Станковић (НПС): Покушај поткупљивања младих са 1.000 динара је непоштовање
Потпредседник Народног покрета Србије (НПС) Ђорђе Станковић оценио је данас да је власт која ништа није урадила за младе 11 година, покушала да подмити најмлађе бираче са 1.000 динара и тако показала колико их не поштује.
Он је навео да 76,6 одсто младих у Србији живи код родитеља до своје 30. године, што је највиши проценат у Европи.
"Прва некретнина је важна јер млади тако постају самостални и могу да формирају породицу, а они неће уопште моћи да купе стан ако се настави инфлација и раст цена станова, које су порасле 80 одсто у претходних пет година", рекао је Станковић.
Он је изјавио да су решење конкретне финансијске олакшице онима који купују своју прву некретнину, а да у томе морају да учествују држава и банке.
Како је истакао Станковић, свака друга млада особа жели да се исели из Србије, а већина њих као разлог наводи животни стандард и квалитет животне средине.
"Узрок томе су пре свега лоше политике и лоши политичари, за шта су одговорни они који гласају, али и они који не гласају уопште", оценио је Станковић.
Он је оценио да је за повећање учешћа младих у политици кључно да се уведу олакшице за њихово запошљавање.
"Тада неће бити потребан ситан новац од било код политичара. Зато желимо да се и током студија уведу олакшице за запошљавање младих, односно да послодавци плаћају 50 одсто мање доприносе за запошљавање младих", казао је Станковић.
Навео је да су у Србији лоши услови за студирање, нема довољно домова, смештаја и усаглашеног програма са европским универзитетима, а реформу образовања је могуће спровести за годину дана.
"Решење је да се факултети модернизују, да уведу више праксе, да за сваког студента постоји место у модерном студенском дому, а не да студенти плаћају станове по 500 евра месечно. Програми студирања наших универзитета морају да се усагласи са најбољим универзитетима, да професори спремају студенте за будућност, а не за прошлост", рекао је Станковић.
Он је изнео податак да свака пета млада особа у Србији редовно гласа, док старији од 65 година имају излазност од 91 одсто.
"Намеће се питање, ко бира будућност Србије, млади или стари? Зато поручујем младима да гласају 17. децембра јер ће следећи пут имати ту прилику тек 2027. године", изјавио је Станковић.
(Бета, 29.11.2023)