Научници мапирају хемијски састав површине Месеца
Истраживачки тим предвођен кинеским научницима направио је мапу хемијског састава површине Месеца са великом прецизношц́у, обезбеђујуц́и кључне податке за проучавање еволуције Месеца, преноси Синхуа.
Хемија лунарне површине је неопходна за откривање петролошких карактеристика како би се разумела еволуција Месеца.
Постојец́е хемијско мапирање засновано на лунарним узорцима које су прикупили Аполо и Луна могло је да открије само еволуцију Месеца пре три милијарде година, пропуштајуц́и критични касни период.
Међутим, доказано је да лунарни узорци које је донела кинеска мисија Чанг'е-5 носе информације о младој вулканској активности пре око две милијарде година и карактеристичном саставу материјала.
Истраживачки тим је тачно проценио садржај главних елемената на површини Месеца комбинујуц́и податке узорака из Чанг'е-5, Апола и Луне са моделом инверзије заснованим на дубоком учењу, рекао је Јанг Чен, професор на Универзитету Ђилин.
Они су потом креирали нову мапу дистрибуције хемијског састава лунарне површине са високом прецизношц́у и високом резолуцијом, која је свеобухватно одражавала хемијске карактеристике површине Месеца.
ИИстраживачи су такође калибрисали јединице младог базалта лунарних мора (иоунг маре басалт унитс) на основу новог прорачуна садржаја елемента, што ц́е пружити поуздане податке за историјске студије магматске активности и термалне еволуције у касном лунарном периоду и за будуц́е мисије прибављања лунарних узорака, рекао је Јанг.
Студија је недавно објављена у часопису Нејчер комјуникејшенс (Натуре Цоммуницатионс).
(Бета, 28.11.2023)