Zdravstveni sustav u slučaju pobačaja ne funkcionira, kažu udruge u Hrvatskoj
Slobodna Evropa 10.06.2022
![Zdravstveni sustav u slučaju pobačaja ne funkcionira, kažu udruge u Hrvatskoj](https://nstatic.net/img/logo/s/slobodna-evropa.png)
Rasprava na saborskom Odboru za zdravstvo o prizivu (prigovoru) savjesti liječnika kod izvođenja pobačaja nije napravila nikakav pomak u situaciji u kojoj 60 posto ginekologa u hrvatskim javnom bolnicama odbija obavljati pobačaje.
Konzervativnu većinu sudionika rasprave, održane u petak 10. lipnja, nije omela ni činjenica da su o utjecaju Katoličke crkve na praksu pobačaja nedavno pisali svi svjetski mediji. Iako je zakon jasan, u pet od ukupno 30 hrvatskih javnih bolnica koje imaju ginekologiju nitko ne obavlja pobačaj, jer svi ginekolozi imaju priziv savjesti. Međutim, zakon nalaže da se on – na zahtjev pacijentice – mora obaviti u toj bolnici, i propisuje što se u tom slučaju radi, kazao