Stvarala svet satkan od muzike i skulptura: Srpski vajari obeležavaju stogodišnjicu rođenja Olge Jevrić, na jesen izložba SANU i Kuće legata
Večernje novosti 28.08.2022 | Miljana Kralj
![Stvarala svet satkan od muzike i skulptura: Srpski vajari obeležavaju stogodišnjicu rođenja Olge Jevrić, na jesen izložba…](https://nstatic.net/img/logo/s/vecernje-novosti.png)
U MOM duhovnom prostoru vreme kruži. Svaki sadašnji trenutak dodiruje pravreme. Putujem do kraja beskraja, do novog početka, govorila je jedna od najvećih srpskih i jugoslovenskih vajarki, Olga Jevrić (1922-2014), koja je pre osam godina zaplovila put tog beskraja.
Olga Jevrić napustila nas je 2014. godine, Foto I. Marinković A povodom stogodišnjice rođenja ove umetnice i akademika, 11. izložba ULUS "Vajari i vajarke Srbije", odaje joj počast i za svoj moto uzima jednu njenu misao o srži stvaralaštva kojim se bavila, odnosno o želji da "u formu utisne ljudsko iskustvo". Centralni događaj jubilarne godine tek sledi na jesen, kada će dve institucije koje baštine njena dela - SANU ("Legat Olge Jevrić", gde se čuva 147 malih i