EU: U zajedničku platformu za nabavku energenata mogu se uključiti i zemlje Zapadnog Balkana
Radio sto plus 25.03.2022
![EU: U zajedničku platformu za nabavku energenata mogu se uključiti i zemlje Zapadnog Balkana](https://nstatic.net/img/logo/s/radiostoplus.png)
Takva mogućnost će biti data i Ukrajini, Gruziji i Moldaviji, odlučili su šefovi država ili vlada EU na danas završenom zasedanju u Briselu.
Vodji EU su istakli da je to sastavni deo ključnog cilja da se u Evropskoj uniji osetno smanji zavisnost od nabavski ruskog gasa i nafte, uz hitne velike investicije u razvoj drugih „zelenih izvora energije“, uključujući vodonik i vetar. EU i SAD su danas takodje saopštile da će zajedno delati na boljem snabdevanju energentima, uključujući osetno povećanje isporuka američkog tečnog prirodnog gasa Uniji. Evropskoj komisiji je naloženo da predloži i druge mere