BBC vesti na srpskom

Серена Вилијамс, Тенис, УС Опен: Десет тренутака за памћење у каријери најбоље светске играчице

После пораза од Аустралијанке Ајле Томљановић у шеснаестини финала УС Опена, Вилијамс је, са сузама у очима и уз звуке хита „Симпли тхе бест" Тине Тарнер, последњи пут у каријери поздравила публику на отвореној сцени.

BBC News 03.09.2022  |  Џонатан Џурејко - ББЦ Спорт
Serena Vilijams stišće pesnicu nakon što je osvojila bod u finalu Vimbldona 2015. protiv Garbine Muguruze
Гетти Имагес
Други Серена Слам дошао је 12 година после првог, али није довршио календарски чисти резултат након шокантног пораза у полуфиналу УС Опена од Италијанке Роберте Винци

Само на основу онога што је постигла на терену, Серена Вилијамс се сматра највећом тенисерком свих времена.

Изгледа да ће се Американка у 40. години повући из тениса после овогодишњег УС опена, признавши у опроштајном чланку који је почетком месеца написала за Вог да „еволуира даље&qуот; од спорта.

Достигнућа Серене Вилијамс - 23 гренд слем титуле у сингловима, 319 недеља на првом месту светске ранг листе и још 14 великих титула у дублу - потврдиле су њен статус иконе која је променила лице женског спорта.

После пораза од Аустралијанке Ајле Томљановић у шеснаестини финала УС Опена, Вилијамс је, са сузама у очима и уз звуке хита „Симпли тхе бест&qуот; Тине Тарнер, последњи пут у каријери поздравила публику на отвореној сцени.

У част велике шампионке, ово је осврт на 10 њених најупечатљивијих тренутака на терену.

1. УС Опен 1999 - осваја прву грен слем титулу

Serena Vilijams slavi pobedu na US Openu 1999
Гетти Имагес
Вилијамс никада није прошла четврто коло у својих шест гренд слем наступа пре него што је освојила титулу на УС Опену 1999.

Чини се да је прошло много времена откако се освајање гренд слема у синглу Серене Вилијамс сматрало изненађењем.

Реално, тако нешто се није поновило откако је освојила прву велику титулу као седамнаестогодишњакиња на УС Опену 1999.

Седма носитељка показала је не само таленат кад је победила Ким Клајстерс, Кончиту Мартинез и Монику Селеш, већ срчаност и усредсређеност у три узастопне победе након што је губила први сет.

А онда је победила Линдзи Девенпорт и Мартину Хингис - другопласирану и првопласирану на свету - да би подигла трофеј који је одувек сањала да ће освојити.

Капије су се отвориле и њено путовање у висине је отпочело.

2. Индијан Велс 2001 - јача од расистичких звиждука побеђује Клајстерс

Venus Vilijams i Ričard Vilijams grle Serenu Vilijams posle finala Indijan Velsa 2001.
Гетти Имагес
Вилијамс није играла 14 година у Индијан Велсу након инцидента из 2001, а, а прошле године је инцидент описала као &qуот;веома трауматичан&qуот;

Наизглед незадовољна што се Венус Вилијамс због повреде повукла из полуфинала против млађе сестре, публика на Индијан Велсу окренула се против Серене током финала против Белгијанке Ким Клајстерс.

То је створило једну од јединственијих и непријатнијих атмосфера у тениској историји - сестре Вилијамс и њихов отац Ричард касније су причали да су их гледаоци вређали на расној основи.

Гласно негодовање дочекало је долазак деветнаестогодишње Вилијамс и њене породице на терен, док су њене грешке дочекиване слављем - а чак и кад је остварила преокрет и извојевала победу, реакција је била далеко од топлог дочека.

Начин на који је тако млада спортисткиња узвратила и победила врхунску противницу у изузетно отровној атмосфери био је фантастичан.

Вилијамс је демонстрирала велику менталну снагу, која ће постати главно обележје њене каријере, искључивши буку и демонстрирајући беспрекорни учинак који су били рани знаци њене величине.

3. Вимблдон 2002 - постаје прва на свету

Serena Vilijams je podigla trofej Vimbldona 2002
Гетти Имагес
Серенин узастопни успех над Венусом у финалу Вимблдона 2002. била је њена 19. победа заредом и продужила је њен рекорд победа и пораза те сезоне на 36-3

Кад је почела да се такмичи на турнирима, Серена Вилијамс је мислила да ће заувек остати позната као „млађа сестра од Венус&qуот;.

Али њен отац Ричард одувек је предвиђао да ће се млађа сестра показати бољом тенисерком и кад је Серена освојила прву од седам титула на Вимблдону, био је то тренутак кад је деловало као да је предаја моћи већ почела недвосмислено да се дешава.

Непосредно након што је победила Венус у финалу Ролан Гароса, Серена је остварила клинички беспрекорну игру која је развејала последње преостале сумње да не може да пружи све од себе кад игра против сестре.

Још важније, са двадесет година је заменила Венус на светском месту број један, што је позиција коју је задржала наредне 49 недеље и, у збиру који су надмашиле још само Штефи Граф и Мартина Навратилова, држала је укупно 319 недеља у каријери.

4. Аустралијан опен 2003 - осваја први „Серена слем&qуот;

Serena Vilijams je preplavljena emocijama tokom svog pozdravnog govora nakon pobede na Australijan openu 2003.
Гетти Имагес
Вилијамс је освојила титулу након меч лопте у полуфиналу, када је изгубила 5-2 у одлучујућем сету против Ким Клајстерс

Једино је шест жена држало све четири велике титуле истовремено - а у 21. години Вилијамс је уписала име на ту звучну чисту после још једне емотивне победе над старијом сестром у Мелбурну.

Иако није прави „Гренд слем&qуот; за тениске чистунце - он је резервисан само за везани низ у календарској години - кад је Вилијамс освојила Аустралијан опен 2003, пошто је тријумфовала на Роланд Гаросу, Вимблдону и УС опену 2002, то је названо „Серена слем&qуот;.

Величина Серениног достигнућа, шта је то значило и колики је притисак уз то ишао показали су се у њеном победничком говору.

„Никада не засузим, али сам у овом тренутку веома емотивна&qуот;, рекла је она.

5. Аустралијан опен 2007 - враћа се после велике кризе

Serena Vilijams je pala na leđa tokom slavlja posle pobede na Australijan openu 2007.
Гетти Имагес
Серена Вилијамс је пала на леђа током славља после победе на Аустралијан опену 2007, а победа над Маријом Шараповом довела је до суза.

Средина 2000-тих био је један од најтежих периода у каријери Серене Вилијамс.

Смлављена тугом пошто је њена старија сестра Јетунде Прајс убијена у пуцњави из аутомобила и борећи се са тешком повредом, седмострука шампионка накратко је испала са ранг листе најбољих 100 на свету и 2006. се вратила на Мелбурн као 81. на свету.

У 25. години, изречени су потцењивачки коментари на рачун њене физичке форме и одсуство припреме, али је успела да се пробије до финала и тамо одигра један од најбољих мечева у каријери.

Након што се њен убитачни арсенал громовитих серви и незаустављивих ритернова вратио на највиши могући ниво, Вилијамс је победила Марију Шарапову, која ће ускоро постати најбоља на свету, са 6-1 и 6-2, за шта јој је било потребно свега сат времена и три минута.

6. Лондон 2012 - осваја Златни слем и у синглу и у дублу

Serena Vilijams osvojila zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Londonu 2012.
Гетти Имагес
Вилијамс је освојила злато у Лондону 2012. у синглу победивши Марију Шарапову у финалу, а затим је дан касније победила у дублу заједно са сестром Венус

Иако је Вилијамс већ постигла више него што већина тенисерки може само да сања, остала је једна ствар која јој је још увек недостајала: олимпијска златна медаља у синглу.

То је био мотивишући фактор који је помогао да са тридесет година, када је већи део 2011. провела опорављајући се од посекотине на стопалу и плућне емболије која јој је угрозила живот, постане прва тенисерка која је освојила Златни слем и у синглу и у дублу.

„Помислила сам: 'Чак и ако ми се оконча каријера, имам златну медаљу и сада имам све&qуот;, изјавила је она.

Вилијамс је била у најбољој форми кад је прегазила стару ривалку Шарапову са 6-0 и 6-1, и прославила победу легендарним тријумфалним плесом на Централном терену.

7. Вимблдон 2015 - осваја други „Серена слем&qуот;

Serena Vilijams stišće pesnicu nakon što je osvojila bod u finalu Vimbldona 2015. protiv Garbine Muguruze
Гетти Имагес
Други Серена Слам дошао је 12 година после првог, али није довршио календарски чисти резултат након шокантног пораза у полуфиналу УС Опена од Италијанке Роберте Винци

Једна од кључних карактеристика Серене Вилијамс била је способност да се врати из кризе наизглед боља него икад.

Након хаотичне игре на Вимблдону 2014, која је изазвала забринутост и касније приписана томе што се Вилијамс осећала „као да има температуру&qуот;, ускоро се вратила у најбољу форму и освојила УС опен два месеца касније.

То је лансирало још један низ великих победа и послало Вилијамс са 33 године на Вимблдон са жељом да комплетира други „Серена слем&qуот;.

Пошто је није била вољна да говори о том достигнућу док је играла меч за мечом, Вилијамс је испрва деловала нервозно, а онда се поправила и победила Шпанкињу Гарбиње Мугурузу са 6-4 и 6-4, и освојила 21. велику титулу у синглу.

8. Аустралијан опен 2017 - трудна обара рекорд Штефи Граф

Venus Vilijams i Serena Vilijams poziraju sa svojim trofejima na Australijan openu posle finala 2017.
Гетти Имагес
Сестре Вилијамс су играле једна против друге 31 пут у такмичарским мечевима, а Серена је водила 19-12.

Након што је сустигла рекорд Штефи Граф из Опен ере од 22 титуле на Вимблдону 2016, чинило се да је само питање када а не и да ли ће Вилијамс надмашити тај сјајни резултат Немице.

Тај тренутак је пропуштен кад је изгубила од Каролине Плискове у полуфиналу УС Опена, али је Вилијамс искористила већ прву следећу прилику.

Док се са 35 година смирено пробијала меч за мечом кроз Аустралијан опен, успела је да не изгуби ниједан сет, победивши сестри Венус у финалу који је мало људи предвидело да ће гледати.

Још већи шок је тек требало да уследи.

У априлу, око 12 недеља пошто је освојила титулу, Серена је обелоданила да је трудна.

Рачуница је указивала на то да је била осам недеља трудна кад је остварила победу над Венус - због чега је ионако фантастичан подвиг постао још изузетнији.

9. Индијан Велс 2018 - враћа се у игру пошто замало умире на порођају

Serena Vilijams maše publici u povratničkom meču sa porodiljskog odsustva na turniru u Indijan Velsu 2018.
Гетти Имагес
После одлагања повратка у јануару, Вилијамс је најавила повратак у Индијан Велсу

Пет месеци пошто је родила ћерку Олимпију у септембру 2017, Вилијамс је открила да је скоро умрла од плућне емболије кад је беба рођена царским резом.

„Срећна сам што сам преживела&qуот;, изјавила је она.

Са 36 година успела је потпуно да се опорави и врати на терен у марту 2018.

Такмичарски повратак започео је у Индијан Велсу - где је изгубила од Венус 17 година после инцидента који је покренуо њихов 14-годишњи бојкот - и довео до учешћа у финалима Вимблдона и УС опена касније исте године.

Иако је Серена изгубила оба финала, већ је надмашила сва очекивања просто се вративши у такмичење и доказавши да је још увек међу најбољима.

10. Окленд 2020 - улази у историју у четвртој деценији каријере

Serena Vilijams slavi osvajanje titule u Okland klasiku 2020. sa ćerkom Olimpijom
Гетти Имагес
Вилијамс је у каријери освојила 73 титуле у синглу, док су само Мартина Навратилова, Крис Еверт, Штефи Граф и Маргарет Корт освојиле више

Замахнувши с обе руке у ваздух и забацивши главу назад да би испустила тријумфални урлик, Вилијамс је само поново потврдила оно што смо сви већ знали: ватра у њој никад не престаје да гори.

Прослављање победе над Џесиком Пегулом у финалу Окленд класика имало је двоструко значење за Серену Вилијамс.

Поред тога што је то била њена прва титула откако је постала мајка, она је значила и да је са 38 година постала прва тенисерка која је освојила ВТА титулу у синглу у четири различите деценије.

„Лудо је дуго трајало&qуот;, прокоментарисала је касније.


Пратите нас на Фејсбуку,Твитеру и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 09.03.2022)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Друштво, најновије вести »