Држава планира да јефтинијом струјом настави да помаже привреди (ФОТО/ВИДЕО)

Бета 08.03.2022

Препорука Владе Србије да Електропривреда Србије (ЕПС) фирмама, због енергетске кризе, наплаћује електричну енергију од 1. јануара 2022. године по јединственој уговореној цени од 75 евра по мегаватсату (МВх), истиче 30. јуна ове године, али би та цена, како је најављено из Министарства рударства и енергетике, могла да важи и после тог датума.

Циљ те мере је да се помогне привреди да лакше послује у условима кад су цене енергената значајно увећане, али не може да буде трајно и одрживо решење.

Када је у октобру прошле године, након астрономског пораста цена гаса и струје, донет закључак Владе са том препоруком привредници су, углавном, били незадовољни јер су до тада електричну енергију плаћали од око 45 до 60 евра по МВх.

У Унији послодаваца сада тврде да је та цена подношљива јер су цене на берзама, као и тада високе и крећу се 250-300 евра по МВх.

О томе говори директор Уније послодаваца Србије Срђан Дробњаковић.

"Унија послодаваца је преко Социјално-економског савета и других иницијатива тражила повећање цене струје десет одсто, на основу анкете малих и средњих предузећа. Ово повећање је било преко 40 одсто, али с обзиром да је на светској берзи цена била 300-320 евра по МВх, мислим да је ова препорука ЕПС-у од 1. јанура до 30. јуна подношљива."

Ограничавање раста цене електричне енергије се не коси ни са правилима Енергетске заједнице, ако су мере привремене, избалансиране и усмерене искључиво на угрожене категорије купаца и гране индустрије.

Чланице Енергетске заједнице, укључујући Србију, имају право да самостално донесу мере које процене као најефикасније у решавању проблема велике осцилације цена струје у кризи.

"Мислим да је за велика предузећа као Зиђин, Линг лонг, челичане, цементаре, поготову фирме које су дошле преко страних инвестиција, цена повољна, да им одговара тржиште Србије и мислим да су јако задовољни", рекао је Дробњаковић.

По препоруци Владе Србије ЕПС-у, цена за резервно снабдевање је 97,50 евра по МВх, а за војну индустрију цена износи 68 евра по МВх.

На српском тржишту, лиценцу за трговину струјом има 63 снабдевача, активно је само 11, а због најповољније цене електричне енергије ЕПС снабдева више од 95 одсто потрошача на слободном тржишту.

Прилог Кинеске медијске групе (ЦМГ)

(Бета, 08.03.2022)

Прочитајте још

Кључне речи

Економија, најновије вести »