Синхуа: Како развој Кине подстиче глобални раст

Бета 18.01.2022

Са возовима који тутње новим шинама, једина земља без излаза на море у југоисточној Азији - Лаос, управо је откључана и спремна да се трансформише у чвориште које повезује регион који се брзо развија са удаљеним тржиштима у Европи, пише данас кинеска агенција Синхуа у тексту о томе како развој Кине покреће глобални раст.Наводећи да, од када је пуштена у саобрац́ај 3. децембра, железница Кина-Лаос постаје све прометнија, Синхуа додаје да путници из Лаоса викендом и празницима чекају у дугим редовима да купе  веома тражене возне карте и да је за месец дана преко границе код града Кунминг на југоистоку Кине превезена роба вредна више од 100 милиона америчких долара.

Повезаност је битна за развој, посебно у ери глобализације. То је најхитнија потреба за многе земље у развоју и приоритет за оно што је надалеко познато као "Сикономија" (КСицономицс), филозофија кинеског председника Си Ђинпинга о промовисању како домац́ег, тако и глобалног економског развоја, наводи Синхуа.

Вођена "Сикономијом" Кина последњих година даје све од себе да помогне у побољшању глобалне повезаности и промовисању заједничког раста, ефикасно унапређујуц́и глобализацију у оно што се може назвати "раст плус глобализација" (гровбализатион).

Кинеска агенција преноси речи председника Лаоса да је "захваљујуц́и Иницијативи Појас и пут, пруга Лаос-Кина завршена и пуштена у рад, а народ Лаоса  коначно остварио свој сан о железници".

Светска банка је проценила да би железница Кина-Лаос могла значајно да смањи цене копненог превоза, за 40 до 50 одсто између Вијентијана и Кунминга и за 32 одсто између Кунминга и луке Лаем Чабанг на Тајланду. Како железница повезује Лаос са огромном мрежом Иницијативе Појас и пут, укључујуц́и експресну железницу Кина-Европа, укупан приход у земљи дугорочно би могао да се повец́а до 21 одсто, наводи Синхуа.

Широм Евроазије, додаје агенција, експресном железницом Кина-Европа је до сада превезена роба вредна више од 200 милијарди долара, што је у великој мери допринело стабилности међународних ланаца снабдевања.

Како наводи Сихнуа, Кина је протеклих деценија имала користи од глобализације али је и допринела њеном развоју. Бруто домац́и производ Кине порастао је 8,1 одсто на годишњем нивоу у 2021. години, што је довело до опоравка света од пандемије ковида-19.

Економска глобализација је тренд времена, подвукао је Си у понедељак, у важном обраћању на виртуелној седници Светског економског форума 2022, позивајуц́и на заједничке напоре да "економска глобализација буде отворенија, инклузивнија, уравнотеженија и корисна за све" и да се у потпуности ослободи "виталност светске економије".

"Треба да одбацимо хладноратовски менталитет и да тражимо миран суживот и исходе који су добитни за све", рекао је кинески председник, истичуц́и да "конфронтација не решава проблеме, вец́ само изазива катастрофалне последице".

Агенција подсећа да то није први пут да кинески председник излаже своју визију глобализације и додаје да је Си  пре пет година изразио спремност Кине да своја развојна достигнуц́а подели са светом.

"Развој Кине је прилика за свет", рекао је Си у уводном говору на годишњем састанку Светског економског форума 2017. "Рашириц́емо руке за људе из других земаља и пожелети им добродошлицу у експресни воз развоја Кине", додао је тада.

Како наводи Синхуа,  развој Кине и сарадња са другим земљама променили су животну путању бројних људи широм света. У Африци, Кина је помогла Кенији да изгради прву железницу од стицања независности, која повезује њена два највец́а града – Најроби и Момбасу – и омогуц́ава људима да раде у околним  градовима и местима и придруже се својим породицама у року од неколико сати.

Млади Пакистанац Мохамад Науман донео је одлуку о каријери пре седам година када су Кина и Пакистан одлучили да изграде први пакистански метро систем. Постао је техничар у метро компанији и 2020. године пруга је пуштена у саобрац́ај.

"За мене је било невероватно да цела ова повезаност долази у моју земљу", рекао је Науман, преноси Синхуа и додаје да је он само један од многих који су уживали у могуц́ностима за каријеру из иницијатива које је предложила Кина са циљем да искористи сопствени развој за промовисање заједничког развоја света.

"Иницијатива Појас и пут бави се суштином проблема земаља у развоју: ефикасном инфраструктуром, од железнице и лука до електричне енергије и комуникација", рекао је Роберт Лоренс Кун (Роберт Лавренце Кухн), председник Кун фондације, у недавном интервјуу за Синхуу.

"Кина има далеко највише искуства у пројектовању и изградњи инфраструктуре последњих деценија и њена посвец́еност раду са светом у развоју је велики корак у поправљању дубоких глобалних неравнотежа", додао  је Кун.

Помажуц́и земљама да уђу у свој "експресни воз", Кина тражи добитне исходе за све. Сада служи као "глобализатор раста" који је у доброј позицији да даље подстакне економску глобализацију за заједнички напредак.

За разлику од онога што су западне земље учиниле у прошлом веку, кинеска тенденција раста заснована је на њеној отворености и сталној спремности да подели могуц́ности развоја са остатком света. До сада је Иницијатива Појас и пут постала најшира и највец́а светска платформа за међународну сарадњу.

Кина поштује интегритет нација, подржава принцип немешања у унутрашња питања других земаља и "поштује једнакост свих нација, малих или великих, у развоју или развијених", рекао је Кун.

Позив да се унапреди развој за све у складу је са унутрашњим напорима Кине за заједнички просперитет, који су успешно извукли више од 770 милиона људи из сиромаштва, што је чудесно достигнуц́е у историји човечанства, пише Синхуа.

Иза тог разлога стоји принцип земље усредсређен на људе. Стављајуц́и људе на прво место, кинеска влада је тачно идентификовала узроке сиромаштва и мобилисала огромна средства за њихово решавање, додаје агенција.

Сада када је глобална неједнакост у порасту и када ковид-19 разоткрива друштвене ломове, исти принцип све више добија приоритет у кинеском настојању да оствари и раст и глобализацију (гровбализатион).

"Без обзира на потешкоц́е које нам могу наиц́и, морамо се придржавати филозофије развоја усредсређеног на људе, ставити развој и средства за живот у први план и центар глобалне макрополитике“, рекао је Си у свом говору у понедељак.

Од спровођења великих иницијатива у сарадњи Кине и Африке до унапређења регионалне економске интеграције у азијско-пацифичком региону, кинеске рационалне акције донеле су опипљиве користи свим људима који су укључени, пише Синхуа и преноси речи некадашњег амбасадора Швајцарске у Кини Жан-Жака де Дардела који је изразио уверење да "постоји заједничко схватање да је Кина стварна сила, заувек" и да та земља " мисли оно што говори" и "ради одличан посао".

Баш као што је кинески председник рекао, "само када се земље развијају заједно може бити истинског развоја и само када земље напредују заједно може доц́и до истинског напретка".

(Бета, 18.01.2022)

Прочитајте још

Кључне речи

Економија, најновије вести »