Брнабић: Нико нема права да спочитава зашто није било професионалног менаџмента у ЕПС-у
Председница Владе Србије Ана Брнабић изјавила је данас да нико нема право Влади Србије спочитава зашто до сада није било професионалног менаџмента" у Електропривреди Србије (ЕПС), истичући да су током владавине СНС почеле позитивне промене у том предузећу и у целом енергетском сектору.
"Било ко ко нам спочитава што нисмо нешто урадили, питала бих, а шта сте ви урадили, који нам спочитавате што није било професионалног менаџемента. Који то нови енергекапацитет сте почели да градите", рекла је она на конференцији за новинаре.
Истакла је да су у време владавине СНС почела улагања у енергетику Србије и оценила је да је у поређењу с временима других менаџмента ово "златно доба инвестиција" за ЕПС.
Подсетла је да је Србија после 31 године покренула изградњу првог великог енергетског објекта - Термоелектране Костолац Б, која ће бити завршена следеће године.
Навелла је да је почела и гасификација Србије, изграђен је Балкански ток, кренула је диверсификација гасних извора градњом гасне интерконекција са Бугарском, изградња капацитета за коришћење обновљивих извора енергије.
"Али то није било довољно и зато ће се ићи у имплементацију нове енергетске политике која подражумева инвестиције од 12 милијарди евре у 'зелену транзицију' и рад с најбољима на свету, а то су Норвежани", казала је Брнабић.
Брнабић: Не верујем да ће косовска полиција насилно уклањати барикаде
Председница Владе Србије Ана Брнабић изјавила је данас да не верује у сценарио у којем би косовска полиција насилно уклањала барикаде на северу Косова и Метохије, као и да не зна како да се разговара о француско-немачком предлогу о Косову када још није примењен Бриселски споразум.
"Не верујем у такав сценарио. Не бих волела ни да помислим да би косовска полиција насилно кренула да уклања барикаде и да испуњавају оно чиме је претио (председник Владе Косова) Аљбин Курти, а то су људски животи, јер би то значило да нападају људе на барикадама, а тамо су жене, деца и старији људи", рекла је Брнабић на конференцији за новинаре.
Она сматра да "постоји довољно разума, али не код Аљбина Куртија, који је објавио нову листу на којој су председник Србије и неки чланови његове породице", али да има разума "код међународних чинилаца, пре свега Кфора".
Нагласила је да Влада Србије има добру сарадњу са Кфором. "Они су заиста коректни", рекла је премијерка и навела да Кфор и даље разматрају захтев Србије да се врати део снага на КиМ, у складу са Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН.
"То показује њихову озбиљност, јер га нису одмах одбацили, а нису се о њему ни изјаснили. Чекамо да се Кфор огласи. Верујем да ће нешто рећи", указала је Брнабић.
Премијерка Србије је такође рекла да не зна како да се разговора о новом споразуму за решење проблема на Косову и Метохији који је предложила ЕУ, "када није имплементиран први Бриселски споразум из 2013. године, који су потписали Београд, Приштина и ЕУ, као гарант његове примене".
"Још увек чекамо да се имплементира први Бриселски споразум. Не знам како да разговарам о новом француско-немачком предлогу када први споразум није имплементиран", рекла је она.
Запитала је, чак и ако се разговара о новом споразуму, ко ће гарантовати да ће бити примењен, јер ће морати да подразумева додатне уступке обе стране.
За Брнабић је "питање свих питања ко ће гарантовати имплементирање Бриселског споразума".
Брнабић: Свакодневни притисак медија Јунајтед групе за давање националне фреквенцијеПредседница Владе Србије Ана Брнабић је данас изјавила у Београду да медији Јунајтед (Унитед) групе свакодневно врше притисак за давање преостале, пете националне фреквенције.
"Свакодневно од стране медија у оквиру Јунајтед групе, у власништву (Драгана) Шолака, врши се беспризорни притисак да се издају националне фреквенције овом или оном", рекла је Брнабић на конференцији за новинаре одговарајући на питање о томе да ли медији "ван медијског конгломерата блиског власти" могу да добију националну фреквенцију.
Она је рекла да није "таргетирање", него истина то што је посланица Српске напредне странке Марине Рагуш рекла на седници Скупштине која је Јунајтед групу оптужила за концентрацију медија и нападе на РЕМ.
"Истина је да је Јунајтед група регистрована у Луксембургу, да то нису српски, већ прекогранични медији и да се они само реемитују у Србији и као такви не плаћају порез у Србији, као ни надокнаду удружењима аутора музике, филмова и издавачима за садржај које користе у производњи програма", рекла је Брнабић.
"Народни посланици су дужни да говоре истину, они не трагетирају. Инстина није таргетиране, када говорите неистину о некоме, онда је то таргетирање", рекла је Брнабић.
Брнабић: Србија 4. у Европи, 11. на свету по дигиталној трансформацији јавне управе према индексу СБ
Србија је рангирана на четврто место у Европи, а 11. на свету у конкуренцији 198 земаља, по ГовТецх Индексу Светске банке (СБ), који мери дигиталну трансформацију јавне управе, изјавила је данас председница Владе Србије Ана Брнабић, која је то оценила као огроман успех државе.
"Ми смо сврстани у групу са највишом вредношћу индекса, међу ГовТецк лидере у свету. Србија се у Европи на листи налази иза Естоније, Француске и Литваније", казала је Брнабић на конференцији за новинаре и истакла да је Србија за само две године напредовала за 40 позиција и то је свестава међу најагилније дигиталне владе у свету.
Светски лидер је Јужна Кореја, Бразил је на другом месту, Саудијска Арабија трећа.
Објаснила је да је СБ према овом индексу рангирала државе у четири категорије и то оне са минималним фокусом на дигиталну трансформацију државне управе, земље са одређеним фокусом, државе са значајним фокусом и ГовТецх лидере.
Додала је да се индексом мери дигитализација не само владе земље, већ јавног сектора и не само у области електронске управе, већ и у области примене иновативних решења и софтвера да би се модернизовала управа, како би била бољи сервис грађанима и привреди.
"У региону Србија је апсолутни лидер. Следећа иза је рангирана Словенија која је 35. на листи, Мађарска је заузела 50. место, Хрватска 61. место, Албанија 68. место, Бугарска 82. место, Северна Македонија 100. место, Румунија 101. место, Црна Гора 102. место и Босна и Херцеговина 161. место", рекла је Брнабић.
Према њеним речима, позиција Србије показује другачије лице земље, да она може да се такмичи у најсофистициранијим стварима са најбољима, да буде у светском врху, као и да има још много потенцијала који отварају нове прилике за будућност.
Прецизирала је да ГовТецх Индекс мери зрелост четири аспекта и то државне ИТ системе, доступност електронске услуге, интеракцију државе са грађанима и капацитет за даљу дигиталну трансформацију.
"У области дигиталне интеракције државе са грађанима Србија је заузела треће место на свету и то због употребе Портала отворених података, као и Портала еКонсултације", рекла је премијерка.
Истакла је да је велики напредак Србија направила и у области капацитета за даљу дигиталну трансформацију, где се мери визија Владе и фокус друштва за даљу дигиталну трансформацију и где је за само две године "прескочила" скоро трећину светских економија, односно напредовала за 59. места.
Брнабић је рекла да је амбиција државе да наставу дигиталну трансформацију и дође у сам врх светске листе.
Она је нагласила да је место Србије на листи СБ на основу ГовТецх Индекса у складу са мерилима и осталих међународних организација, подсетивши да је недавно према извештају УН, Србија препозната као једна од 10 земаља у свету које су највише напредовале у дигитализацији јавне управе.
Брнабић сматра да ће висока позиција Србије на листи СБ омогућити да се привуче још више инвеститора, јефтинији капитал и кредити за привреду и помоћи да се Србија додатно брендира као земља која је добра за инвестиције и живот.Прикажи ову објаву у апликацији Инстаграм
(Бета, 24.12.2022)