Sinhua: Partnerstvo BRIKS-a odoleva globalnim izazovima
Četrnaesti samit BRIKS-a, grupe tržišta u razvoju koja uključuje Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku, održaće se ove nedelje u virtuelnom formatu, sa temom „Podsticanje visokokvalitetnog partnerstva BRIKS-a, uvođenje u novo doba globalnog razvoja“, pod predsedavanjem Kine.
Tokom 16 godina od osnivanja, BRIKS je postao sveobuhvatni okvir na više nivoa, sa praktičnom saradnjom realizovanom u desetinama oblasti uz poštovanje duha otvorenosti, inkluzivnosti i dobitka za sve.
Dok se svet suočava sa brojnim neizvesnostima, uključujući pandemiju kakva nije viđena u poslednjih 100 godina, od glavnih pet zemalja u razvoju se očekuje da daju doprinos svojom mudrošću i naporima usmerenim na promovisanje globalnog razvoja.
PROMOVISANJE ZAJEDNIČKOG RAZVOJA
Zemlje BRIKS-a su značajni pokretači regionalnog i globalnog privrednog i trgovinskog rasta. Uprkos produženom uticaju bolesti Kovid-19, ukupan obim trgovine robom zemalja BRIKS-a dostigao je skoro 8,55 triliona dolara 2021. godine, što je povećanje od 33,4 odsto na godišnjem nivou, pokazuju zvanični podaci.
Istovremeno, bilateralna trgovina između Kine i drugih članica BRIKS-a iznosila je 490,42 milijarde dolara, što je 39,2 odsto više na godišnjem nivou i više od ukupnog rasta kineske spoljne trgovine u istom periodu.
Na svetskom nivou, zemlje BRIKS-a imaju udeo od 18 odsto u trgovini proizvodima i 25 odsto u stranim investicijama, prema statističkim podacima.
Kompanija Prinks Čengšan (Šandong) tajer, proizvođač guma sa sedištem u istočnokineskoj provinciji Šandong, posluje na brazilskom tržištu već više od deset godina i uživa popularnost među lokalnim distributerima i kupcima.
U saopštenju kompanije se navodi da je sporazum o međusobnom priznavanju statusa ovlašćenog privrednog subjekta (AEO) između Kine i Brazila, koji je zvanično stupio na snagu 1. januara 2022, doveo do povećanja izvoza proizvoda kompanije.
Takve priče su postale prilično uobičajene u zemljama BRIKS-a, a pokrivenost njihove privredne i trgovinske saradnje će se samo proširivati. Na 12. sastanku ministara privrede i trgovine zemalja BRIKS-a održanom ranije ovog meseca, učesnici su se obavezali na produbljivanje saradnje u oblastima kao što su digitalna ekonomija, ulaganje u trgovinu i održivi razvoj, lanac snabdevanja i multilateralni trgovinski mehanizmi.
Sa ciljem prevazilaženja infrastrukturnih i razvojnih izazova sa kojima se suočavaju privrede u razvoju, zemlje BRIKS-a su osnovale Novu razvojnu banku (NDB), sa sedištem u Šangaju, koja je formalno otvorena u julu 2015.
Od projekata obnovljive energije u Brazilu, preko programa modernizacije železničke mreže u Indiji do novih puteva na kojima se naplaćuje putarina u Rusiji, NDB je odobrila preko 80 projekata u zemljama članicama do maja 2021, sa ukupnim portfoliom od oko 30 milijardi dolara.
Prema rečima banke, od 2022. do 2026. obezbediće finansijsku podršku zemljama članicama u iznosu od 30 milijardi dolara, pri čemu će se 40 odsto sredstava iskoristiti za ublažavanje posledica globalnog zagrevanja.
Kao nov i snažan podsticaj za razvoj, pokrenut je Inovacioni centar partnerstva BRIKS-a za novu industrijsku revoluciju u Siamenu, u istočnokineskoj provinciji Fudžijan, u decembru 2020. Funkcija centra je da bude uporište zemljama BRIKS-a za upotrebu tehnoloških inovacija i digitalnu transformaciju.
Ranije ovog meseca, centar je potpisao Memorandum o razumevanju sa NDB o olakšavanju bilateralne saradnje i promovisanju zajedničkog razvoja zemalja BRIKS-a, navodeći da će prioritet dvema stranama biti saradnja u oblastima kao što su veštačka inteligencija, industrijski internet, štednja energije i zaštita životne sredine kroz zajednička istraživanja, obuka zaposlenih i deljenje informacija o infrastrukturi i održivim programima.
Markos Troiho, predsednik NDB, izjavio je da je pored NDB Inovacioni centar partnerstva BRIKS-a za novu industrijsku revoluciju još jedan konkretan mehanizam za podsticanje saradnje između zemalja BRIKS-a. I banka i centar imaju za cilj promociju agende održivog razvoja, uključujući ostvarivanje Ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih nacija, i u zemljama BRIKS-a i u drugim zemljama u razvoju.
BORBA SA ZDRAVSTVENIM IZAZOVIMA
Od početka pandemije bolesti Kovid-19, zemlje BRIKS-a su pomagale jedna drugoj slanjem medicinskog materijala i temeljno sarađivale na prevenciji i kontroli zaraze, protokolima dijagnostike i lečenja, kao i na istraživanjima i razvoju vakcina i lekova.
U martu je brazilski Institut Butantan otvorio fabriku u Sao Paulu za proizvodnju kineske KoronaVak vakcine, koja će početi 2023. godine.
Starija osoba prima dozu kineske vakcine protiv bolesti Kovid-19 u Braziliji, u Brazilu, 22. januara 2021. (Autor fotografije: Lusio Tavora/Sinhua)
Takođe u martu, održano je svečano onlajn otvaranje BRIKS Centra za istraživanje i razvoj vakcina. Pet zemalja članica BRIKS-a zajednički je predložilo inicijativu za jačanje saradnje na polju vakcina, kako bi se obezbedila dostupnost i priuštivost vakcina u zemljama u razvoju, putem njihove pravične distribucije kao globalnih javnih dobara.
Inicijativa takođe ima za cilj da unapredi sposobnost zemalja BRIKS-a da kontrolišu zarazne bolesti i odgovore na izazove javnog zdravlja. Ona posebno ističe otvorenost i poziva više partnera da joj se priključe.
Na 12. sastanku ministara zdravlja zemalja BRIKS-a, održanom u maju putem video-linka, učesnici su se saglasili da će zemlje BRIKS-a pokrenuti sistem ranog upozorenja za pojavu pandemija. Ministri su vodili detaljne razgovore na niz tema, kao što su prevencija i kontrola pandemije bolesti Kovid-19, razvoj novih zdravstvenih sistema i digitalno zdravlje.
DOBRI IZGLEDI
Realizacija saradnje zemalja BRIKS-a nije samo poboljšala učešće zemalja i tržišta u razvoju u svetu, već je i učinila BRIKS važnom platformom za promovisanja saradnje Jug–Jug.
Kina je 2017. predložila model saradnje BRIKS Plus, koji za cilj ima jačanje jedinstva i koordinacije između članica BRIKS-a radi veće kohezije i, istovremeno, radi proširivanja „kruga prijatelja“ BRIKS-a u potrazi za zajedničkim razvojem i prosperitetom za sva tržišta i zemlje u razvoju.
Nakon predsedavanja video dijalogom ministara spoljnih poslova između članica BRIKS-a i tržišta i zemalja u razvoju u maju, kineski državni savetnik i ministar spoljnih poslova Vang Ji konstatovao je da su svi ministri spoljnih poslova koji su učestvovali u dijalogu podržali i saglasili se sa modelom saradnje BRIKS Plus.
Govoreći pohvalno o modelu BRIKS Plus, strani učesnici u dijalogu izrazili su volju da poboljšaju stratešku komunikaciju i koordinaciju između zemalja BRIKS-a i tržišta u razvoju i promovišu razvoj sistema globalnog upravljanja koji je pošteniji, pravičniji, inkluzivniji i demokratski.
Fotografija snimljena 8. septembra 2021. prikazuje inteligentnog robotskog psa tokom izložbe posvećene Novoj industrijskoj revoluciji BRIKS-a, održane u Siamenu, u istočnokineskoj provinciji Fudžijan. (Sinhua/Lin Šančuan)
Vang Jouming, direktor Odeljenja za studije zemalja u razvoju Kineskog instituta za međunarodne studije, istakao je da je saradnja između zemalja BRIKS-a po pitanjima smanjenja siromaštva, sigurnosti hrane, zelenog razvoja, industrijalizacije, digitalne ekonomije i povezivanja, između ostalog, zadovoljila potrebe i aspiracije mnogih zemalja u razvoju, te da će mehanizam saradnje BRIKS-a igrati važnu ulogu u pomaganju zemljama u razvoju da se izbore sa uticajem bolesti Kovid-19 i drugim razvojnim izazovima.
Gu Ćingjang, vanredni profesor u Li Kvan Ju školi javnih politika Nacionalnog univerziteta Singapura, izjavio je za agenciju Sinhua da će zemlje BRIKS-a ubuduće moći dodatno da pojačaju svoj postojeći mehanizam saradnje i da ga postepeno proširuju, kao i da ga temeljno integrišu u programe u okviru Ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih nacija i inicijative „Pojas i put“, kako bi dobile više prostora za saradnju i razvoj.
Tokom nedavnog brifinga za medije u Kejptaunu, predsednik Južne Afrike Siril Ramafosa rekao je da njegova zemlja želi „veće i dublje partnerstvo“ sa drugim članicama BRIKS-a, „atraktivnom“ grupom u koje mnoge druge zemlje imaju poverenja.
(Beta, 21.06.2022)