BBC vesti na srpskom

Краљица Елизабета Друга: Шта су протести са празним парчетом папира

Право на слободу изражавања и слободу окупљања дефинисани су у Европској конвенцији о људским правима, која је уврштена у британско законодавство 1998. године у оквиру Закона о људским правима.

BBC News 16.09.2022
A young woman holds up a blank piece of paper during a pro-democracy protest in Hong Kong
Гетти Имагес

Последњих дана у Великој Британији је ухапшен одређени број људи због организовања протеста на званичним догађајима који обележавају смрт краљице Елизабете Друге и проглашење њеног наследника краља Чарлса Трећег.

Пол Пуалсленд није међу њима.

Али овај адвокат је био учесник контроверзног инцидента 12. септембра.

Док је држао празно парче папира у центру Лондона, он каже да му је пришао полицајац који је затражио његове личне податке.

Паулсленд је снимак дела разговора са полицајцем поставио на Твитер, тврдећи да му је речено како ће бити ухапшен ако на празно парче папира напише: „Није мој краљ&qуот;.

Сличне „празне&qуот; демонстрације виђене су и у Единбургу током проласка поворке са краљичиним ковчегом, али није било извештаја о хапшењима.

Паулслендов видео, међутим, навео је градску полицију да саопшти како јавност „има право да протестује&qуот;.

„Јавност апсолутно има право да протестује и ми смо јасно ставили то до знања свим полицајцима који учествују у ванредним полицијским операцијама које су тренутно у току&qуот;, твитовала је полицијска служба 12. септембра.

Blank sign protest in Edinburgh
Гетти Имагес
Протест у Лондону

Сатирични отпор?

Ово није први пут да се на протесту користило празно парче папира, али ова врста протеста редовније се виђа у земљама у којима је ауторитарно гушење побуне чешћа појава.

На пример, млади активиста у Казахстану Аслан Сагутдинов ухапшен је 2019. пошто је понео празан плакат на централни трг Абај у граду Орал на западу земље и држао га преко пута кабинета централне власти.

(Видео са Јутјуба на којем се види Сагутдиновљев протест)

хттпс://ввв.иоутубе.цом/ватцх?в=П0ХрQ2и_8Нц

„Не учествујем ни у каквом протесту и желим да покажем да ће ме они ипак одвести у полицијску станицу, иако ништа не пише на мом плакату и не извикујем никакве пароле&qуот;, рекао је овај двадесетчетворогодишњак на снимку и новинарима.

Докторка Катрина Навикас, стручњакиња за историју протеста и колективне акције са Универзитета у Хертфордширу, у Великој Британији, каже да протести са празним транспарентима следе пример других сатиричних облика побуне који корене вуку још из 18. века.

„Чартистички демократски покрет из 1840-их држао је демонстрације на отвореном у тишини из протеста због локалних власти које су забрањивале њихове уобичајене састанке&qуот;, рекла је докторка Навикас за ББЦ.

„У Манчестеру 1795, формиран је 'Клуб мислилаца' како би држао састанке у тишини из протеста због владиног закона против 'бунтовничких окупљања' и демократских група.&qуот;

Али протестовање са транспарентима без слогана или чак боје која представљају неку политичку опцију није баш познато у скоријој историји, каже стручњакиња.

„Ово изгледа као иновација, додуше у традицији сатиричне субверзије ограничења од власти&qуот;, додаје докторка Навикас.

(Фотографија постављена на Твитеру на којој се види хапшења руског антиратног демонстраната који држи празан транспарент)

Протести на којима људе држе празне папире виђени су и у Русији у последње две деценије, али су постали много чешћи после инвазије на Украјину фебруара ове године.

Руске власти су агресивно гушиле антиратне протесте и у земљи је закључно са 17. августом извршено више од 16.000 хапшења због антиратних протеста, према ОВД-Инфу, руском истраживачком пројекту за људска права.

На друштвеним мрежама и у независним медијима појавиле су се вести о демонстрантима са празним слоганима у неколико руских градова.

Да иронија буде већа, поента једног старог вица из совјетске ере управо је хапшење особе која дели празне летке на Црвеном тргу у Москви.

Докторка Навикас каже да такав облик протеста уме да буде посебно „иритантан&qуот; за власти.

„Као и у случају тихих протеста, полицији је много теже да докаже да је извршен било какав прекршај или да постоји намера да се он изврши&qуот;, каже она.

„Сви знају слогане напамет&qуот;

На протестима 2020. у Хонгконгу против новог закона о безбедности који је увела Кина, а који је криминализовао неке продемократске слогане, у склопу демонстрација су се појавили и празни транспаренти.

Pro-democracy protesters in Hong Kong waving blank signs in 2020
Гетти Имагес
Демонстрације у Хонгконгу 2020.

Један од демонстраната, човек у педесетим, рекао је новинској агенцији Ројтерс да будући да „сви знају слогане напамет&qуот;, нема потребе да се они испишу.

Поента је била да се укаже на цензуру.

„Ти слогани ће заувек остати у мом срцу и те речи ће заувек остати на белом папиру, који никад неће нестати&qуот;, изјавио је овај човек.

Забринутост у Британији

Сви у Великој Британији имају право на миран протест.

Право на слободу изражавања и слободу окупљања дефинисани су у Европској конвенцији о људским правима, која је уврштена у британско законодавство 1998. године у оквиру Закона о људским правима.

Али постоје ограничења тих људских права.

Други закони омогућују полицији да сузбије те слободе кад је нужно и пропорционално да се то учини - нарочито кад је потребно заштитити националну безбедност и јавну безбедност или да се спрече нереди или злочини.

Демонстранти могу бити ухапшени према Закону о јавном реду.

Параграф пет овог закона даје полицији у Енглеској и Велсу овлашћење да ухапсе особу чије би понашање могло да изазове злостављање, узнемиреност или неприлику.

Демонстрантима може бити изречена новчана казна за овај прекршај.

Protesters outside Cardiff Castle during the Welsh Proclamation of King Charles III on 11 September in Cardiff
Гетти Имагес

Међутим, групе за грађанска права изразиле су забринутост због хапшења демонстраната који исказују незадовољство монархијом у Уједињеном Краљевству.

Једна од њих, Либерти, саопштила је да је „веома забрињавајуће видети полицију која спроводи широка овлашћења на тако бруталан начин.&qуот;

„Протест није поклон државе, то је фундаментално право&qуот;, изјавила је Џоди Блек, службеница за политику и кампање у Либертију.

Макар у случају Пола Паулсленда, јавно незадовољство на друштвеним мрежама против полицијске реакције је упалило.

Твитовао је 14. септембра да су он и група демонстраната, од којих су неки носили празне транспарентне а неки други транспаренте са антимонархистичким слоганима, стајали неометано испред Вестминстерске палате.

„Присутни полицајци држали су се саопштења које је издала градска полиција и оставили су нас на миру.

„То је права победа, извојевана захваљујући реакцији јавности и притиску&qуот;, твитовао је адвокат.


Погледајте видео


Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 09.16.2022)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Друштво, најновије вести »