Rusija i Ukrajina: Ko je Jevgenij Prigožin, Putinov saveznik i osnivač plaćeničke grupe Vagner
Vođa plaćenika, kuvar Kremlja: ko je čovek koji regrutuje osuđenike da se bore u Ukrajini?
Ruska plaćenička grupa Vagner ponovo je dospela u vesti nakon što je njen bivši komandant tražio politički azil u Norveškoj, rekavši da je pobegao sa fronta u Ukrajini zato što je prisustvovao ratnim zločinima.
Vođa grupe Jevgenij Prigožin, koji ni sam nikad nije daleko od žiže javnosti, bio je prisiljen da objavi sarkastično saopštenje u kom se izruguje čovekom svedočanstvu, ali će se najverovatnije naći pod oštrijim kritikama dok na videlo budu izlazili novi detalji.
Evo šta znamo o Putinovom savezniku koji predvodi organizaciju za koju se veruje da čini oko 10 odsto ruskih snaga u Ukrajini.
- Šta je ruska plaćenička grupa Vagner
- Zašto američki FBI ponovo traži „Putinovog kuvara"
- Unutar ruske vojne mašinerije: Zašto su Ramzan Kadirov i Jevgenij Prigožin važni
Jevgenij Prigožin (62) prvi put se proslavio kao vlasnik ketering kompanija i restorana i kao snabdevač hranom i pićem zvaničnih događaja u Kremlju.
Jedna od njegovih najslavnijih fotografija je ona na kojoj služi hranu ruskom predsedniku.
Naknadno je dobio nadimak „Putinov kuvar".
I Jevgenij Prigožin i Vladimir Putin su iz Sankt Peterburga, drugog najvećeg grada u zemlji i znaju se odavno, možda još od devedesetih, dok je Putin radio u kabinetu gradonačelnika Sankt Peterburga i svraćao u Prigožinov restoran, popularan među lokalnim zvaničnicima.
Prigožinov posao sa keteringom je cvetao, proširivši se na državne tendere za snabdevanje hranom škola, vrtića i, na kraju, vojske - ugovore vredne više od tri milijarde dolara, prema istrazi Fondacije za borbu protiv korupcije, koju je osnovao ruski opozicioni političar Aleksej Navaljni.
Dezinformacije
Nekoliko novinarskih istraga je 2010-tih povezalo Jevgenija Prigožina sa jedinicom za dezinformacije iz Sankt Peterburga zvanom „fabrika trolova".
Fabrika je navodno stvarala sadržaj za diskreditovanje ruske političke opozicije na internetu i za predstavljanje Kremlja u pozitivnom svetlu.
Prema istrazi koju je kasnije sproveo specijalni tužilac Robert Miler, fabrika trolova je 2016. godine bila sastavni deo ruskog pokušaja uplitanja u američke predsedničke izbore.
U to vreme Prigožin je negirao veze sa fabrikom.
Ali u novembru prošle godine, dok su u toku bili izbori za američki Kongres, on je priznao pokušaje mešanja u američku politiku.
U komentaru koji je objavila njegova pres služba, Prigožin je rekao: „Uplitali smo se u američke izbore, uplićemo se i uplitaćemo se. Pažljivo, tačno, hirurški i na naš način, kako mi to već umemo."
„Tokom naših preciznih operacija, vadimo oba bubrega i jetru odjednom", dodao je Prigožin.
- Bivši komandant plaćeničke grupe Vagner traži azil od Norveške
- „Užasna osoba": Šta se zna o pomilovanom zatvoreniku koji se borio u Ukrajini kao ruski plaćenik
- Šef ruske plaćeničke grupe Vagner: „Dezerter sa snimka zaslužio da umre kao pas"
- Zatvor, rat i ubistvo iz odmazde: Insajderska priča o Vagnerovom „slučaju ubistva maljem“
Operacija Vagner
Mnogo godina je Jevgenij Prigožin negirao veze sa paravojnom grupom Vagner, pa čak i tužio one koji su tvrdili da ju je on osnovao.
Vagner se prvi put pojavio u istočnoj Ukrajini 2014. godine, gde je pomogao proruskim separatistima da uspostave kontrolu nad ukrajinskom teritorijom i osnuju dve otcepljene republike u Donjeckoj i Luganskoj oblasti.
Posle 2014. godine, Vagner je učestvovao u nekoliko ratova širom sveta, najistaknutije u Siriji i brojnim afričkim zemljama.
Izveštavano je o tome kako grupa učestvuje u vojnim akcijama u zamenu za pristup prirodnim bogatstvima.
Na primer, u Siriji je grupa navodno čuvala naftna polja pod kontrolom sirijske vlade i za to dobijala procenat od njenih prihoda.
U Libiji se Vagner borio da podrži generala Haftara, koji je pokušao da sruši vladu podržanu od Ujedinjenih nacija, a plaćenici su finansirani prihodima od naftne industrije u zemlji.
U Centralnoj Afričkoj Republici, plaćenička grupa je stala na stranu aktuelne vlade a protiv lokalnih pobunjenika.
- Kako grupa Vagner i dalje regrutuje zatvorenike za rat u Ukrajini
- Šef ruske plaćeničke grupe Vagner: „Ili će da ratuju zatvorenici ili vaša deca"
- „Vagnerovci" besni na vojnu komandu: Rat u Ukrajini otkrio velika neslaganja u ruskim vojnim strukturama
- Vagner, Orlovi i obračun sa 'ruskim liberalima u Srbiji' - šta znamo do sada
U septembru 2022. godine, šest meseci od početka ruske invazije na Ukrajinu, Jevgenij Prigožin je najednom priznao da je osnovao Vagner jer se pokazalo da je to jedna od efikasnijih ruskih jedinica u ratu.
„Svojeručno sam čisto staro oružje, svojeručno sam birao pancire i pronašao specijaliste koji su mogli da mi pomognu sa ovim.
„Od tog trenutka, 1. maja 2014. godine, rođena je grupa patriota, koja je kasnije dobila ime bataljon Vagner", izjavio je Prigožin preko svoje pres službe, koja je ovu izjavu potvrdila za Rojters.
Krajnje odan Putinu, Jevgrenij Prigožin je jedan od najistaknutijih glasova koji su izrazili nezadovoljstvo komandom ruske vojske u Ukrajini.
On je zajedno sa čečenskim liderom Ramzanom Kadirovim kritikovao i ismevao jednog od glavnih ruskih generala Aleksandra Lapina zbog njegovih neuspeha u Ukrajini.
Kadirov je rekao da Lapin treba da bude ražalovan na status redova i poslat na prvu liniju fronta; Prigožin je hvalio Kadirovljevu iskrenost, objavivši poruku na društvenim mrežama: „Ramzane, goriš!".
Formalno gledano, Jevgenij Prigožin nema nikakvu ulogu u zvaničnom ruskom establišmentu.
Ipak, razmere njegovog uticaja su očigledne.
Vojni stručnjaci kažu za BBC da je sofisticiranost oružja koje Vagnerovi borci koriste u Libiji iznad onoga što je dostupno na tržištu i može da se nabavi samo preko vladinih veza na najvišem nivou.
U martu prošle godine, odmah posle početka ruske invazije, američki zvaničnici su rekli da je najmanje 1.000 njihovih plaćenika poslato da se bori u istočnu Ukrajinu.
„Znamo da su tamo", rekao je u martu na konferenciji za štampu Džon F. Kirbi, sekretar za štampu Pentagona.
„I znamo da žele da pojačaju prisustvo u Ukrajini."
Kasnije je Prigožin počeo da obilazi ruske zatvore kako bi regrutovao osuđenike za borbe u Ukrajini.
To takođe nije moglo da se desi bez dozvole sa najvišeg nivoa.
On je pozivao zatvorenike da se prijave govoreći im da će ih društvo poštovati - i nehajno ih upozorio da ne čine nove zločine, kao što je silovanje.
„Ne opijajte se, ne uzimajte droge, ne silujte, ponašajte se lepo", rekao je on.
Obećao je da će regruti morati da ostanu na frontu šest meseci, posle čega će biti slobodni - i da se vrate kući i da im dosijei budu očišćeni od presuda.
Nedavno se jedan takav bivši zatvorenik, osuđen za ubistvo, zaista vratio iz rata.
Ukrajinska vojska, međutim, tvrdi da Vagner koristi ljude kao topovsko meso i da je veliki broj njegovih boraca stradao, najskorije u žestokim borbama oko ukrajinskih gradova na istoku Soledar i Bahmut.
Pogledajte video o plaćenicima u Libiji:
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 01.19.2023)