Vakcina protiv soja omikron za 100 dana: Strah od nove varijante virusa korona širi se svetom
Večernje novosti 28.11.2021 | V. N.
![Vakcina protiv soja omikron za 100 dana: Strah od nove varijante virusa korona širi se svetom](https://nstatic.net/img/logo/s/vecernje-novosti.png)
Putnici na aerodromu u Johanesburgu čekaju let za Pariz, Foto AP "Fajzer i Biontek" očekuju da će moći da razviju i proizvedu prilagođenu vakcinu protiv te varijante za otprilike 100 dana, pod uslovom da ih regulatorna tela odobre.
Novi soj, ranije poznat kao B.1.1.529, karakterišu neke zabrinjavajuće mutacije, a rani dokazi sugerišu da donosi povećan rizik od ponovne infekcije. Postoje i strahovi da bi ova varijanta mogla biti otpornija na vakcine koje su do sada proizvedene. "Moderna" je saopštila da je unapredila sveobuhvatnu strategiju za predviđanje novih varijanti od početka 2021, uključujući tri nivoa odgovora ako imunitet koji nude njene vakcine oslabi. "Novavaks" je dodao da je već