Međunarodni dan Crvenog krsta i Crvenog polumeseca – istorija najvećeg humanitarnog pokreta
Nedeljnik 08.05.2023 | Biznews
![Međunarodni dan Crvenog krsta i Crvenog polumeseca – istorija najvećeg humanitarnog pokreta](https://nstatic.net/img/logo/s/nedeljnik.png)
Godine 1859. krajem juna, švajcarski trgovac Anri Dinan sasvim slučajno se zatekao u malom mestu Solferino na severu Italije upravo u danu kad se odigrala najkrvavija bitka na evropskom tlu još od Vaterloa.
Bio je to sukob između austrougarske i italijansko-francuske vojske. Nakon borbe prsa u prsa po poljima koja su bila poprište bitke, ostalo je preko 40000 ranjenika, umirućih ili već mrtvih vojnika. Dinan je bio svedok teškog stradanja i zbog užasa koji je video nije mogao da ostane po strani, priskočio je u pomoć. Davao je vodu pogođenim vojnicima, zapisivao je njihove poruke koje je trebalo poslati porodici i voljenima, previjao je rane, sam je nabavljao hranu i