BBC vesti na srpskom

Rusija i Ukrajina: Ko je otkrio strogo poverljive američke ratne dokumente i zašto

Procurilo je skoro 100 dokumenata američkog ministarstva odbrane, ali je nejasno je ko od toga ima koristi.

BBC News 10.04.2023  |  Pol Adams - BBC novinar iz
ukrajinska vojska
Reuters
U dokumentima su i detaljni izveštaji o obuci Ukrajinaca u zemljama zapadnih saveznika

Šta uraditi sa desetinama poverljivih dokumenata američkog Ministarstva odbrane - mapa, grafikona i fotografija - koji sada kruže internetom?

Zajedno sa tokom borbenih dejstava i desetinama vojnih akronima, dokumenti, od kojih su neki označeni kao „strogo poverljivo", daju detaljnu sliku rata u Ukrajini.

Oni govore o žrtvama koje su pretrpele obe strane, vojnoj ranjivosti svake od njih i, što je najvažnije, kolika će verovatno biti njihova relativna snaga kada Ukrajina odluči da pokrene najavljivanu prolećnu ofanzivu.

Koliko su stvarne ove stranice, koje su sada možda raširene na nečijem stolu u trpezariji? I šta nam govore ili Kremlju, što već nismo znali?

Prvo: ovo je najveće curenje tajnih američkih informacija o ratu u Ukrajini od početka invazije Rusije pre 14 meseci.

Neki od dokumenata stari su i po šest nedelja, ali implikacije su ogromne.

Zvaničnici Pentagona kažu da su dokumenti stvarni.

Čini se da su informacije o najmanje jednom od njih grubo izmenjene u kasnijoj verziji, ali iz hrpe od čak 100 dokumenata, to izgleda kao relativno mali detalj.

BBC je video više od 20 dokumenata.

U njima su detaljni izveštaji o obuci i opremi koja se pruža Ukrajini dok sastavlja desetak novih brigada za ofanzivu koja bi mogla da počne za nekoliko nedelja.

Piše kada će brigade biti spremne i navodi sve tenkove, oklopna vozila i artiljerijsko oruđe koje Ukrajini obezbeđuju njeni zapadni saveznici.

Ali napominje da će „vreme isporuke opreme zavisiti od obuke i spremnosti".

Ukrainian soldiers fire a German howitzer Panzerhaubitze 2000
Reuters
Ukrajinski vojnici pucaju iz nemačke haubice Pancerhaubica 2000

Na jednoj mapi je „tok borbi na zaleđenom blatnjavom terenu", uz procenu izgleda tla širom istočne Ukrajine kako proleće uzima zamah.

Posle zime, koja je do krajnjih granica testirala ukrajinsku protivvazdušnu odbranu, postoji i otrežnjujuća analiza opadanja vazdušnih odbrambenih sposobnosti Kijeva, dok pokušava da izbalansira ograničene resurse da zaštiti civile, kritičnu infrastrukturu i trupe na frontu.

Koliko je novog u dokumentima?

Mnogo detalja u njima je poznato. Samo, ima ih mnogo više, i sve je na jednom mestu.

Uzmimo broj žrtava.

Malo je iznenađenje saznati da su američke procene da je između 189.500 i 223.000 ruskih vojnika ubijeno ili ranjeno.

Ekvivalentna cifra za gubitke Ukrajine - između 124.500 i 131.000 - takođe je u skladu sa osnovnim podacima o kojima su novinari informisani poslednjih nedelja.

U oba slučaja, Pentagon kaže da ima „nisko poverenje" u brojke, zbog jaza u informacijama, operativne bezbednosti i namernih pokušaja, verovatno obe strane, da dovedu u zabludu.

Rečeno je da je ovo jedino mesto gde su učinjeni pokušaji da se dokumenti izmene kako bi izgledalo kao da Ukrajina trpi veće žrtve.

Verzija koja se pojavila na proruskim kanalima na Telegramu uzimala je broj Ukrajinaca „ubijenih u akciji" („16.000-17.500") i stavila ih pod ruske žrtve, dok je okretala brojeve na ukrajinskoj strani tako da je pisalo „61.000 - 71.500".

Sve nas to dovodi do pitanja ko je provalio u dokumente i zašto su se oni pojavili?

„Izvolite, poslužite se nekim dokumentima"

Priču o tome kako su dokumenti pronašli put od platforme za razmenu poruka Diskord, do foruma 4Chan i kanala Telegram, ispričao je ranije Arik Toler iz istraživačke grupe Belingket.

Toler kaže da još nije moguće otkriti originalni izvor curenja, ali upućuje na platformu za razmenu poruka popularnoj među gejmerima početkom marta.

Posle rasprave o ratu u Ukrajini, na Diskord serveru koji posećuju igrači kompjuterske igrice Majnkraft, jedan korisnik je 4. marta napisao: „Evo, ovo su neka dokumenta koja su procurila", pre nego što je objavio 10 njih.

To je neobičan, ali nije da do sada tako nešto nije viđeno.

Uoči opštih izbora u Velikoj Britaniji 2019. godine, dokumenti koji se odnose na trgovinske odnose SAD i Velike Britanije pojavili su se na Reditu, 4Chan i drugim sajtovima.

U to vreme, Redit je objavio da sirovi dokumenti potiču iz Rusije.

U drugom slučaju prošle godine, igrači onlajn igre Vor Tander (War Thunder) više puta su postavljali osetljive vojne dokumente, očigledno u pokušaju da pobede u međusobnim raspravama.

Najnovije curenje je osetljivije i potencijalno štetno.

Ukrajina je ljubomorno čuvala sopstvenu„operativnu bezbednost" i ne može da bude srećna što se ovako osetljiv materijal pojavio u tako kritičnom trenutku.

Ukrajinska prolećna ofanziva mogla bi da predstavlja pravi trenutak za vladu predsednika Vladimira Zelenskog da promeni dinamiku na bojnom polju i postavi uslove za kasnije mirovne pregovore.

Savetnik ukrajinskog predsednika rekao je u petak da curenje sadrži „veoma veliku količinu fiktivnih informacija" i da liči na rusku operaciju dezinformisanja kako bi se unela sumnja u planiranu kontraofanzivu Ukrajine.

„Ovo su samo standardni elementi operativnih igara ruske obaveštajne službe. I ništa više", naveo je Mihail Podoljak u pisanoj izjavi, a preneo Rojters.

Drugi vojni blogeri sugerišu suprotno: da je sve to deo zapadne zavere kako bi se obmanuli ruski komandanti.

Najvažnije je to što u dokumentima koji su do sada procureli ne postoji ništa što ukazuje na pravac ili zamah ukrajinske kontraofanzive.

Kremlj bi već trebalo da ima prilično dobru predstavu o obimu ukrajinskih priprema (iako su neuspesi obaveštajnih službi Moskve bili očigledni tokom celog rata), ali Kijevu je potrebno da ostavi Rusiju da nagađa o tome kako će ofanziva teći, kako bi povećao šanse za uspeh.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 04.10.2023)

BBC News

Povezane vesti »

Ključne reči

Najnovije vesti »