Пољопривредници Стига: Забрана извоза пшенице 2022, због прехрамбене сигурности, угрозила опстанак
Пољопривредници Стига затражиће сутра од представника Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде одговор коме да продају вишак пшенице који није извезен прошле године, због одлуке државе да чува прехрамбену сигурност.
Председник Удружеја пољопривредника тог краја Недељко Савић рекао је за Бету да су пољопривредници незадовољни и висином субвенцијама по хектару које нису повећане ни за динар у односу на прошлу годину, а сав репроматеријал је поскупео више десетина одсто.
"Министарка пољопривреде (Јелена Танасковић) 'продаје' фалш причу да ће нам увођење е-аграра донети, не знам какву добробит, а субвенције по хектару су и ове као и прошле године 6.000 динара по хектару и регрес за гориво 3.000 динара за највише 20 хектара, а сви трошкови су драстично порасли", рекао је Савић.
Додао је да Министарство само позива на преговоре како би зауставило да се незадовољство прелије на улице, а од тих разговора који трају месецима, нема никаквих резултата.
Савић је рекао да је прошле године забрањен извоз пшенице, када је могла да се извезе и по 40 динара по килограму, а да су сада цене пале на испод 30 динара и да нема тражње.
"Прошле године када је скинута забрана извоза пшенице извезено је свега 400.000 тона, а до жетве је остало да се прода још око 1,2 милиона тона, а трговина је потпуно стала и пред жетву ће цена пшенце вероватно бити око 24-25 динара. Како пољопривреда може да опстане у таквим условима", упитао је Савић.
Додао је да је одлуком о забрани извоза пшенице угрожен економски опстанак пољопривредника.
Савић је рекао да Министарство пољопривреде и држава немају стратегију за развој пољопривреде, да су субвенције мале у односу на оне које се деле страним инвеститорима и да им у таквим условима увођење дигитализације неће помоћи да не пропадну.
Он је рекао да, уколико држава не понуди решења за проблеме у пољопривреди, да ће пољопривредни произвођачи предузети радикалне мере.
(Бета, 09.03.2023)