфору, Србија кључан партнер региона

Бета 02.10.2021

Начелник Генералштаба румунске војске генерал-потпуковник Даниел Петреску изјавио је да та земља не планира смањивање контигента у међународној мисији на Косову (КФОР) и додао да Румунија сматра Србију кључним партнером у региону.

"Тренутно учествујемо у Кфору са 51 војником и једном четом као снагом за стратешке резерве. Та чета је у Румунији и спремна је за распоређивање по добијању наредња. Краткорочно гледано не предвиђамо никакве промене у том смислу", рекао је Петреску у интервјуу за портал Балканска безбедносна мрежа.

Он је рекао да Букурешт сматра да је безбедносна ситуација на Западном Балкану стабилна али крхка и да на њу утичу фактори као што су спори процес етничког и верског помирења, међуетничке тензије и интеркултурне разлике, економска транзиција и негативни ефекти пандемије корона вируса.

Петреску је изразио уверење да присуство међународне заједнице на Западном Балкану, у виду мисија Унмик, ОЕБС, Кфор, Еулекс, Еуфор и остале представља главни гарант мира, стабилности и слободе кретања и да су важан фактор стабилности.

Према његовој оцени, главни безбедносни проблеми за Румунију долазе од јачања руског војног присуства на источном боку НАТО, али да Букурешт "једним оком гледа на ситуацију на Балкану".

"Самоуверени наступ Русије протеклих година и унапређење хибридних метода које примењује забрињавају у безбедносном смислу. Могућа ескалација тензија у Донбасу, Црном или Азовском мору могу значајно да уназаде регионалну безбедносну ситуацију са последицама економске, друштвене, хуманитарне и војне природе по Румунији и друге суседе", рекао је он.

На питање да ли онда учешће Русије на вежбама у Србији представља безбедносни изазов за Румунију, Петреску је рекао да све државе имају суверено право да бирају са ким ће да сарађују.

"Ми у потпуности разумемо политику војне неутралности Србије. Румунске оружане снаге не виде као безбедносни изазов вежбовне активности које су организоване на транспарентан начин и за које постоји одговарајуће обавештење", рекао је он.

Петреску је додао да су традиционалне ваздухопловне румунско-српске вежбе Ер солушн настале као нормалан корак у развоју сарадње и поверења између оружаних снага две комшијске земље.

"Циљ вежбе је да учесници из Румуније и Србије координишу и увежбавају ваздухопловне мисије и употребу ваздухопловних снага у ситуацији одговора на кризну ситуацију у пограничном подручју. Заједничка обука доприноси промоцији узајамног разумевања, поверења и сарадње", рекао је он.

Иако је Румунија део интегрисаног НАТО система ваздушне одбране а Србија неутрална земља, Петреску сматра да то није препрека за сарадњу јер је Србија чланица програма Партнерство за мир.

"У домену овакве обуке Румунија и Србија користе исте НАТО приручнике за планирање и обуку, што доприноси бољој сарадњи НАТО држава и партнера... Србија је кључни партнер Румуније у региону и ми смо укључени у додатно јачање традиционалних билатералних односа на војном плану и у практичном смислу", рекао је начелник Генералштаба румунске војске. //

(Бета, 02.10.2021)

Повезане вести »

Кључне речи

Свет, најновије вести »