BBC vesti na srpskom

Украјина, Русија и енергетика: Немачки енергетски гигант попушта пред руским захтевом

Компанија Унипер се спрема да купује руски гас користећи систем плаћања за који критичари кажу да ће поткопати санкције ЕУ.

BBC News 28.04.2022  |  Данијел Томас - репортер из
Cooking with gas
Гетти Имагес

Једна од највећих немачких енергетских компанија саопштила је да се спрема да купује руски гас у рубљама упркос неким критикама да ће то поткопати санкције које је Европска унија увела Русији.

Из компаније Унипер (Унипер) кажу да ће плаћати у еврима који ће бити конвертовани у рубље, испуњавајући захтев Кремља да све трансакције буду обављене у руској валути.

Друге европске енергетске компаније наводно се спремају да учине исто, забринуте због смањења снабдевања.

Унипер каже да нема избора, али и да се и даље придржава санкција ЕУ.

„Сматрамо да је могућа конверзија плаћања у складу са законом о санкцијама и руским декретом&qуот;, рекао је портпарол за ББЦ.

„За нашу компанију и за Немачку у целини, није могуће да останемо без руског гаса у кратком року; то би имало драматичне последице по нашу привреду.&qуот;

Немачка тренутно од Русије купује четвртину потребних количина нафте и 40 одсто гаса.

Недавно је шефица дипломатије саопштила да ће Немачка престати да увози нафту из Русије до краја године.

„Преполовићемо увоз нафте до лета и бићемо на нули до краја године, а онда ћемо исто учинити и са гасом&qуот;, рекла је немачка министарка спољних послова Аналена Бербок.

Немачки енергетски стручњаци су упозорили да би земља могла да се суочи са рецесијом ако би увоз био одмах прекинут.

Крајем марта, Русија је поручила да ће „непријатељске земље&qуот; морати да почну да плаћају нафту и гас у рубљама како би подржала сопствену валуту пошто су западне земље замрзле милијарде долара и руску приватну и државну имовину у иностранству.

Према уредби руске владе, европски увозници морају да уплате евре или доларе на рачун у Гаспромбанци, швајцарском трговачком огранку Гаспрома, а затим то претворе у рубље на другом рачуну у Русији.

Европска комисија је прошле недеље саопштила да ако купци руског гаса могу да изврше плаћања у еврима и добију потврду о томе пре било какве конверзије у рубље, то не би прекршило санкције.

Међутим, ове недеље шефица Европске комисије Урсула фон дер Лајен рекла је да неке енергетске компаније можда и даље крше правила.

Неименовани званичник ЕУ је у четвртак потврдио да би сваки покушај претварања готовине у рубље у Русији био „јасно заобилажење санкција&qуот;, јер би трансакција укључивала руску централну банку.

Odakle EU nabavlja gas
ББЦ

Пољска и Бугарска су прве земље чланице ЕУ које су осетиле руске енергетске санкције јер су одбиле да плаћају гас у рубљама.

Руска државна гасна компанија Гаспром прекинула је у среду испоруку гаса Пољској и Бугарској, а из обе земље чланице ЕУ речено је да је Русија крши уговоре.

Раније је Путин захтевао да „непријатељске&qуот; земље, које су осудиле инвазију Русије на Украјину и придружиле се санкцијама Запада, пређу на плаћање снабдевања енергентима у рубљама.

Власти Пољске и Бугарске су рекле да су већ планирале да не обнављају уговоре са Гаспромом када истекну касније ове године.

Проблеми са руским гасом су изазвали поделе у Европи.

Пољска - један од најјачих заговорника оштријих санкција Русији - рекла је да би ЕУ требало да казни земље које су користиле рубље за плаћање руског гаса,

Ана Москва, министарка у пољској влади, истакла је Немачку, Мађарску и Аустрију као земље које се опиру ембаргу на гас.

„Рачунамо да ће бити последица по ове земље [које плаћају у рубљама] и да ће као резултат тога престати да плаћају у рубљама&qуот;, рекла је она.

Одлука Русије да престане да испоручује гас купцима у Европи је „инструмент уцене&qуот;, каже председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен.

Тај потез је „неоправдан и неприхватљив&qуот;, а они који пристану да плаћају у рубљама оглушили би се о санкције које су државе ЕУ увеле Москви, рекла је она.

Русија користи сваки облик трговине као „оружје&qуот; у овом рату, а ту се не ради само о гасу, сматра украјински председник Владимир Зеленски.

Цела Европа треба да прекине трговинске односе са Русијом, јер Москва „уједињену Европу сматра метом&qуот;, додао је он.

Пољске власти су рекле да су њихова складишта гаса и даље пуна 80 одсто, да неће бити ограничења за потрошаче и да ће до краја године земља прећи на алтернативно снабдевање, потпуно напуштајући руски гас.

Из Бугарске кажу да су у потпуности платили гас у априлу и оптужују Гаспром за кршење уговора.

„У овом тренутку, природни гас се више користи као политичко и економско оружје у актуелном рату&qуот;, рекао је бугарски министар енергетике Александар Николов.

За сада је Мађарска једина земља ЕУ која је изразила спремност да руски гас плаћа у рубљама.


Србија сигурна, за сада

Председница Владе Србије Ана Брнабић изјавила је да није забринута за доток гаса путем Балканског тока преко гасовода кроз Бугарску, јер би то био преседан.

Оценила је да би прекид дотока гаса значио да не постоје никакви уговори, нити владавина права, већ Дивљи запад.

„Ако ваш камион пролази кроз нечију територију, а вама се у њему нешто свиђа, иако га нисте купили, узмете и кажете то је сада моје.

„То је једноставно немогуће и сама прича о томе и реченица бугарског премијера 'ми нећемо то радити' није на месту, јер то нико не сме да замисли да уради, а не да каже ми смо довољно добри да то не радимо&qуот;, рекла је Брнабић новинарима.

Министарка енергетике Зорана Михајловић додаје да је снабдевање гасом за сада обезбеђено, али да брине шта ће бити на зиму.

Србија добија гас преко Бугарске и Бугарска је транзитна држава, а гас од Гаспрома засад стиже у редовним количинама за ово доба године, близу шест милиона метара кубних гаса, објаснила је министарка.

„Србија је спремна за сваку ситуацију, Србија има у подземном складишту гаса за више од месец дана, набавила је и мазут, а руски партнер може гас да пошаље и преко Мађарске&qуот;, поновила је Михајловић у четвртак за РТС.


gasovodi
ББЦ

Потез Русије, која земљама није дала исти рок да почну да плаћају у рубљама, сматра се покушајем да се западни савезници поделе у њиховом одговору на Украјину.

Огромна већина уговора о снабдевању гасом, њих 97 одсто, које компаније из ЕУ имају са Гаспромом предвиђају плаћање у еврима или доларима.

И Мађарска и Словачка су отворено рекле да ће користити руски метод плаћања конверзијом, док је немачки министар економије Роберт Хабек у среду рекао да је то „пут који нам је ЕУ означила&qуот;.

„То је пут који је компатибилан са санкцијама и колико сам разумео немачке компаније које то раде на овај начин поступају у складу са уговорима.

„Већина земаља ЕУ користи овај приступ&qуот;, рекао је он.

Европа добија око 40 одсто потребних количина природног гаса из Русије, али за неке земље је то много више и нагло смањење снабдевања могло би да има огроман привредни утицај.

Стручњаци указују да у Немачкој тренутно не постоји алтернатива снабдевању руским гасом.

gasovodi, izvoz gasa iz Rusije
ББЦ

Према Фајненшел тајмсу, аустријски енергетски гигант ОМВ такође планира да усвоји исти механизам - плаћање у еврима и конвертовање у рубљама, а и италијански Ени разматра такав потез.

Ени је одбио да коментарише, док је ОМВ демантовао да је отворио у Гаспромбанци у Швајцарској.

Из ОМВ-а је за ББЦ речено: „Анализирали смо захтев Гаспрома о начинима плаћања у светлу санкција ЕУ и сада радимо на решењу које је у складу са ембаргом&qуот;.


Погледајте видео: Зеленски каже да се руски гас плаћа крвавим новцем&qуот;


Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 04.28.2022)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Економија, најновије вести »