Dušan Kovačević: Svako svakog mrzi, vlast je najodgovornija za netrpeljivosti u društvu

Beta 25.05.2023

Akademik i dramski pisac Dušan Kovačević izjavio je danas da Aleksandar Vučić ne može da bude ujedinitelj građana Srbije jer se nalazi na funkciji predsednika političke stranke.

Kovačević je u intervjuu agenciji Beta kazao da je vlast najodgovornija za postojeću netrpeljivost i mržnju koja razara srpsko društvo.

Na pitanje kako ocenjuje izjavu predsednika Srbije Vučića da je cilj sutrašnjeg mitinga Srpske napredne stranke (SNS) u Beogradu ujedinjenje građana Srbije, Kovačević je kazao da Vučić može da izjavljuje šta god hoće. "Ne znam koja je svrha održavanja mitinga SNS-a, ali znam da bi bilo veoma dobro da oba skupa, 26. i 27. maja, prođu bez incidenata. Građani Srbije imaju previše nerešenih egzistencijalnih problema, da nam nove podele apsolutno nisu potrebne", rekao je Kovačević.

Dodao je da ne vidi Vučića kao predsednika svih građana Srbije.

"Sama činjenica, da je on istovremeno predsednik države i predsednik jedne stranke, govori da je partijski opredeljen. Ja sam pre 15 godina napisao knjigu o 20 srpskih podela, a sada bih mogao da dodam još deset", naveo je akademik.

Komentarišući govor mržnje koji predstavnici vlasti na čelu s Vučićem svakodnevno upućuju na račun političkih neistomišljenika i učesnika protesta "Stop nasilju u Srbiji", Kovačević je rekao da se Skupština Srbije pretvorila u drumsku kafanu.

"Pokušavao sam nekoliko puta da pratim rasprave vlasti i opozicije u Skupštini Srbije, ali uspevao sam da odgledam najviše 10-15 minuta. Narodna skupština se pretvorila u drumsku kafanu. Ja sam više puta bio po tim kafanama i vašarima, ali naša Narodna skupština je prevazišla ono što se u ponoć događa po drumskim kafanama. Govor mržnje je prisutan na obe strane", ocenio je akademik.

Mi smo se, dodao je, prividno oslobodili komunizma, ali se nismo oslobodili partijske podeljenosti. "I dan danas je partijska knjižica izuzetno bitna i važna", kazao je on.

Govoreći o tragedijama koje su se početkom maja dogodile u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" i u Mladenovcu i Smederevu, Kovačević je rekao da ima osećaj strašne gorčine i poraza.

"Nadam se da se tragedije koje su se desile 3. i 4. maja više nikada neće ponoviti. Imam osećaj strašne gorčine i poraza. Nisam čovek koji je za bilo kakvu vrstu predaje, ali taj moj poraz je jednostavno kolektivno osećanje zbog kojeg su ljudi izašli na ulice. Kao građanin se osećam zanemarenim jer živim u zemlji u kojoj je količina zla nepodnošljiva. Narod je masovno izašao na ulice jer je nasilje uzelo previše maha u svih segmentima društva", naglasio je akademik.

Političke svađe su, naveo je, kao uzrok nasilja samo vrh ledenog brega.

"Duboko u narodu je po svim osnovama zavladala netrpeljivost i skoro opipljiva mržnja. Nema dana, a da neko nekoga ne upuca ili ne ubode nožem. Svaki dan se dešava nešto što vas užasava i stalno se pitate da li je ovo moja zemlja u kojoj sam nekada živeo", istakao je Kovačević.

Da li je potrebno, kazao je akademik, da ponovo, kao u vreme komunizma policija ima 100.000 spoljnih saradnika da bi mogli bezbedno u ponoć da se spustim od Terazija do bilo kog kraja grada.

"Sada moramo da strepimo da li će neko da nas upuca ili ubode nožem. Velika je količina netrpeljivosti među ljudima, a i nakupilo se u narodu toliko oružja da to nema nijedna vojna formacija", naveo je Kovačević.

Na pitanje kolika je odgovornost vlasti za veliku količinu netrpeljivosti među ljudima, Kovačević je rekao da je vlast najodgovornija, ali i da u Srbiji svako svakog mrzi.

"Vlast je svakako najodgovornija za stanje u društvu, ali problem je što svako svakog mrzi. Mrzimo se po porodicama, komšiluku, partijama... Nepodnošljiva je količina mržnje u narodu. Vlast je, naravno, najodgovornija, jer ako preuzmeš vlast ti si automatski odgovoran za sve jer vladaš zemljom", naglasio je akademik.

Na pitanje kako promeniti stanje u društvu, Kovačević je rekao da bi svi zajedno trebalo da se "unormalimo" i da pokušamo da nađemo kompromisno rešenje.

"Onako kako tražimo kompromise sa susednim zemljama i velikim silama, tako bi trebalo i među nama da se nađe neka vrsta kompromisa koja će, pre ili kasnije, morati da se uspostavi. Prvo bi trebalo da se u Srbiji uspostavi mir. Srbiji nije potreban građanski rat. Vlast mora sedne i da razmisli šta od predloga i zahteva građana može i mora da ispuni", rekao je Kovačević i naveo da je sigurno da se vlast neće promeniti na ulici.

Upitan kako ocenjuje snagu i aktivnosti opozicije, Kovačević je rekao da ona, iako je sastavljena od krajnje levice i krajnje desnice, mora da se dogovori i formuliše zajedničke ciljeve.

"Ovaj fini svet koji u velikom broju već nedeljama izlazi na proteste mora da dobije odgovor na pitanje šta će biti posle smene vlasti. Da li ćemo putem Evropske unije i NATO ili Rusije, da li ćemo se boriti za Kosovo ili se povinovati zahtevima Zapada... Svi znamo šta opozicija sada neće, ali trebalo bi da čujemo i šta hoće kada dođe na vlast", kazao je Kovačević.

(Beta, 25.05.2023)

Povezane vesti »

Ključne reči

Politika, najnovije vesti »